Lepsze niż złoto… WOSK PSZCZELI

 Cera flava tak brzmi łacińska nazwa wosku pszczelego. Co warto jeszcze o nim wiedzieć?

Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół służącym do budowania plastwów w ulu. Gruczoły woskowe u pszczół znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkcja wosku jest zależna od wieku pszczół, zazwyczaj wosk wypacają pszczoły w trzecim tygodniu swojego życia ( tzw.woszczarki). Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczół ma barwę białawą i jest troszkę przezroczysty. W miarę upływu czasu wosk zmienia barwę na ciemnożółtą oraz brązową.

Wosk jest drugim co do wartości produktem pochodzącym z ula i wykorzystywanym przez pszczelarza. Zawsze był ceniony przez człowieka, wykorzystywano go w rzemiośle, sztuce, medycynie i liturgii podobnie jest i obecnie. Choć dla większości z nas jest to produkt mało dostępny ( najczęściej można go zakupić u pszczelarza, w pasiekach nastawionych na produkcję wosku i rzadko w sklepie) warto by pomyśleć na wprowadzeniem wosku do naszych domów. Przedstawię Państwu kilka moim zdaniem ważnych wiadomości na temat tego produktu.

Najprościej jest wprowadzić wosk do naszych domów w postaci… świec ! Jest to bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Świece z wosku pszczelego są bardzo wyjątkowym produktem docenianym nie tylko za swój estetyczny wygląd, ale również a może właśnie dlatego za ich pozywtywne działanie zdrowotne.

wosk pszczeli 1

Paląca się świeca napełnia swoim aromatem całe pomieszczenia, dodajmy, ze aromat ten zawiera lekkie ujemne jony ( które działają jak odkurzacz), tak bardzo potrzebne w dobie komputerów, kurzu, dymu oraz spalin. Powstajacy w ten sposób mikroklimat wywołuje w osobach przebywających w takim pomieszczeniu optymizm, dając siłę do przezwyciężania trudności.

Świece woskowe powinno palić się od piętnastu do sześćdziesięciu minut dziennie, ale tylko wykonane ze 100% wosku pszczelego. Zapalając świecę z wosku pszczelego, osoby cierpiące na astmę, alergię i problemy z zatokami mogą zauważyć znaczną poprawę stanu zdrowia. Ich oddech stanie się o wiele swobodniejszy, a ich sen będzie mniej zakłócony po zapaleniu czystej świecy woskowej w sypialni na kilka godzin przed snem. Niektórzy astmatycy twierdzą, że ich objawy zniknęły całkowicie po tym, jak palili świece z wosku pszczelego codziennie. Podczas palenia świecy z wosku pszczelego czujemy miły orzeźwiający (miodowy) zapach, a swieca nie wydziela żadnego dymu. Choć świece te są droższe niż normalne,oczywiście poprawiają zdrowie a nie osłabiają.

Do wyprodukowania 1 kg wosku pszczelego rodzina pszczela zużywa ok. 3,6 kg miodu. Można określić również, że 1 kg pszczół w ciągu całego życia może wyprodukować zaledwie pół kilograma wosku, zatem bardzo niewiele.

wosk pszczeli 2

Wielu farmaceutów uważa, że większość plastrów, maści i kremów powinno się przygotowywać na bazie wosku pszczelego, jest on bowiem łatwiej wchłaniany przez skórę, nadaje jej gładkość i delikatność. Mając znajomego pszczelarza możemy poprosić go o świeży wosk ( np: podczas odsklepiania ramek- czyli ścinaniu wosku wraz z odrobiną miodu przed włożeniem do miodarki, zaleca się by żuć taki wosk z miodem zamiast gumy ponieważ aktywizuje to wytwarzanie śliny, podwyższa przemianę materii, wosk mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu i wzmacnia dziąsła, pomaga w zapaleniu jamy ustnej.

Świece z wosku pszczelego:

  • neutralizują dym papierosowy,
  • eliminują promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne,
  • palą się dłużej od świec parafinowych,
  • powodują szybszy powrót do zdrowia, szczególnie w chorobach układu oddechowego,krążenia i nerwoego
  • prawdziwe świece pachną miodem i propolisem,
  • spalają się bez dymu

Najprostszym więc sposobem by się o tym przekonać, jest wypróbowanie takich świec i wosku pszczelego.

Pytanie o wosk pszczeli znajdujący się w ulu zajmował naukowcom tysiące lat. Arystoteles przypuszczał, że wosk pochodzi z kwiatów. To przekonanie trwało aż do renesansu, dopiero w 1744 pojawia się wzmianka o tym, że pszczoły same produkują wosk. Po upływie 50 lat od tej informacji zostało to potwierdzone, a w roku 1812 szwajcarski pszczelarz opublikował swoje badania. Sposób, w jaki pszczoły wydzielają wosk, został dokładniej opisany w 1912 roku.( Wikipedia)

Piotr Szyszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 2 =