Magiczna butelka oświetli domy – „Litr Światła”

Pomysł mechanika z Brazylii – magiczna butelka

Czym jest magiczna butelka i litr światła, który oferuje ? Po opróżnieniu plastikowej butelki wody większość ludzi prawdopodobnie wyrzuci ją do śmietnika. Jednak ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że pozbywają się wyjątkowo pomysłowego źródła światła. Dzięki idei mechanika z Brazylii (Alfredo Moser), takie „śmieci” mogą rozświetlić domy w ubogich dzielnicach / slumsach na całym świecie.

W jaki sposób plastikowa butelka zmienia się w źródło światła ?

Odpowiedź jest zarówno prosta, jak i błyskotliwa.

  • W dachu domu wycina się małą dziurę i umieszcza się w niej przezroczystą, plastikową butelkę z czystą wodą.
  • Podczas dnia światło słoneczne załamuje się na butelce z wodą i rozprzestrzenia się po pomieszczeniu na 360 stopni. Na zewnątrz może oświetlić do 50m2.
  • Takie „światła” zwykle instaluje się w ubogich dzielnicach i wąskich alejkach, gdzie oświetlenie jest zazwyczaj słabe lub całkowicie go brak. W razie potrzeby niektórzy mieszkańcy używają światła elektrycznego podczas dnia, ale pieniędzy brakuje.
  • Butelka z wodą na słońcu ma moc 60-watowej żarówki !
  • Dodanie wybielacza do wody czyni ją czystszą i bardziej klarowną.
  • Każda taka magiczna butelka może przetrwać do pięciu lat zanim korozja sprawi, że będzie się już nadawała na wysypisko.
magiczna butelka 🙂 zobaczcie jak się świecą i jak są instalowane

Projekt Litr Światła

Wynalazek należy do brazylijskiego mechanika, Alfredo Moser’a, a projekt Litr Światła zastosował go później na szeroką skalę w Manilii, gdzie użyto butelek z wodą aby dostarczyć przyjazne dla środowiska światło do zubożałych domostw.

W rok od powstania, projekt Litr Światła zainstalował ponad 350 000 takich magicznych butelek – żarówek. Organizacja planuje oświetlić tym sposobem milion domów.

Opracowano również wersję z dołączoną baterią na energię słoneczną, by dostarczać światło w nocy. Wykorzystuje technologię open source.

Liter of Light
magiczna butelka w wersji z baterią na energię słoneczną,
foto: Jamestgurley, lic. CC BY-SA 4.0 Deed

Bateria litowo-fosforanowa zapewnia 12-16 godzin światła dziennie. Wyłącznik zmierzchowy zapala ją automatycznie o zmroku.

Zaprojektowano również mobilną aplikację zawierającą instrukcję dotyczącą instalacji.

Już w 2011 roku, gdy blog Green Cupboards zamieścił artykuł o Litrze Światła, pewien czytelnik skomentował, że ten pomysł spowodowałby poprawę sytuacji w Indiach.

To jest najbardziej błyskotliwy pomysł na świecie i z pewnością zasługuje na uznanie.

Mieszkam w Indiach, gdzie w wioskach nie ma elektryczności, a ludzie muszą polegać na lampach naftowych, często i tak siedząc w ciemnościach, gdyż nafta jest w deficycie. Miejmy nadzieję, że jakaś organizacja pozarządowa się tym zajmie i uczyni życie mieszkańców wsi mniej ponurym.

Projekt oparty o Wolontariat

Zajęło to kilka lat, ale Litr Światła działa już w 15 krajach, włączając w to Bangladesz, Kenię, a także Indie.

Tamtejsza filia Litra Światła zatrudnia Wolontariuszy w wielkich miastach takich jak Mumbaj, Bangalore i Hajdarabad. Wiadomość na facebookowej stronie „Liter of Light – Bangalore” zachęca ludzi do ofiarowywania organizacji zużytych plastikowych butelek zamiast ich wyrzucania.

Wolontariusze Liter of Light na Filipinach

Pisząc na Twitterze, Pollinate Energy, kolejna organizacja non-profit, która opracowała produkty wykorzystujące energię odnawialną dla indyjskich slumsów miejskich, pogratulowała ekipie Litra Światła za świetną robotę.

Inne organizacje pozarządowe, takie jak Sanskara Indyjska Fundacja i Praca Edukacja i Badania Sieci (LEARN), pracują wraz z indyjskim Litrem Światła aby zwiększyć wpływ, jaki każda magiczna butelka ma na życie użytkowników.

Nowa perspektywa dla niezelektryfikowanych wiosek

Zdjęcia z facebookowej strony indyjskiego Litra Światła pokazujący instalację w Hajdarabadzie.

Wysiłki Wolontariuszy są sercem Litra Światła. Wolontariusz z Bangalore, Tripti, wyjaśnia, co napędza grupę:

Chcemy poruszać dużo więcej istnień i rozjaśniać miasto przy współpracy z podobnie myślącymi organizacjami, które chcą wprowadzać tę zieloną politykę razem z nami.

Fakty o Indiach raportują, że 288 milionów Hindusów nie ma dostępu do elektryczności. Innowacyjne rozwiązanie jak magiczna butelka – żarówka solarna, które propaguje Litr Światła może załagodzić konsekwencje bezsilności, dobrze wykorzystując coś, co wcześniej uważano za plastikowy śmieć.

litr światła
Litr światła

foto wprowadzające: Jamestgurley, lic. CC BY-SA 4.0 Deed

Materiał i zdjęcie: Global Voice by Alka, lic (CC BY 3.0)

Tłumaczenie: Dominika Dzieniszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =