Hydroponika

Rośliny uprawiane bez gruntu, w wodzie.

Jakie korzyści daje hydroponika ?

  • bez kopania, bez pielenia, bez grabienia. Ponieważ hydroponika obywa się bez gruntu, zamiast tego rośliny są posadowione w wodnym nośniku. Nie ma więc potrzeby robienia upraw i  wykonywania podobnych pracochłonnych prac .
  • nie stosuje się płodozmianu i nie ugoruje. Woda możne łatwo gromadzić składniki odżywcze i odnowić utracone, podczas gdy gleba musi zregenerować albo przez płodozmian, w którym różne rośliny mogą dawać i brać różnych składników odżywcze z gleby lub poprzez odłogowanie ziemi, gdzie czeka się rok lub więcej aż znowu nastąpi użytkowanie rolnicze gruntów.
  • chwasty są łatwo usuwalne. Chwasty są łatwiej usuwalne, ponieważ ich korzenie zwieszają się w wodzie i mogą być usunięte jako całość, natomiast korzenie chwastów w glebie, mogą być głęboko zakorzenione i trudne do usunięcia w całości, bez wykopywania ich.
  • wyniki owocowania i kwitnienia są stosunkowo jednolite . Składniki odżywcze w wodzie, w hydroponice, można łatwo i szybko rozprowadzić równomiernie do wszystkich roślin w systemie, co prowadzi do znacznie bardziej jednolitych plonów .
  • zwiększone plony. W systemach hydroponicznych dozowanie odpadów zwierzęcych lub ludzkich, jako nawozów odżywczych, może być wykonane w sposób, który powoduje kontaktu z liśćmi lub owocnikami roślin. W uprawach gruntowych jest to możliwe tylko za pomocą nawadniania lub stosowania nawozu przed sadzeniem. Zwykłe rozsiewanie zwykle wejdzie w kontakt z liśćmi lub owocnikami, zwłaszcza niskopiennych roślin, takich jak sałata lub truskawki i może łatwo spowodować problemy .
  • większa wydajność. Rośliny mogą rosnąć bliżej siebie, a tym samym można zwiększyć plony na danym obszarze.
  • lepsza kontrola pH.

FILM – jak uprawiać truskawki w uprawie hydroponicznej

 źródło tekstu: http://www.appropedia.org/Hydroponic_Vertical_Garden_at_Sembradores_Urbanos

foto: Ildar Sagdejev, licencja (CC BY-SA 3.0)

zobacz >>> “ogród okno” oparty na hydroponice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 15 =