Rozgrzewający rosyjski zbiteń.

Czy piliście kiedyś prawdziwy rosyjski zbiteń (cбитень /збитень) ?

To rewelacyjny napój rozgrzewający i bardzo aromatyczny. Pierwsza wzmianka na jego temat pojawiła się w kronikach słowiańskich w 1128r. Pamietajmy, że wtedy jeszcze na terenie Rosji nie była znana herbata, dlatego zbiteń był pity praktycznie przez wszystkie warstwy społeczne. W XIX wieku traci na popularności i przestaje dominować.
Teraz według smakoszy mało kto potrafi przygotować zbiteń przypominający dawny smak. Brakuje w nim przypraw, które niewątpliwie nadawały temu pierwotnemu niepowtarzalny aromat. A może sposób przygotowania..

Teraz robi się go głównie na bazie cukru i miodu.
Kiedyś decydującą rolę odgrywała melasa.
Melasę mieszano wraz z różnymi przyprawami, takimi jak: goździki, cynamon, imbir, kardamon, gałka muszkatołowa i liście laurowe. Gotowano do momentu uzyskania głębokiej czerwonej barwy i odpowiedniej gęstości. Następnie przekładano do słoików i przechowywano do użycia.
Tę lepką, gęstą i pachnącą masę rozpuszczano w gorącej wodzie. Dodawano miód lub cukier do smaku.

Jedno jest pewne. Zbiteń rewelacyjnie sprawdza się w sytuacji, kiedy łapie nas przeziębienie, ponieważ rozgrzewa i momentalnie łagodzi ból głowy i osłabienia. Działa też wzmacniająco. Zimą warto go mieć ze sobą w termosie udając się w góry. Doda sił, aby bez problemu pokonać każdy szlak.

Przygotowanie tego napoju nie jest trudne. Może ta receptura nie odpowiada tej z XII wieku, ale zbiteń przygotowany według tego przepisu smakuje wybornie…

Wystarczy w
w 1 litrze wody rozpuścić 150 g cukru i 150 g miodu, dodać przyprawy goździki, cynamon, kardamon, imbir
Gotować przez 10-15 minut, usuwając pianę. Odstawić na 30 minut, odcedzić, rozgrzać i pić gorący.
Przyprawy najlepiej dodawać według własnego uznania…

Warto przeczytać:

Rozgrzewający cynamon

Zdjecie: Pixabay/ Wikipedia- zbiteń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dwa =