Miód czysty, zdrowy i bezpieczny

miód

Pozytywna informacja z Torunia.

Po zimie spędzonej na dachu Urzędu Marszałkowskiego pszczoły z naszej pasieki szykują się do opuszczenia uli. Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu – który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami – promujemy ideę hodowli tych pożytecznych owadów w miastach.

Pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze – wiemy o tym, bo od dwóch lat wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu z powodzeniem prowadzimy pasiekę na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy też, że miód wyprodukowany przez nasze pszczoły jest czysty, zdrowy i bezpieczny – potwierdzają to szczegółowe badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z pięciu uli. Każdy z nich zasiedlony jest w tej chwili przez około 10 tysięcy pszczół, w szczycie sezonu liczba ta wzrośnie do około 50 tysięcy. Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Pszczoły już są aktywne i wkrótce masowo opuszczą ule – idealne dla nich warunki to bezwietrzna pogoda z temperaturą powyżej 20 stopni. Pierwszego miodobrania spodziewamy się w czerwcu.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych, i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. W Toruniu pasiekę posiadają już między innymi Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach były głównymi tematami organizowanej przez Urząd Marszałkowski grudniowej konferencji „Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”. Więcej

Wyniki badań miodu z pasieki na dachu Urzędu Marszałkowskiego za 2016 rok

 

Materiał:

Urząd Marszałkowski w Toruniu

Zdjecie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 7 =