Jakie przyprawy do potrawy ? cz .4

Szybka orientacja w stosowaniu przypraw do potraw, to połowa sukcesu w kuchni. Dziś o zastosowaniu popularnych przypraw na literę K, L i literę M… A.Sedo i J. Krejca autorzy książki ”Rośliny źródłem przypraw” podpowiadają:

Kapary
Używane są do marynat, sosów, majonezów, sałatek, do zimnych przekąsek, ryb i drobiu, do potraw z pomidorów, sałatek rybnych i mięsnych.

Kardamon malabarski
Dodaje smaku wypiekom świątecznym, miodownikom, kompotom, potrawom z owoców; można nim przyprawiać zupy, sosy, mięso wieprzowe, baranie i jagnięce, drób, gulasz wołowy, cielęcinę, dodaje się go tez do rizzotta, smażonej ryby i rosołu.

Koper wonny
Używany jest do marynowania i kwaszenia warzyw, zwłaszcza ogórków i dyni, do aromatyzowania octu ziołowego, jajek, kanapek, zup, sosów, sałatek jarzynowych, rybnych i mięsnych, mięsa siekanego, gotowanej wołowiny, kury, karpia, pstraga, węgorza; siekanym koperkiem posypuje się ziemniaki, sery i twarogi.

Kolendra siewna
Dodawana jest do sałatek, ryżu, pieczeni wieprzowej, kiełbas, ryb, sosów i gulaszu; możan ją również dodawać do wypieków, miodowników, pierników, marcepanu i herbatników; łagodzi smak potraw z grochu, fasoli i soczewicy oraz kapusty, kalarepy, buraków, przecieru jabłkowego, marchwi, farszów drobiowych, pasztetów z drobiu i dziczyzny.

Kurkuma (ostryż długi )
Dodawana jest do zup, jajek na twardo, sosów, sałatek , ryżu, krabów i ostryg.

Krwawnik pospolity
Dodawany jest do zup ziemniaczanych i jarzynowych, potraw z warzyw, gulaszu, ciemnych sosów i topionych serów.

Kminek zwyczajny
Używany jest przy wypieku chleba, precelków, paluszków, ciast; przyprawia się nim kapustę, ziemniaki, sałatki, potrawy z mięsa, zwłaszcza tłustego; gotowane ryby, różne sery, buraki, marchew, barszcz, zupę grzybową, kminkową oraz inne zupy zagęszczane, gulasz…

Lawenda wąskolistna
Używana jest jako przyprawa do wędlin, masła ziołowego, potraw z warzyw, sosów i ryb.

Lubczyk ogrodowy
Używany jest do przyprawiania sosów,zup, warzyw, potrawz ryb, pieczeni mięsnych, masła ziołowego, sałatek i marynat.

Lebiodka pospolita
Dodaje się ją do pizzy, szpinaku, różnych sałatek, zupy pomidorowej i sosu pomidorowego, do ryb morskich, kiełbas, zagęszczanych zup, potraw z sera, pieczonego i smażonego mięsa jagnięcego i cielęcego, jak również mięs duszonych i z rusztu.

Migdały słodkie i gorzkie
Dodawane są do ciast, słodyczy, ryżu, pieczonego drobiu, ryb; szczególne znaczenie mają w kuchni indyjskiej, chińskiej i indonezyjskiej.

Majeranek ogrodowy
Używany jest do zup na mięsie, klusek wątrobianych, sałatek, grzybów, pieczonego drobiu, wołowiny, baraniny i mięsa jagnięcego, do sosów i spaghetti z mięsem, potraw z grochu i innych strączkowych, flaków, niektórych serów, sałatek rybnych i wędlin.

Marzanka wonna
Podnosi smak sałatek owocowych, słodkich zup i lemoniad, budyniów, kompotów, lodów i innych deserów oraz dodaje aromatu napojom alkoholowym

Mięta pieprzowa
Świeżymi liśćmi , dodawanymi w małych ilościach, można przyprawiać zupy jarzynowe, marynaty do mięs, ryby, potrawy z sera, sosy, zwłaszcza do baraniny, mięsa jagnięcego, kury i wątróbki; miętą można aromatyzować rum oraz sok pomidorowy; dodaje się ją do sałatek jarzynowych i owocowych, do duszonej marchwi, kapusty, grochu i pora

Melisa lekarska
Świeżymi liśćmi przyprawia się sałatki, sosy, warzywa, wszystkie rodzaje zup, również drób, ryby, cielęcinę, baraninę, dziczyznę, potrawy z mleka i jaj

Wykorzystano fragment książki: ”Rośliny źródłem przypraw” A.Sedo i J. Krejca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + jeden =