Głosowali w interesie GMO

nasiona gmo w EKOGAZETA

Sejm, głosami posłów PO i PSL,  przegłosował (09.XI.2012) zapisy ustawy o nasiennictwie korzystne dla nasion GMO. Dlaczego zapisy są korzystne dla GMO ?

Otóż niezaleznie od deklarowanych motywów kilka faktów świadczy o tym, że posłowie koalicji rządzącej swoimi głosowaniami wsparli interesy firm rozpowszechniających GMO.

POSŁOWIE PRZECIW OZNACZENIOM GMO NA OPAKOWANIU

Stenogram z 25 posiedzenia Sejmu, w dniu 09 listopada 2012r – strona 366: posłowie odrzucają wniosek: “aby na etykietach umieszczać również oznaczenie GMO”

Jeden z posłów zapytał (i odpowiedzi nie uzyskał):

“Obawy społeczne  są powszechnie znane, mówiliśmy już o nich. Chcieliśmy, żeby na etykietach, które są zawieszane przy  partiach nasion, była zamieszczona również informacja o tym, że jest to ewentualnie odmiana modyfikowana genetycznie. Okazuje się, iż zwolennicy wprowadzenia GMO w Polsce nawet temu są przeciwni.
Nasza poprawka została również odrzucona na posiedzeniu dwóch połączonych komisji.
Rodzi się pytanie: Jakie motywy, jakie działania są na tyle skuteczne, że nawet tego zabezpieczenia  – żeby konsumenci, odbiorcy nasion mogli wywnioskować z etykiety, czy jest to odmiana modyfikowana, czy nie – państwo nie chcecie?

POSŁOWIE PRZECIWKO OZNACZANIU NAZWĄ GMO ODMIAN NASION WPISYWANYCH DO REJESTRU

Stenogram z 25 posiedzenia Sejmu, w dniu 09 listopada 2012r – strona 365-366: posłowie odrzucają wniosek:  “aby wniosek o wpis odmiany do krajowego rejestru zawierał proponowaną nazwę odmiany oraz rodzaj i nazwę GMO w przypadku odmiany genetycznie zmodyfikowanej”

POSŁOWIE PRZECIWNI ZAKAZOWI dot. NASION GMO WPISANEMU WPROST DO USTAWY.

Stenogram z 25 posiedzenia Sejmu, w dniu 09 listopada 2012r – strona 368 – jeden z posłów, przed samym głosowaniem nad poprawką do ustawy, zadał pytanie:

“Mam pytanie do ministra rolnictwa. Wielokrotnie  słyszeliśmy w Wysokiej Izbie, że zakazu upraw GMO  w Polsce nie można wprowadzić w drodze ustawy.
Zacytuję słowa pana ministra Plocke: Nie możemy  zawrzeć zapisów o zakazie w ustawie, ponieważ Komisja Europejska tego nam nie wybaczy i ukarze karami. Można to zrobić tylko w drodze rozporządzenia, tak jak to zrobiły inne kraje.
To nieprawda, panie ministrze. Rzeczywiście,  wiele krajów w Europie wprowadziło taki zakaz, ale  zostało to oparte na tzw. klauzuli bezpieczeństwa , zawartej w dyrektywie nr 2001/18, a ten przepis absolutnie nie precyzuje, czy ma to być rozporządzenie,  czy ustawa.
Panie ministrze, w takim razie proszę o podanie podstawy prawnej, która wyklucza możliwość zastosowania  tego rozwiązania w drodze ustawy.

Proszę podać nazwę  aktu prawnego Unii Europejskiej, nr artykułu, który  zawiera to ograniczenie. Dziękuję bardzo”

Poseł odpowiedzi nie uzyskał.

NASZE ZDROWIE – PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI..

Posłowie opozycji zadali kilka kluczowych pytań, na które rząd nie odpowiedział.

 • “Przytoczę tutaj badania przeprowadzone ostatnio  przez profesora Seraliniego – to jest biolog moleku-larny z francuskiego uniwersytetu w Caen. Szczury karmione były GMO długofalowo przez 2 lata. Badano także skutki spożywania herbicydu Roundup, powszechnie stosowanego w uprawach GMO.Zarówno karma GMO, jak i dodatek Roundupu powodowały zaburzenia hormonalne, uszkodzenia wątroby, nerek, przysadki, zwiększoną zachorowalność  na nowotwory gruczołu mlekowego oraz większą śmiertelność zwierząt.

Panie premierze, czy teraz w naszym kraju za  takie szczury mają robić wszyscy obywatele? Przecież są bezsprzeczne dowody na to, że GMO jest szkodliwe. Dlaczego tak upieracie się przy tym, żeby do-puścić tę ustawę do stosowania?

Dodatkowo dochodzi kwestia upraw ekologicznych. Nie ma żadnej strefy buforowej, która zabezpieczyłaby uprawy ekologiczne przed zanieczyszczeniem uprawami genetycznie modyfikowanymi.”

ZDROWIE DZIECI – SŁODKI BATONIK SZKODLIWY ..GMO NIE ?

 • “Miesiąc temu Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy zakazującej sprzedaży w sklepikach szkolnych produktów z dużą zawartością chemii, wysoko słodzonych, fast foodów, chipsów, batoników.  Z pewnością zagłosujemy za tą ustawą, bo zdrowie dzieci, zdrowie jest najważniejsze.

Natomiast w tym czasie mniej więcej ukazały się wyniki badań, o których mówił mój poprzednik – wyniki badań, które były prowadzone na szczurach i które przyniosły skrajnie negatywne skutki.
Gdyby założyć, że to doświadczenie można powtórzyć i zastosować w karmieniu szczurów paluszki, batoniki, nie wiem, jakie będą skutki tych badań, ale można założyć, że będą zdecydowanie łagodniejsze.
Oczywiście to porównanie jest skrajnie drastyczne, natomiast jeśli chcemy, żeby polska żywność była zdrowa, jeśli chcemy się ustrzec przed zagrożeniami, jakie niesie GMO, powinniśmy zagłosować przeciwko tej ustawie.”

KTO GŁOSOWAŁ ZA GMO ?

Zainteresowanych odsyłam do wyników głosowania

Warto też przejrzeć stenogramy sejmowe z dyskusji: 9 listopada (str.362-370) poprzedzającej głosowanie dot.GMO oraz z dnia 08 listopada (str.272-295)

 

OBEJRZYJ FILM (reportaż z tvn-uwaga) PONIŻEJ.

Zachęcam też do przeczytania artykułu: “Przepustka dla nasion GMO” oraz znajdujacego się pod nim filmu z protestów społecznych.

 

4 komentarze do “Głosowali w interesie GMO

 • 12 listopada, 2012 o 10:45 am
  Bezpośredni odnośnik

  Te głosowania obnażyły ich intencje i to komu służą, co gorzej ani jeden z koalicyjnych posłów się nie wyłamał, by na przykład obowiązek oznaczania GMO wprowadzić na etykietach!

  Odpowiedz
 • 12 listopada, 2012 o 6:57 pm
  Bezpośredni odnośnik

  no i idz tu człowieku na wybory i wybierz bajko-opowiadaczy, którzy potem będą dbać o wszystko tylko nie o Polaków i ich zdrowie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =