Kobiety, które ”sieją ziarna zmian”.

ziarna zmian

Zrównoważone rolnictwo kierowane przez kobiety w Bengalu Zachodnim to nic innego jak samowystarczalne rolnictwo, które daje kobietom w Alipurduar żywność, zdrowie i zaufanie!

W czasie, gdy chemikalia praktycznie zastępują składniki odżywcze w żywności, kobiety w tym maleńkim obszarze Bengalu Zachodniego produkują żywność w sposób naturalny – metodą, która jest nie tylko ekologiczna, ale używa sposobów łączenia cyklu natury i elementów, tworząc komplementarny całokształt. To jest sposób, w jaki rośliny, zwierzęta, owady i wszystkie elementy natury łączą się w harmonii i pozostawiają mało odpadów.

Jeszcze kilka lat temu, większość ludzi w Indiach hodowała warzywa i owoce w swoich ogrodach. Potem coś się zmieniło. Przemiana z “hodowli na jedzenie” do “rolnictwa dla pieniędzy”. Początek “zielonej rewolucji” oznaczał, że produkcja wzrosła, ale także zależność rolnika od chemikaliów, nawozów i pestycydów.

Ta zmiana w rolnictwie zaowocowała również wobec kobiet które trzymały się z dala od większości decyzji hodowlanych, chociaż były one bezposednio zaangażowane w różne zadania: siewu, zbioru i wypełnienia spichrza.

Nie są one nazywane “rolnikami” i nie odnoszą korzyści z treningu koncepcji i systemów rolniczych. Ale niektórym kobietom w wioskach w Alipurduar, West Bengal udało się zmienić to dla siebie.

Bimala Barman ze wsi Paschim Borochowki jest entuzjastycznym członkiem grupy samopomocy kobiet Annapurny. Opiekuje się bankiem ryżu, który jest ustawiony w jej domu i należy do grupy. Grupa liczy 14-członków. Zbierają nadwyżki ryżu z każdych plonów swych członków i zapisują go w swoim banku ryżu. Dają to ludziom w wiosce, w tym ich członkom, podczas trudnego sezonu, kiedy ludzie nie mają co jeść. To samo jest zwracane po zbiorach.

Grupa samopomocy Annapurna razem hoduje szereg warzyw  przy użyciu własnego przygotowanego kompostu. Doskonale zdając sobie sprawę z korzyści, członkowie wykazują silną niechęć do chemikaliów. Są przekonani, że ich wiara w naturalne sposoby utrzymują gleby zdrowe i urodzajne i to będzie się opłacać.

Sąsiadka Bimali – Kalpana Sutradhar ma farmę, która odzwierciedla naturalny / ekosystem leśny – gdzie jest wystarczająco dużo żywności zarówno dla ludzi i zwierząt.

Rośnie wiele roślin, które wzajemnie się uzupełniają, więc grupa ma żywność przez cały rok. Na niewielkiej działce,  umieściła kilka garnków wody pod ziemią, które dostarczają stałą wilgoć regulowaną do gleby. Reszta w gospodarstwie jest nawadniana wodą deszczową, która łapana jest w stawie, który jest także domem dla wielu gatunków ryb.

Grupa przygotowuje również kompost przy użyciu specjalnych dżdżownic (Vermi), zwany wermikompost. Wszystko to i więcej przyczyniło się do tego,że grupie udaje się nakarmić rodziny zdrową żywnością bez konieczności bycia zależnym od rynku.

Ich działanie jest też poparte solidną wiedzą.

Z małymi zasobami, te kobiety są pewne , że ich wysiłki są zrównoważone. Hodują owoce i warzywa według następujących zasad ekologii i zrównoważonego rolnictwa.

ziarna zmian 2

W sercu rolnictwa ekologicznego jest: ekonomia, kultura i środowiskowy dobrobyt wszystkich zainteresowanych.

Zwraca ono uwagę na relacje  ludzi między sobą oraz z ich siedliskami  i tworzy system, w którym wszyscy mogą wzajemnie korzystać.

Na przykład: pole potrzebuje wody, naturalnych nawozów, odchwaszczania i obornika. Jeśli masz  kaczki w swoim gospodarstwie to one zjedzą chwasty w wodzie i mogą zapobiec ich ponownemu powstawaniu. Ich wydalanie może być pokarmem dla pola. To zmniejsza i zwiększa wydajność pracy, a najlepsze jest to, że to wszystko można osiągnąć bez użycia środków chemicznych!

Można również rozwijać własną zdrową żywność poprzez przestrzeganie zasad poniżej.

Zdywersyfikuj swoje uprawy tak jak widać w przyrodzie

1.Hoduj dwie lub więcej roślin, które pomagają sobie nawzajem

2.Uprawy roślin, które rosną w cieniu,oboktych, które wymagają światła słonecznego.

3.Podobnie, wymieszaj uprawy o różnych wodach lub nawozach lub głębokościach korzeni.
Wymieniaj swoje plony; tego rodzaju system uprawy gleby uzupełnia, co stracił w poprzedniej uprawie. Na przykład, po ciężkich uprawach takich jak kukurydza, można sadzić rośliny strączkowe jak fasola, które naprawiają azot w glebie i budują go od nowa. Tworzenie sekwencji plonów i kombinacji może pomóc żyzności gleby, a także daje lepszą produkcję.

4.Przekaźnik-plonów, który jest, gdy drugi plon jest obsadzony lub zasiany przed pierwszą uprawą jest zbierany, to kolejna odmiana tego. Na przykład, możesz sadzić soczewice w polu ryżu około miesiąc przed zbiorami ryżu. W tym czasie reszta wody w ryżowym polu wystarczy, aby pomóc soczewicy rosnąć. Zatem dwie rośliny mogą być zbierane z wykorzystaniem tych samych zasobów wody i gleby.

5.Integracja – łączenie upraw wieloletnich oraz sezonowych ze zwierzętami i owadami. Zapewni to dostęp do żywności oraz wrodzone zachowania zwierząt / owadów w gospodarstwie mogą być używane także. Załóżmy, że masz sad owocowy, można wprowadzić kilka kur. Będą one zgodne z projektem lub domyślnie, usuną chwasty i szkodniki dla Ciebie. Ich odchody także będą nawozić glebę.

Zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów
Ogród nawadniany przez jeden garnek z wodą
Odpady z roślin mogą karmić ptaki i zwierzęta, a ich odchody mogą być wykorzystane do biogazu. Ponadto, szlam, produkt uboczny biogazu, może karmić dżdżownice i zwierzęta. Recykling pomaga w zwiększaniu efektywności energetycznej w systemie produkcyjnym.

Ponadto, można stworzyć miejsce dla ptaków w swoim gospodarstwie. Wiele ptaków żywi się owadami, a nie  owocami. Posiadanie bambusa, stojącego na polu ryżowym, gdzie ptaki mogą siedzieć może pomóc i nie trzeba stosować środków chemicznych do wyeliminowania szkodników.

Ochrona gleby i wody
Użyj wody deszczowej żeby podlewać rośliny. Możesz mieć mały zbiornik do gromadzenia wody deszczowej.
Spróbuj nawadniania garnkiem przez uszczelnienie garnka pod gleba w polu po dokonaniu małego otworu na dole. Możesz również dodać trochę bawełny na otwór, aby zapobiec wyciekowi wody w dużym stopniu. Teraz wypełnij ten garnek raz w tygodniu, w zależności od warunków pogodowych i trzymaj go zakrytego. Jednym z takich garnków może łatwo nawadniać spory skrawek ziemi.

Użyj ograniczonych zasobów biologicznych kilka razy
Możesz mieć swoją farmę kaczek nad stawem. Odchody kaczek spadną do stawu i staną się pokarmem dla ryb. Łajno krowie może być stosowane do produkcji biogazu w kuchni.( dot. Indii przyp. tłumacza ). Gnojowica może stać się pokarmem dla ryb, robaków dla robactwa kompostu, grzybów .Nic nie idzie na marne w ogóle!

Nie rozprzestrzeniaj trucizny / zanieczyszczeń
Trzymaj gleby zdrowe. Możesz to zrobić bez użycia środków chemicznych przy użyciu naturalnych metod odnawialnych. Są zdrowe i również bezpłatne!

Uprawianie wielofunkcyjnych oraz lokalnych roślin
Drzewa takie jak chociażby bambus wzbogacają glebę przez ich wysoką zawartość składników odżywczych i służą jako pasza dla zwierząt. Mogą być one również wykorzystywane jako opał. Rośliny lokalne są naturalnie przystosowane do istniejących warunków terenu i rozwijają się bez większego wsparcia zewnętrznego. Korzystanie z lokalnych odmian roślin jest również tańsze.

Stosując takie metody zmniejszamy naszą zależność w czasie i pomagamy w opiece społecznej i dobrobycie gospodarczym. Ardhendu Chatterjee, Dyrektor Rozwoju i Komunikacji Badawczej oraz Centrum Usług w West Bengal, organizacji, która skupia się na rolnictwie ekologicznym, jest oddanym naukowcem ekologicznym. Mówi:

“Im więcej chemikaliów jest używanych do hodowli, stajemy się bardziej zależni. Dlatego to nie jest tylko kwestia ochrony środowiska, ale problemem rozwoju “.

Natknąłem się na cytat –

“Uprawa własnego jedzenia jest jak drukowanie własnych pieniędzy”.

Praktykując samowystarczalne rolnictwo, kobiety w tych wioskach właśnie to zrobiły.

Serdeczne podziękowania dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − dziesięć =