Dom z worków z piaskiem

Dom z worków napełnionych piaskiem

Zrób to sam ? 🙂

Właśnie tak. Earthbag house to domy zbudowane z worków wypełnionych m.in: lokalnymi brudami, błotem, piaskiem lub skałami.

Takie domy są nie tylko tanie, ale ponadto bardzo wyraziste, przyciągają uwagę niczym prace artystyczne.

ZALETY DOMÓW z WORKÓW WYPEŁNIONYCH PIASKIEM (Earthbags)

  • worki wypełnione piaskiem wykorzystywane są przez wojsko i służby ratownicze do tworzenia silnych barier ochronnych lub dla ochrony przeciwpowodziowej.Te same powody, sprawiają, że są one przydatne do tworzenia domów, ich ściany są masywne, odporne na ciężką pogodę (lub nawet pociski i bomby !),
  • mogą być łatwo i szybko wzniesione z łatwo dostępnych worków np: polipropylenowych (np: po ziarnie), które mają wyjątkową wytrzymałość i trwałość, tak długo, jak są one przechowywane z dala od intensywnego światła słonecznego.
  • nadają się do tworzenia kopuł, sklepień i łuków, dla wzmocnienia takich konstrukcji czasami używa się drutu kolczastego między warstwami worków. Praktycznie eliminują potrzebę stosowania drewna i stali do dachów.  To nie tylko oszczędza więcej energii (i zmniejsza zanieczyszczenia), ale także pomaga ratować nasze lasy.
  • Torby mogą być wypełnione lokalnymi materiałami.
  • maja dużą masę termiczną albo izolacyjność, w zależności od tego, co wypełnia worki – ziemia zapewnia masę termiczną, a kruszywa lub np: łuski ryżowe, zapewniają izolację, żwir zapewnia izolację.

FORMA BUDYNKU WYNIKA Z FUNKCJI

Ich właściwości strukturalne i sposoby układania worków z pewnością wykluczają pewne możliwości projektowania, ale umożliwiają za to inne.

Fill 'er Up

Applying the Seal

BUDOWA KROK PO KROKU

 {youtube}DFHjB4GEt_U|450|350|0{/youtube}

Produkt końcowy odzwierciedla nie tylko bardziej uniwersalne właściwości struktur wykorzystujących ziemię (piasek) w budownictwie, ale także może wskazywać poszczególne stylistyczne preferencje i regionalne praktyki budowlane.

Ostateczny wygląd jest na ogół zakrzywiony i asymetryczny – nie spotyka się tego często w tradycyjnych projektach domów.

Higher Realms

EKSPRESJA KSZTAŁTU

Takie domy mają dużo ekspresji, do tego są tanie, łatwe i szybkie do zbudowania.

Nadają się zarówno na ekscentryczny pensjonat lub chatę wiejską.

Dome

Eartbagbuilding.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 20 =