Ogród, który spełnia marzenia…

Na świecie jest wiele ogrodów, ale ten zasługuje na szczególne wyróżnienie.

To ogród, który karmi, relaksuje, uczy, przywraca radość i daje nadzieję tym, którzy wielokrotnie już tę nadzieję stracili.

Poznajcie ogród na dachu w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

W 1981 roku powstaje organizacja Metro Atlanta Task Force dla bezdomnych. Program organizacji nie ogranicza się do zapewnienia schronienia czy opieki zdrowotnej osobom bezdomnym ( dziennie przyjmują ponad 400 mężczyzn, kobiet i dzieci).

Ta organizacja chce więcej dla tych ludzi: dąży do trwałych zmian w ich życiu, przy jednoczesnym poszanowaniu ich pilnych potrzeb.
Organizatorzy myślą o wszystkim : dogodna lokalizacja, zaplecze mieszkalne, ale przede wszystkim realizacja programów, które pozwalają bezdomnym wychodzić z bezdomności.

Jeden z nich to założenie warzywno-owocowego ogrodu na dachu Metro Atlanta Task Force dla bezdomnych , ogrodu który nie tylko dostarcza każdego dnia bezdomnym świeżych warzyw, ziół, owoców, ale przede wszystkim jest to miejsce, które przyczynia się do ich zmiany trybu życia.

Przede wszystkim ogród uprawiają osoby korzystające z bazy noclegowej. Robią to w ramach wolontariatu.

Chcąc korzystać z noclegu i innych przywilejów pracują na ogrodowym dachu, który został w sposób szczególny zorganizowany.

Nawet system podlewania polega na zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki…

W 80 wypełnionych ziemią skrzynkach rośnie jak podają: sałata, kapusta, papryka, boćwina, marchew, truskawki, rzodkiewki, arbuzy, cukinia, pomidory, fasola szparagowa, i wiele więcej roślin.

Z sukcesem zadomowiło się też 1300 pszczół, które nie tylko pozytywnie wpływają na roślinność, ale także jesienią dostarczają cenny miód.

Bezdomni wolontariusze przygotowują podłoże dla upraw, sadzą rośliny, podlewają je, pielą…… i nie było by w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w tym momencie zdobywają cenne umiejętności, które w przyszłości przedkładają się wielokrotnie dla nich na stałą pracę.

W każdej chwili mogą liczyć na fachowe doradztwo ze strony wykwalifikowanych ogrodników.

Najbardziej zaangażowani robią kursy i otrzymują certyfikaty, ale najcenniejszą nabytą umiejętnością w tym ogrodzie jest praca w grupie, odpowiedzialność , organizacja i skupienie się na zadaniu.

Wielu z nich dzięki tej pracy, z dala od wszystkiego, w otoczeniu roślin odzyskuje spokój, uczy się cierpliwości i przede wszystkim odzyskuje swoją godność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dziewięć =