Nowości w fotowoltaice – 5 drzew do produkcji energii

O fotowoltaice która naśladuje przyrodę

Kilka konstrukcji w fotowoltaice. Niektóre naśladują formy przyrody, inne są rzeźbami artystów, inne futurystycznymi obiektami małej architektury krajobrazu. Zaczęły kolonizować jakąś ulicę, plac czy ogród – nowe “rodziny” drzew- produkujące słoneczną energię elektryczną.

Zwykle składają się z centralnego filara, pnia, do których są podłączone, poprzez łączące elementy (gałęzie), i zamocowane do nich, niczym liście, panele słoneczne, tak zorientowane, aby uchwycić największą ilość światła słonecznego w ciągu dnia.
Pień i gałęzie mogą być wykonane ze stali, poliwęglanu lub laminowanego drewna. W zależności od sposobu pracy i miejsca, w którym są zainstalowane, istnieje kilka wariantów drzew PV, produkujących energię elektryczną:

Drzewo jako forma kształtu w fotowoltaice

Drzewo fotowoltaiczne pełni rolę prostego drzewa ozdobnego, również nadaje się do małych ogrodów.

drzewo fotowoltaiczne 2
o niezwykłej fotowoltaice – 5 drzew do produkcji energii

I solar Trees di Ross Lovegrove

Niczym rzeźba ? Tak to możliwe w fotowoltaice 🙂

Drzewo fotowoltaiczne staje się niemal dziełem sztuki, wzbogacając plac lub park.

drzewo fotowoltaiczne 3
ekspresje w fotowoltaice ? niezwykłe formy drzew do produkcji energii

I solar Mallee Trees ad Adelaide (Australia).

drzewo fotowoltaiczne 4
formy i kształty wew współczesnej fotowoltaice

Gli uTree di Xabier Perz de Arenaza

Pozycje „liści” są przyjmują różne kształty: kwadratowe, prostokątne, trójkątne, okrągłe, owalne, itp .. W wielu przypadkach, panele tworzą niesamowity efekt lustra, który zmienia się wraz ze zmianą rodzaju odbijanego światła.

drzewo fotowoltaiczne 5
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej
drzewo fotowoltaiczne 7
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

L’albero fotovoltaico Photosynthesis di Akihisa Hirata.

Drzewo – budka – nowa forma w fotowoltaice

Kojarzy pojęcie drzewa z dachem fotowoltaicznym, mogącym chronić się przed deszczem i dającym schronienie dla wszystkich typów pojazdów: samochodów, motocykli, rowerów.

drzewo fotowoltaiczne 8
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

 Il Progetto Lotus di Giancarlo Zema Design Group.

Fotowoltaiczne drzewo miejskie ?

To drzewo fotowoltaiczne jest prawdziwym dziełem architektury miejskiej: latarnie, światła itp zegary. Niektóre z nich są wyposażone w urządzenie do ładowania iPoda i tabletów, różnych telefonów komórkowych: czekając na doładowanie można przeczytać gazetę, siedząc na ławce poniżej. Inne są wyposażone w diody LED, które można włączać i wyłączać równocześnie z latarniami.

drzewo fotowoltaiczne 9
drzewo do produkcji energii fotowoltaicznej

Il “Black Tree” di Miloš Milivojević a Belgrado

drzewo fotowoltaiczne 11
przykład – drzew do produkcji energii w fotowoltaice

Monumento fotovoltaico di Manerba del Garda (Brescia)

Drzewo solarne i geotermalne

Ukrywa serce pełne energii elektrycznej, ale również energii geotermalnej . Jak prawdziwe drzewa, które pochłaniają wodę i sole przez korzenie i w procesie fotosyntezy, przekształca energię słoneczną w energię chemiczną (glukozy), dzięki chlorofilu, więc to drzewo czerpie poprzez sondy ciepło z gruntu oraz przekształca energię słoneczną w energię elektryczną dzięki panelom fotowoltaicznym.

Drzewo fotowoltaiczne geotermalne
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

Składa się z szeregu ogniw fotowoltaicznych, które dzięki silnikom, zmieniają nachylenie paneli PV w zależności od położenia słońca; w celu dalszego zwiększenia skuteczności przez umieszczenie płaszczyzny padania promieni słonecznych, w odniesieniu do kąta najbardziej prostopadłego.
Sondy geotermicznych mogą osiągnąć głębokości 100 m: każda jest wyposażona w rurę do połączoną z pompą cieplną. Pompa uruchamia płyn przenoszący ciepło, który jest ogrzewany w gruncie po wchłaniany przez pompę, która następnie przekazuje go do ogrzania wody i do danego środowiska. Dla chłodzenia latem po prostu odwraca się ten cykl.

Jeśli drzewo produkuje ilości energii większą niż potrzeba do użytku prywatnego, ma okazję do pozbycia się nadmiaru energii, w zamian za wkład finansowy w system energetyczny operatora.
Na razie korzystanie z drzew fotowoltaicznych / geotermalnych jest ograniczone, koszty instalacji prywatnych są nadal wysokie, ale niedługo, kto wie!?

Wyobrażam sobie przyszłość, w której wiele z tych drzew będzie pojawić się w naszych miastach, miejscach pobytu, wkomponowując się w naturalne otoczenie.

Oryginalny tekst zdjęcia : Federico Da Dalt, lic CC BY-NC-ND 4.0

architekt Federico Da Dalt

Federico Da Dalt

Architekt.  Mieszka w Colle Umberto (Treviso) i Wenecji.  To miasto, w którym zdobył dyplom magisterski dot. zrównoważonego budownictwa.
Projektuje osiedle mieszkaniowe z bambusa i gliny. Interesuje się: poezją, pieśnią, teatrem. Uwielbia jazdę na rowerze i piesze wędrówki po górach.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =