Marząc o dziecku- unikaj BPA i innych chemikaliów.

Poddajesz się leczeniu niepłodności? Uważaj na tworzywa sztuczne!- ostrzega Brian Bieńkowski

 

Autor: Brian Bienkowski

Environmental Health News

Jednym z najtrudniejszych aspektów pracy Sarah Bly jest pomaganie kobietom, które chcą uporać się z niepłodnością.

“To nie tylko umysłowe pragnienie które dotyczy tworzenia życia, ale bardzo głęboko fizyczna, pierwotna i biologiczna chęć.. kobiety doświadczają jej na wszystkich poziomach”, powiedziała Bly, doradca w zakresie zdrowia dla kobiet i świadomości płodności w stanie Oregon.

Bly, która ma prywatną praktykę w Ashland, domu słynnego Festiwalu Szekspirowskiego w Oregonie, wzywa kobiety do słuchania swojego ciała w dążeniu do zdrowia i ciąży. Coraz częściej prosząc również o to, aby zwrócić uwagę na alarmy naukowców dotyczące oddziaływania na chemikalia.

” Rozpoczynając, powiedziałabym” zrób “oczyszczanie” . “Teraz prowadzę zajęcia, w jaki sposób unikać chemikaliów w naszym życiu i domach …. Gdzie mieszkałaś? Co jesz? ” – dodaje Bly

Dla kobiet próbujących leczenia bezpłodności, badania wskazują, że wpływ jednego wszechobecnego związku chemicznego bisfenolu-A, może znacznie osłabić ich szanse na posiadanie dziecka.

Ale agencje federalne pozostały wierne ”bezpieczeństwu” związku, znanego jako “BPA”, który możemy znaleźć w niektórych konserwach spożywczych i napojach, paragonach papierowych i uszczelniaczach dentystycznych.

“Stanowisko to jest po prostu nie do utrzymania”, powiedział Wade Welshons, profesor na Uniwersytecie w Missouri, który bada związki chemiczne estrogenów. “Jedno z badań pokazuje, że kolejne wpływy BPA prowadzą od jednego niekorzystnego efektu do drugiego.”

FDA milczy

Liczne badania wykazały, że stwierdzone wyższe poziomy bisfenolu A u kobiet poddawanych leczeniu – zapłodnieniu in vitro oznaczało redukcję udanych ciąż.

W zeszłym miesiącu opublikowano najnowsze badania w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, gdzie zbadano 239 kobiet, które poddano od 2007 r do 2012 r IVF w Massachusetts. Spośród kobiet z najwyższym narażeniem na BPA, 17 procent miało dziecko, w porównaniu do 54 procent kobiet z mniejszym narażeniem.

BPA-wykorzystywane do wytwarzania tworzyw sztucznych twardych i nietłukących-naśladuje hormon estrogenu i działa jak zakłócacz hormonalny. Prawidłowo funkcjonujące hormony są niezbędne do reprodukcji, jak również rozwoju, funkcjonowania mózgu i układu odpornościowego.Związek może przedostać się z tworzyw do jedzenia. Badania pokazują, że prawie każdy ma ślady chemikaliów w organizmie, a naukowcy uważają że dieta jest główną drogą narażenia.

Welshons mówi że praktycznie wszystkie rozrodcze oddziaływania z narażeniem BPA wykazano w badaniach na zwierzętach, a stwierdzono u ludzi. Związek chemiczny został ukazany jako mający wpływ na podział komórek w jajnikach oraz zmiany cykli menstruacyjnych i macicy.

“Rozważamy, że jest to jajnikowy toksykant. Ponadto mocne dowody sugerują, że BPA jest toksykantem dla macicy “- napisała grupa 11 czołowych naukowców w 2014 roku w przeglądzie chemicznym

Mimo to, U.S. Food and Drug Administration utrzymuje, że ilość BPA wypłukiwana z opakowań żywności nie będzie szkodzić ludziom.
Agencja odmówiła wydania kilku komentarzy o wynikach/ dowodach na temat BPA i IVF ( zapłodnienie in vitro )

W ciągu ostatnich kilku lat, Environmental Health News wysłał wiele żądań, aby pomówić o badaniach naukowców FDA odnośnie BPA . Odpowiedzi odmówiono za każdym razem.
Agencje deklarują, że BPA jest szybko usuwany z organizmu, nie mając wpływu na efekty zdrowotne.

“Muszą przestać udawać, że nie istnieje ludzka ekspozycja na BPA” powiedział Welshons
“Jest często spotykany w moczu u około 90 procent ludzi”, dodał.

Soja oferuje ochronę ..

Niedawne badania doprowadziły do nowatorskiego stwierdzenia: soja może chronić kobiety przed negatywnymi skutkami reprodukcyjnymi BPA. Gdy poziom chemiczny estrogenów-imitatorów wzrósł, kobiety, które nie jedzą pokarmów sojowych miały niższy wskaźnik urodzeń, powiedział główny autor Russ Hauser, profesor fizjologii reprodukcyjnej na Harvard University
Nie jest jasne, dlaczego soja, która również wchodzi w interakcję z receptorami estrogenów, wydaje się łagodzić skutki BPA, powiedział Hauser

Prace Hausera opierają się na wcześniejszych badaniach sugerujących współzależności między BPA i sukcesie leczenia bezpłodności.
Badanie przeprowadzone wśród 174 kobiet z Bostonu, w trakcie IVF pokazało, że wyższe stężenie BPA w moczu było związane ze spadkiem w komórkach które ostatecznie dojrzały do jaj..

Kobiety z najwyższą ekspozycją BPA miały średnio 24 procent mniej komórek niż kobiety z najniższą ekspozycją.
Badanie z 2011 roku, 44 kobiet poddawanych IVF gdzie stwierdzono że poziom BPA związany jest ze zredukowaną ilością estrogenu w trakcie leczenia bezpłodności.
I to nie musi być tylko narażenie kobiety: Naukowcy donoszą, że poziom BPA w krwi ludzkiej może wpłynąć na jakość zarodka podczas zapłodnienia in vitro, zgodnie z badaniami z 2011 roku.

The American Chemistry Council, która reprezentuje producentów chemicznych, nie jest przekonana. Steve Hentges, przedstawiciel rady, powiedział w odpowiedzi pocztą elektroniczną, że “wszechstronne badania wielu generacji wykazały, że BPA nie ma wpływu na reprodukcję w jakiejkolwiek dawce, w najmniejszym stopniu bliskiej typowym poziomom narażenie człowieka

Zapytany konkretnie o badanie Hausera, Hentges powiedział, że “nie jest wystarczające, by wspierać wszelkie porady lekarza lub decyzje.”

“Kobiety, które są w ciąży lub próbują zajść w ciążę powinny skonsultować się z własnymi lekarzami w kwestiach odżywiania i stylu życia, a już na pewno nie powinny podejmować kluczowych decyzji dla zdrowia opierając się na jednym badaniu na małą skalę”, powiedział.

“Najbardziej bolesna strata”

Bly, doradca w zakresie płodności, powiedziała że zrozumienie możliwych skutków chemikaliów takich jak BPA na płodność stało się “całkowicie zintegrowane” w jej praktyce.
Podczas gdy większość kobiet które zna jest świadoma chemikaliów powodujących zaburzenia endokrynologiczne, niektóre nadal nie są. Zachęca do naturalnej diety, produktów do czyszczenia i pielęgnacji wolnych od zaburzających procesy hormonalne chemikaliów i wody do picia ze szkła lub stali nierdzewnej.

Niestety wysiłek wymagany, aby uniknąć tych związków pozostawia wiele kobiet zastraszonych, powiedziała.

“Kiedy spojrzeć na naukę, badania, które pokazują, co jest w mleku matki, są przytłaczające” “Jest dużo do zrobienia … jesteśmy pełne tych związków. Staram się być ostrożna, zachęcając aby zrobić pierwszy krok i działać stopniowo. “

Jednak walka z niepłodnością może odbić poważne piętno na kobiecie.
“To najbardziej bolesna strata” powiedziała Bly . “Po prostu ktoś chce, czeka, a nic się nie dzieje.”

 

Warto przeczytać:

11 produktów z BPA, o których nie wiedziałeś.

BPA nadal faworytem w puszkach dobrych marek.

Uwaga na trującą szkolną wyprawkę !

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =