Moc tataraku – lecznicze właściwości
Spis treści
Co warto wiedzieć o tataraku?
O tataraku warto wiedzieć, że ma liczne właściwości lecznicze doceniane nie tylko przez pasjonatów medycyny naturalnej, ale także przez dyplomowanych fitoterapeutów.
Tatarak zwyczajny – jego łacińska nazwa to Acorus calamus L.
W Polsce czasami usłyszymy o nim pod ludowymi nazwami jako ajer lub tatarskie ziele.
Należy do rodziny tatarakowatych (Acoraceae). Zasięg gatunku obejmuje Azję i Amerykę Północną, później rozpowszechnił się na innych kontynentach. Do Europy najprawdopodobniej przywędrował podczas najazdów tatarskich.
Wśród ludów tureckich był zwyczaj aromatyzowania wody kłączami rośliny. W tym celu fragmenty wkładano do bukłaków z wodą. Możemy się domyślać, że zgubione lub wyrzucone kłącza dawały początek nowym populacjom rośliny.
Teraz już wiemy skąd pochodzi polska nazwa rodzaju. Możemy się tylko cieszyć, że tatarak bardzo dobrze się przyjął i pozostał na naszych terenach. Chociaż jest uważany za gatunek inwazyjny, to tak naprawdę ma minimalny wpływ na rodzime gatunki roślin szuwarowych.
W Polsce obecnie ten gatunek jest pospolity na całym terenie, poza obszarem Karpat. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że spacerując brzegiem jeziora czy stawu, wśród roślin rozpoznamy tę roślinę.
Kłącze tataraku
Roślina osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Liście wyrastają dwurzędowo z czołgającego się kłącza. Od zewnątrz kłącze okryte jest skórką, która od dołu jest zwykle biaława, a od góry zielonkawa do różowawej, czasem żółtawa lub brunatna. Wewnątrz kłącze jest białe, zwykle nieco zabarwione w pobliżu skórki na zielono lub różowo. Zamierające odcinki kłącza od wewnątrz żółkną i brunatnieją.
Kłącze ma silny, aromatyczny zapach oraz gorzki smak.
Świeże kłącze składa się w 70–75% z wody.
Zawiera poza tym ok. 2,4–3,9% olejku eterycznego, gorycze garbniki, śluzy, dekstryny i skrobię.
Co można zrobić z tataraku?
Właściwości przedłużające życie przypisywali mu już Chińczycy w roku 3700 p.n.e. bo kłącza tataraku stosowane były w lecznictwie ludowym przy dolegliwościach żołądkowo- trawiennych, a liście używano do leczenia wrzodów.
Skuteczność została potwierdzona i nadal zaleca się picie herbatki przy tych dolegliwościach.
Herbata z kłączy tataraku
Herbatę przyrządza się przez ich macerację kłaczy w zimnej wodzie.
Nie wolno ich gotować ani mocno podgrzewać, aby nie zniszczyć ich właściwości leczniczych.
- do 1 szklanki wody dodać 1 łyżkę rozdrobnionych kłaczy i pozostawić przez noc,
- rano lekko podgrzać wstawiając szklankę do ciepłej wody,
Pić po 1 łyku przed i po jedzeniu ( nie więcej niż 6 łyków dziennie ! )
Kąpiel z dodatkiem tataraku
Zaleca się też kąpiel w liściach lub korzeniach, kiedy mamy problemy z bezsennością, nerwobólami, złym ukrwieniem rak i nóg.
Przepis:
0,5 kg świeżego tataraku wraz z liśćmi drobno pokroić i namoczyć w wiadrze wody przez 20 godzin. Następnie całość zagotować i pozostawić na ½ godziny do naparzania, przecedzić i wlać napar do wanny z ciepłą wodą.
Wywar z tataraku na włosy
Z dobrodziejstwa tej rośliny korzysta przede wszystkim przemysł kosmetyczny. Na bazie tego zioła powstała cała gama produktów do pielęgnacji włosów.
W domu możemy samodzielnie zrobić wywar z liści i kłącza.
Wywar z tataraku rewelacyjnie wpłynie na stan naszych włosów. Regularne płukanie wzmocni cebulki, a włosy staną się puszyste i będą mieć piękny połysk.
Na powieki wzmacniająco zadziała kompres ze świeżych mielonych korzeni tataraku z dodatkiem świeżego twarogu.
Wino tatarakowe
Na wzmocnienie całego organizmu najlepiej podziała wino tatarakowe (o jego mocy najlepiej przekonują się Indianie wyruszając na długotrwałe polowania. Wino pomagało i pomaga przezwyciężać im zmęczenie podczas kilkudniowych wypraw.
- 100 g świeżych kłączy tataraku drobno pokroić i zalać 1 litrem wytrawnego wina,
- nalewkę należy odstawić na 14 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia
Pijemy 1 łyk przed i po posiłku. Nie można pić więcej niż 6 łyków.
Inne zastosowanie tataraku
Badania farmakologiczne wykazały, że tatarak także :
- posiada właściwości uspokajające
- jest bakterio i owadobójczy ( liście rozłożone w mieszkaniu „wypędzają” insekty)
- zmniejsza wrażliwość na ból (np. żucie kawałka tataraku pomoże przy bólu zęba, a przy nerwobólach zaleca się wypicie 1 szklanki maceratu tataraku dziennie )
- pomoże palaczom tytoniu porzucić palenie (żucie suchego korzenia wywoła lekkie uczucie nudności i niesmak do papierosów )
- pozytywnie wpłynie na krwawe stolce.
ZOBACZ też dlaczego warto pić Sok z jabłek