Nowy York bogatszy o milion drzew !

21 października w Nowym Yorku miało się odbyć uroczyste zasadzenie milionowego drzewa.

Termin został przesunięty i nie jest jeszcze znana data tej uroczystości…. Spokojnie- Nowojorczycy mają jeszcze 2 lata, aby w pełni zrealizować rozpoczęty projekt !
Nowy York nie zawsze jest w czołówce miast,  jeżeli chodzi o dbałość zrównoważonego rozwoju. Tym razem miasto i jego mieszkańcy stanęli na wysokości zadania- praktycznie już zrealizowali projekt MillionTrees NYC ( posadzenie 1 miliona drzew w NY ), który rozpoczęli w 2007r , a planowali jego zakończenie na 2017r.
W ambitny plan sadzenia drzew publicznych zaangażowała się cała administracja miasta, organizacje non-profit i przede wszystkim lokalna społeczność .

Deborah Marton- główny dyrektor i koordynator projektu mówi:

”Było takie podekscytowanie inicjatywą, wielu ludzi działało jako wolontariusze, że osiagnęliśmy  szybciej wynik niż się spodziewaliśmy”

Nowojorczycy powinni być dumni ze swego osiągnięcia. Wygrali z Los Angeles i Bostonem. Miasta te próbowały zrobić także nasadzenia, ale nie udało się im zrealizować podjętych inicjatyw. Realizacja takiej inicjatywy nie jest więc taka prosta!

Co więcej….Koordynatorzy dbali o każdy szczegół:

Można mówić o ”sprawiedliwym” planowaniu nasadzeń:
W Queens zasadzono 285.000 nowych drzew , w Bronx pojawiło się 280000, w Brooklynie 185000. Staten Island jest bogatsze o 175,000 nasadzeń , a Manhattan o75.000.

Wraz z organizacjami monitorującymi stan zdrowia wytypowano dzielnice o podwyższonym poziomie zachorowań na astmę: Hunts Points i Morrisania w Bronx, w Nowym Jorku w East Brooklyn, wschodni Harlem na Manhattanie, Rockaways w Queens i Staten Island na Stapleton. Tam pojawiło się więcej drzew.

Na sadzonki mogli tez liczyć prywatni właściciele posesji w Nowym Yorku. Wielu bardzo chetnie posadziło sadzonki w swoim obejściu. Są i tacy, którym tak bardzo inicjatywa się spodobała, że oprócz oznaczeń organizatora nadali własne imiona swoim drzewkom.

Nowy Jork jest teraz domem dla około 5,2 mln drzew. Obliczono, że liczba drzew Nowego Yorku zwiększyła się o 20 procent.

Korzyści dla środowiska i społeczności są ogromne: przede wszystkim obniżenie pyłu w powietrzu, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszenie zużycia energii ( z uwagi na większe zacienienie ) możliwość przechwycenia kilkaset milionów wody deszczowej, pozytywna zmiana krajobrazu miasta , pozytywny wpływ na bioróżnorodność, nie mówiąc o prawdopodobnie spektakularnej poprawie zdrowia mieszkańców Nowego Yorku.

Nowy York nie jest ważne, kiedy posadzicie to ostatnie drzewko- już dziś składamy GRATULACJE !!!

Warto wspomnieć o inicjatywie w Ludhianie ( Indie ). Mieszkańcy – Zasadzili 1,5 miliona drzew w ciągu godziny !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =