Propolis pszczeli – naturalne antybiotyki

Propolis pszczeli znany od dawna

Propolis pszczeli znali już kapłani egipscy. Jako naturalne antybiotyki stosowali go starożytni Persowie i Grecy. Pisał o nim Wergiliusz. Używał go do opatrywania ran sam Arystoteles. Gdy mówimy o propolisie – to jest to jeden z najbardziej naturalnych antybiotyków na świecie.

Propolis pszczeli, zwany bywa również pszczelim kitem, powstaje z lepkich substancji żywicznych zbieranych przez pszczoły z pączków drzew i roślin zielonych zmieszanych z wydzielinami gruczołów żuwaczkowych i gardzielowych.

Kit służy pszczołom głównie do uszczelniania ścianek ula oraz dezynfekcji. Każda komórka pszczela, w której matka składa jajeczko jest wcześniej czyszczona i polerowana a następnie pokrywana cienką warstwą propolisu.Pszczoły przed zimą propolisem uszczelniają wszystkie ściany ula oraz regulują szerokość wlotu na zimę.

Kiedy w ulu pojawi się jakiś szkodnik np: mysz i pszczoły nie są w stanie jej usunąć na zewnątrz w celu zapobiegania rozkładowi “mumifikują” ich ciała pokrywając je propolisem.

Kit pszczeli stanowi także naturalną barierę broniącą pszczoły przed inwazją drobnoustrojów.

Propolis jest złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne jak flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy kwasy tłuszczowe, a także białka, mikroelementy i witaminy.

W polskim klimacie propolis zbierany jest głównie z pączków m.in. osiki, topoli czarnej, topoli balsamicznej, brzozy, świerku, sosny, jaworu, kasztanowca, a także kwiatostanów słonecznika.

Pszczoły wylatują po substancje powlekające pączki drzew, najwięcej w końcu lata, w godzinach 10 -15, kiedy temperatura powietrza wzrasta i substancje dostatecznie zmiękną.

propolis pszczeli

Zbieraczki kitu podobnie jak zbieraczki nektaru i pyłku pracują jako pszczoły lotne poza ulem około 15 dni. Propolis dzięki działaniu synergistycznemu tych substancji ma zdolność zniszczenia bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Dlatego mając na myśli propolis pszczeli – myślimy naturalne antybiotyki.

Dla zdrowia – propolis pszczeli

Właściwości farmakologiczne propolisu, są bardzo korzystne dla zdrowia. Jeden ul może dostarczyć 150 -300 g propolisu rocznie, to naturalne antybiotyki. Surowy propolis ma charakterystyczny, intensywny zapach (gorzki, piekący i cierpki w smaku) często występuje w różnych kolorach (brązowy, szary, brunatny, zielony, czarny). Woń propolisu określono jako korzenną, cynamonową, pączków topoli, bukietu kwiatów, kadzidła.

Propolis pszczeli wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Ta właściwość znalazła zastosowanie w lecznictwie. Kit pszczeli przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń.

Ponadto może być używany przy przeziębieniu, parodontozie i chorobach układu pokarmowego. Z leczniczego punktu widzenia w propolisie ważne są tylko te składniki, które można wydzielić w trakcie ekstrakcji alkoholowej, wodno-alkoholowej lub wodnej.

Kit pszczeli ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, regenerujące i przeciwbólowe.

Najbardziej wrażliwe na działanie preparatów propolisowych są: bakterie Gram-dodatnie, wirusy grypy i żółtaczki, jest aktywny w stosunku do niektórych grzybów i pierwotniaków.

Działa regenerująco na tkankę kostną, chrząstkę, nabłonki i inne. Działa przyśpieszająco na metabolizm komórkowy, wpływa na wzrost sił odpornościowych organizmu.

Preparaty propolisowe mają silne działanie przeciwbólowe.

Propolis stosować można w postaci maści lub nalewki, przy gorączce, w okresie poprzedzającym klimakterium, przy nadciśnieniu, gruźlicy, przy zapaleniu gruczołu krokowego, przy zapaleniu wątroby i nerek, przy bólach brzucha, w chorobie wrzodowej żołądka i schorzeniach skóry tj: grzybicy, ran, oparzeniach, można również stosować go przy schorzeniach dziąseł, zapaleniu miazgi zębowej, odleżynach.

Jak zdobyć propolis

Czasami można go kupić w sklepach medycznych lub z produktami farmakologicznymi jest to jednak rzadkość i są łatwiejsze sposoby.

800px Propolis
foto: Goldmull ; licencja: CC BY-SA 3.0

Jedno z powiedzeń brzmi: Każdy ma swojego lekarza, każdy powinien mieć swojego pszczelarza albo zamiast do apteki przyjdź po leki do pasieki !

Warto jest mieć zaufanego pszczelarza, u którego oprócz miodu będziemy mogli nabyć inne produkty pszczele w tym propolis.

Kit pszczeli nie jest często pozyskiwanym produktem przez pszczelarzy ze względu na wzmożoną pracę jaką trzeba wykonywać przy pozyskiwaniu zaledwie paru gram propolisu pszczelego. Najpospolitszym sposobem spożywania tego naturalnego antybiotyku jest przygotowanie nalewki propolisowej, którą stosować można zarówno w chorobach jak i w normalnym stanie profilaktycznie.

Przepis na nalewkę z propolisu

nalewka 1

50g propolisu zalać ćwiartką (250 ml) rektyfikowanego spirytusu.

Na 14 dni odstawić w szczelnym naczyniu do ciemnego, chłodnego miejsca i potrząsać 2-3 razy dziennie.

Potem przecedzić przez gazę i przechowywać w butelce, w ciemnym miejscu.

A poniżej interesujący film o propolisie.

film: 36 minut

Pozdrawiam.

Piotr Szyszko


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dziewięć =