Czy Twoje dziecko maluje z azbestem?

malowanie azbestem

Dziecko maluje kolorowy obrazek. Nikt by nie pomyślał, że właśnie w tej chwili może mieć kontakt z azbestem.

Tekst oryginalny:

Brian Bienkowski
Environmental Health News

Rakotwórcze włókna azbestowe znaleziono w kilku markach pasteli dla dzieci, wszystkie sprzedawane w USA

Niektóre kredki dla dzieci zawierające barwne postaci Wojowniczych Żółwi Ninja, Power Rangers czy Myszki Miki, a także niektóre zestawy laboratoryjne dla dzieci zawierają rakotwórcze, powodujące uszkodzenia płuc włókna azbestowe, według opublikowanego raportu.

Raport na zlecenie grupy Environmental Working Group Action Fund, która działa non profit pokazuje, że cztery marki kredek dla dzieci z 28 przetestowanych zestawów i ślady palców 2 z 21 dzieci zawierały azbest.

Wszystkie produkty, które były testowane i wyszły pozytywnie na obecność azbestu były produkowane w Chinach i importowane do Stanów Zjednoczonych.

“Azbest w zabawkach stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla dzieci, dziś tak jak w 2000 i 2007 roku, kiedy po raz ostatni znaleziono śmiertelną substancję w produktach dla dzieci,” powiedział dr Philip Landrigan, profesor pediatrii i medycyny prewencyjnej w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku, w oświadczeniu.

Nie był zaangażowany w badania.

Eksperci twierdzą, że nie ma poziomu który możemy określić jako “bezpieczny” w przypadku narażenia na działanie azbestu. Nawet krótki kontakt-tylko kilka dni, mogą spowodować poważne problemy z płucami, według U.S. Occupational Safety and Health Administration.

“Nie ma przepisów zakazujących dodawania azbestu w wielu produktach konsumpcyjnych, a dla nas, zabawki naprawdę się wyróżniają,” powiedziała Sonya Lunder, współautorka raportu i starszy analityk w Environmental Working Group Action Fund.

Włókna azbestu i dzieci nie są dobrym połączeniem. Włókna można oddzielić, a cząstki uwolnione do atmosfery mogą być wdychane, co prowadzi do problemów z płucami takich jak rak płuc, czy rak opłucnej.

Ogromnym problemem przy kredkach jest to że są często jedzone przez dzieci, przygryzane. W odpowiedzi na raport z 2000 roku, że znaleziono azbest w kredkach, U.S. Consumer Product Safety Commission powiedziała, że zagrożenie dla dzieci azbestem z kredek jest “bardzo niskie”, ponieważ włókna azbestowe są osadzone w wosku w kredkach i nie mogą przedostać się do wewnątrz dziecka

“Niektórzy mogą powiedzieć, że nie są [dzieci]  narażone na bardzo wysokie działanie, ale dzieci są znacznie bardziej reaktywne na materiały toksyczne i mamy do czynienia z czynnikiem rakotwórczym,” powiedział Richard Lemen, emerytowany generał, który był asystentem chirurgii specjalizującym się w higienie pracy. “Nie zidentyfikowaliśmy koncentracji lub narażenia, poniżej której nie ma ryzyka.”

Narażenie na działanie azbestu w wieku dziecięcym oznacza że możemy być bardziej podatni na choroby związane z azbestem w późniejszym okresie życia, według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Scott Wolfson, dyrektor komunikacji w U.S. Product Safety Commission, powiedział że agencja analizuje nowy raport “bardzo poważnie”.

“Prawo wymaga od nas, aby spojrzeć na oddziaływanie: jaki jest stopień narażenia dziecka, które używa kredek z azbestem. Jaka ilość, którą wdychają sprawi, że ich bezpieczeństwo będzie zagrożone,” Wolfson powiedział.

“Potrzeba dużo badań, by osądzić, czy należy podjąć działania regulacyjne,” powiedział.

“Bezpieczeństwo dzieci jest sprawą najwyższej wagi dla naszej agencji.”

To nie jest pierwszy raz, kiedy znaleziono azbest w kredkach. W 2000 roku gazeta the Seattle Post Intelligencer tesowała i znaleziono azbest w trzech popularnych markach. Siedem lat później, azbest został znaleziony w innych zestawach.

“Kiedy to się stało dawno temu myślałem, że CPSC [Consumer Product Safety Commission] podjął działania,” powiedział Lemen.

” Cztery lata później, to wciąż się dzieje. To załamanie systemu, który jest utworzony w celu ochrony amerykańskiej opinii publicznej, szczególnie amerykańskich dzieci.”

Azbest jest powszechnie stosowany w materiałach budowlanych, takich jak izolacja i gont, ponieważ jest odporny na działanie ciepła i ognia i nie ulega łatwo rozkładowi.

Nie jest jasne, jak azbest dostaje się do kredek i zestawów, ale prawdopodobnie poprzez “zanieczyszczenie talku używanego, jako środka wiążącego w kredkach i w proszku w odciskach palców z miejsca zbrodni” napisali Lunder i koledzy, dodając, że azbest często znajduje się w pobliżu złóż talku.

Bieżący raport dowodzi, że znaleziono azbest w kredkach Amscan, kredkach Disney Mickey Mouse Clubhouse, kredkach Nickelodeon Teenage Mutant Ninja Turtle , kredkach Power Rangers Super Megaforce Saban, EduScience Deluve Forensics Lab Kit (czarny proszek stosowany do odcisków palców), Inside Intelligence Secret Spy Kit(biały proszek stosowany do odcisków palców ).

Badania przeprowadzono w Instytucie Naukowo-Analitycznym w Greensboro, North Carolina.

US Product Safety Commission nie wprowadziło, jako obowiązujących żadnych zakazów ani regulacji zgodnie z poprzednimi raportami dotyczącymi azbestu w kredkach i zestawach.

Lunder i koledzy mówią, że raport powinien pobudzić Komisję Bezpieczeństwa, żeby zakazać talku w produktach dla dzieci.

Amerykańscy producenci kredek w dużej mierze zatrzymali używanie talku po poprzednich ustaleniach w sprawie azbestu, Lunder powiedział, a w nowym raporcie, nie znaleźliśmy żadnych produktów z azbestem produkowanych w USA. “Ale skoro tak wiele zabawek pochodzi z Chin, to obietnice producentów nie są w pełni ochronne” co do amerykańskich dzieci, powiedziała. Żaden z produktów zawierających azbest nie wymienia talku na etykietach.

Choć nikt nie cierpiał na chorobę skażony azbestem z zabawek lub kredek, autorzy raportu podkreślają, że w tego rodzaju produktach azbest został odkryty dopiero niedawno i choroby, aby się rozwijać potrzebują trochę lat.

“Oczywiście niektórzy producenci zabawek nie zrobili wystarczająco dużo, aby chronić dzieci i inne osoby przed azbestem w produktach konsumenckich. W związku z tym, to najwyższy czas, aby rząd federalny zakazał azbestu w produktach konsumenckich, ” powiedział Landrigan.

Environmental Health News : Licencja (CC BY-SA 4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =