Dzieci ładują baterie podczas zabawy

Dziś o niezwykłym pomyśle emerytowanego inżyniera (Ben Markham), który postanowił wykorzystać energię jaką generują dzieci podczas gry i zabawy (!) by dosłownie rozświetlić im życie – zwiększyć szanse afrykańskich dzieci na dobrą edukację – poprzez zaoferowanie im światła elektrycznego.

Wyobraźcie sobie, że w Ghanie przez 12 godzin na dobe jest zupełnie ciemno, dlatego oświetlenie ma tam ogromne znaczenie, a do tego dzieci w ciągu dnia pracują..

 ZABAWA – ENERGIA ELEKTRYCZNA – NAUKA PRZY ŚWIETLE

bawia sie i generuja prad

POMÓC DZIECIOM DAJĄC ŚWIATŁO

Organizacja niedziałająca dla zysku (non-profit) Empower Playground, dzięki wyposażaniu przyszkolnych placów zabaw w karuzele zamieniające energie kinetyczną na elektryczną (ładowanie baterii do lamp LED) sprawia, że dzieci z biednych, niezelektryfikowanych obszarów wiejskich Ghany mogą korzystać z niemal niewyczerpanych zasobów własnego entuzjazmu bawiąc się  i  generując własne światło !

karuzela generuje energie

nauka dzieki energii wytorzonej podczas zabawy

W szkołach w Ghanie, które otrzymały opisywany sprzęt, dzieci podzielono na grupy,które uczą się razem w nocy.

Wydajność generatora (zasilanego przez obracającą się karuzelę podczas zabawy dzieci), w procesie zamiany energii kinetycznej na elektryczną wynosi ponad 70%, a zastosowany sterownik zapewnić ma kontrolę procesów ładowania baterii niklo-wodorkowych i ich długą żywotność (ponad 5 lat) w lampach LED.

W ramach inicjatywy udało się wytworzyć lampy LED-owe (firma Energizer) , które po naładowaniu mogą świecić ponad 40 godzin.

Aby nie ulegały łatwemu rozładowaniu dodatkowo w ich obudowę wbudowano niewielką ładowarkę słoneczną, która ma też walor edukacyjny.

DLA DZIECI.

Inżynier Markham tłumaczy:

“Sprzęt jest niedrogi i wydajny.

Aby zainstalować system w szkole trzeba wydać około 10.000 dolarów,

Za tą kwotę ok. 200 dzieci rocznie otrzymywać będzie energię elektryczną przez co najmniej pięć lat.

Daje to wydatek  10 dolarów rocznie na jedno dziecko, które w zamian otzrymuje szanse edukacyjne i nie musi spędzić połowy życia w ciemności”

FILM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 6 =