Solarowa droga.

Od kilku lat w Polsce trwa bum na budowę lub remont dróg.

Szkoda, że projektanci w tych gigantycznych inwestycjach nie pomyśleli o aspekcie ekologicznym i przynajmniej w kilku miejscach nie wykorzystano przestrzeni drogowej w taki sposób, jak zrobiono to w Korei.

Trasa między dwoma miastami. Odległość 20 mil, czyli trochę więcej niż 32 km i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie przemyślana  koncepcja drogi z wykorzystaniem trendu ekologicznego.

Na trasie pomiędzy jezdniami zamontowane zostały panele solarne, które nie tylko przyczyniają się do darmowego oświetlenia ulicznego całej drogi, ale także w specjalnych stacjach dają możliwość doładowania energii w samochodach elektrycznych.

Jakby tego było mało.. te panele chronią rowerzystów, którzy bezpiecznie mogą przemieszczać się z miasta Daejon do Sejong, bo tworzą tunel, gdzie stworzona została ścieżka rowerowa.

solarowa droga 2

Optymalne wykorzystanie powierzchni i do tego bezpieczne, bo na trasie przewidziano podziemne bezkolizyjne stacje wjazdu na ścieżkę rowerową. Nikt nikomu nie przeszkadza i nie utrudnia pokonania tego odcinka w szybkim czasie.

Jednym słowem droga na której panel słoneczny daje światło, prąd i ochronę.

Zobaczcie sami…

zdjęcie 2: kadr z filmu na YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 11 =