DDT i PCB wykryte w organizmach delfinów.

zatrute delfiny

Jak podaje Brisbanetimes ”ślady zakazanego pestycydu DDT i PCB  zostały znalezione u delfinów w Gladstone Harbour, w Whitsundays, Townsville i rzece Fitzroy w pobliżu Rockhampton”.

Te niepokojące dane podał Daniel Cagnazzi- naukowiec z Centrum Badań Southern Cross University i lider multidyscyplinarnego projektu Capricorn Cetaceans Project (CCP), który bada genetyczną strukturę populacji i stan toksykologii delfinów w Central Queensland współpracując z: Professor Cristina Fossi, University of Siena, Dr Michael Kruetzen, Anthropology Institute and museum, University of Zurich and Dr Guido Parra, Flinders University.

Naukowcy przebadali ( dokonując biopsji ) 240 delfinów.

Ich raport jest niepokojący: w wielu przypadkach wykryto u tych ssaków wysokie stężenie PCB (polichlorowane bifenyle) i DDT (dichlorodifenylotrichloroetan).

Warto wiedzieć o PCB

”W latach 60. XX wieku odkryto ich silne własności rakotwórcze. Stwierdzono także, że w środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi z wydzieleniem pochodnych o własnościach zbliżonych do dioksyn i powodują bardzo trudne do usunięcia skażenie gleby i wody. Mogą wywoływać nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży.”

”Najwięcej PCB organizm ludzki pobiera wraz z żywnością (ok 97%), zdecydowanie mniej z powietrzem i wodą. Najbardziej skażone są surowce i produkty pochodzenia morskiego oraz ryby słodkowodne. W żywności pochodzenia zwierzęcego najwięcej PCB znajduje się w produktach bogatych w tłuszcz (tłuste ryby, wątroby, tkanka tłuszczowa). W związku z nagromadzaniem się PCB w kolejnych etapach łańcucha pokarmowego, ryby drapieżne oraz ryby starsze zawierają więcej PCB niż ryby niedrapieżne i młode. Pochodzenie ryb ma również znaczenie – ryby ze zbiorników zamkniętych bądź z ograniczoną wymianą wody zawierają więcej PCB (np. z Morza Bałtyckiego)”

Pojawia się pytanie- skąd w organizmach delfinów chemikalia?

Według badacza substancje przedostały się z pól i pastwisk nawożonych tymi środkami. Deszcze, powodzie spowodowały, ze trujące chemikalia przedostały się do wód przybrzeżnych, a później zostały powoli wchłaniane przez delfiny na drugim końcu łańcucha pokarmowego.

Oprócz PCB i DDT u delfinów wykryto niepokojąco duże stężenie węglowodorów i wirusów np. toksoplazmozy.

Cytaty dot PCB: Wikipedia

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =