Malujemy naturalnie.

pisanki

Nie dajmy się oszukać, że w gotowych barwnikach do jajek nie ma szkodliwych substancji. Deklaracja producenta farbek to jedno, a rzeczywistość to zupełnie inna kwestia. Nie wszyscy producenci są nieuczciwi, ale…

Kilka lat temu pod lupę barwniki wziął Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Zgierzu. W kilku badanych niestety odkrył zawartość barwnika włókienniczego, którego nie wolno stosować w przypadku żywności.

Nie ma więc co zwlekać tylko trzeba ”do natury się uciekać…”, aby na stole pojawiły się piękne, kolorowe pisanki i przede wszystkim bez chemicznego dodatku.

Jak uzyskać kolor brązowy, zielony, niebieski, żółty, czerwony czy beżowy jajek naturalną metodą i zamienić je w wielkanocne pisanki ?

Ile kolorów…tyle metod…

Brązowy
to chyba najprostszy i najłatwiejszy do uzyskania kolor. Zdejmujemy brązowe łupinki cebuli, wkładamy do garnka z wodą, a w te łupinki układamy jajka tak, aby łupinki starannie je okrywały. Gotujemy jajka przez kilkanaście minut.
Aby uzyskać intensywniejszą barwę jajek warto pozostawić jajka w łupinkach i wyjąć je dopiero, kiedy wywar z łupin ostygnie.

Zielony
Można zastosować listki zboża, szpinak lub chyba najskuteczniejszą w uzyskaniu barwy – pokrzywę.
Postępujemy podobnie jak w przypadku gotowania w łupinkach cebuli.

Niebieski
Aby uzyskać ten kolor niezawodna okaże się czerwona kapusta. Kroimy ją w cienkie paseczki, wkładamy do garneczka z wodą i wkładamy jajka. Gotujemy przez kilkanaście minut na wolnym ogniu. Nie liczmy na kolor nieba, ale jajeczka naprawdę pięknie wyglądają…

Żółty
Do wody, w której gotujemy jajka wsypujemy 1 łyżkę kurkumy ( lub więcej ). Gotujemy na wolnym ogniu przez kilkanaście minut.

Czerwony
Kroimy czerwony buraczek w plasterki. Zalewamy wodą i wkładamy jajka. Gotujemy przez kilkanaście minut na wolnym ogniu.

Beżowy
Do garnka z wodą wsypujemy czarną kawę naturalną ( sporą ilość ) wkładamy jajka i gotujemy kilkanaście minut. Mogą w tym kawowym wywarze trochę pozostać.

 

Kupując jajka zadbajmy, aby były ”z wolnego wybiegu” lub ekologiczne i najlepiej wybierajmy w jasnych skorupkach do malowania, bo uzyskamy ładniejszy kolor. 

Później udekorujmy je zieloną rzeżuchą i ”stukajmy się” na szczęście.

Zdjecie: Pixabay ( licencja CC0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =