Nowe życie – renowacja butów

Zamiast na wysypisko – renowacja butów

Renowacja butów receptą dla środowiska i dla … ubogich dzieci.

Twoje buty nie muszą trafić na wysypisko śmieci.

Jak często wyrzucasz swoje stare buty ? Czy myślałeś kiedyś o tym, jak nie-biodegradowalna para przewieziona na składowisko pozostanie tam przez wieki, przyczyniając się do emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia środowiska?

Czy pomyślałeś co można zrobić w zamian….

Genialny pomysł

Sportowcy Shriyans Bhandari i Ramesh Dhami zmuszeni byli do wyrzucania co najmniej trzech par butów rocznie, zanim wpadli na genialny pomysł – renowacja butów, który nie tylko jest przyjazny środowisku i ekonomiczny, ale ma też potencjał, aby zrobić wiele dobrego społecznie.
Założyli GreenSole – organizację, która odnawia stare buty do wygodnego i modnego obuwia dla setek dzieci, które chodzą do szkoły.

“Buty stają się szybko niezdatne do użycia. Musieliśmy wyrzucać nasze buty chociaż ich podeszwy były w dobrym stanie.

Buty były drogie i zmagaliśmy się z tym problemem od dłuższego czasu. Po wyrzuceniu wielu par i miesiącach rozmyślań na ten temat wpadliśmy na pomysł GreenSole. Początkowo myśleliśmy, aby po prostu ponownie te nasze buty przerobić na własny użytek .

Ale idea przerodziła się w społeczne przedsięwzięcie i zdecydowaliśmy się pomóc dzieciom poprzez zapewnienie im odnowionych butów “, mówi Shriyans.

Shriyans i Ramesh swoje przedsięwzięcie rozpoczęli w grudniu 2013 roku wykorzystując własne zużyte buty.

Dziś GreenSole ma 17 partnerów korporacyjnych, którzy wspierają inicjatywę.

Renowacja butów w GreenSole

Firmy partnerskie prowadzą zbiórki w swoich biurach, płacą GreenSole za odnowione buty i przekazują je dalej, do wiosek.

GreenSole 2
Nowe życie butów.

Ponadto organizacja prowadzi na własną rękę zbiórki w całym kraju. Współpracują z wieloma szkołami i uczelniami, dokonują zbiórek w miejscach publicznych, np. takich jak parki.
Zebrane buty trafiają do zakładu produkcyjnego GreenSole w Navi Mumbai, gdzie zaczyna się renowacja butów. Na początek buty są myte, oddziela się podeszwy i cholewki.
Podeszwy są cięte, w zależności od wymaganych rozmiarów i używane jako baza. Cholewki natomiast są wykorzystywane do wytwarzania taśm i sznurówek itp.

GreenSole 1
Renowacja butów.

Według Shriyans, miliony butów jest nie -biodegradowalnych są wyrzucane każdego roku, na całym świecie.

1,5 miliarda ludzi nie ma butów

Jednocześnie, 1,5 miliarda ludzi na świecie nie ma obecnie obuwia oraz miliony ludzi każdego roku cierpią z powodu chorób  ”niechronionych stóp”. Aby walczyć z tym problemem, GreenSole wybiera wioski, prowadzi badania dotyczące liczby dzieci uczęszczających do szkół, które potrzebują obuwia, dostaje ich rozmiary, a następnie dostarcza to, czego potrzebują.
Są to wsie położone w Maharashtra i Gujarat. Organizacja współpracuje z kilkoma partnerskimi pozarządowymi organizacjami, które przekazują wiedzę na temat potencjalnych beneficjentów.

Z 10 osobowym zespołem oraz pracownikami tymczasowymi, którzy zmieniają się w zależności od zamówień, do tej pory GreenSole przekazała obuwie do ponad 10.000 osób.

Według doniesień, produkcja każdej pary butów obejmuje 360 różnych czynności. Tak więc, poprzez renowacja butów i zapobiegania ich wyrzucaniu na wysypiska. W ten sposób GreenSole pomaga też chronić środowisko.

Shriyans dodaje, że organizacja rozpoczęła również sprzedaż detaliczną odnowionego obuwia po niskich kosztach. Ludzie mogą pomóc im zebrać fundusze kupując buty albo dla siebie albo jako podarunek dla innych.
Również osoby fizyczne mogą przyczynić się do wspierania organizacji przekazując buty lub pieniądze.
Darczyńcy mogą wysyłać swoje buty za pośrednictwem kuriera. Organizacja przyjmuje praktycznie wszystkie rodzaje obuwia, z wyjątkiem obuwia dziecięcego i sandałów .

“Prowadzimy również kampanie informacyjne o korzyściach płynących z noszenia obuwia.

Dbamy o to, aby dzieci nie chodziły do szkoły boso. To wspaniałe uczucie, aby je zobaczyć jak ubrane w te buty, biegają i grają “, mówi Shriyans.

21-latek uzyskał tytuł magistra w dziedzinie przedsiębiorczości w USA i utworzył GreenSole. Współzałożycielem jest Ramesh – maratończyk, który pochodzi z Uttarakhand.
Poznali się w czasie ich sesji w Priyadarshini Park w Bombaju i zostali bliskimi przyjaciółmi.
Duet finansował firmę na początku z nagród pieniężnych zdobytych na studiach – w konkursie IIT Bombaj Eureka, konkursie biznes planu i innych.

Ich innowacyjny pomysł – renowacja butów – został doceniony na całym świecie. Mają dwa patenty przemysłowe dotyczące swoich projektów i pomysłów.

Każdy może zakupić buty. Zakup obuwia tutaj.

Możesz skontaktować się z zespołem + 91-9664225815.

Serdeczne podziękowania dla The Better India

za możliwość skorzystania z materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jedenaście =