Uwaga na trującą szkolną wyprawkę !

produkty szkolne

Piękne wzornictwo, bogactwo kolorów, na nich ulubione postaci z kreskówek czy filmów. Mowa o przyborach szkolnych. Dzieci najchętniej kupiłby wszystkie. My chcąc swoim dzieciom podarować wszystko co najlepsze często kupujemy przybory szkolne, które są bajecznie piękne i topowe, ale niekoniecznie są bezpieczne.

Pisaliśmy już o kredkach z azbestem. Na tym lista się nie kończy… W jakich produktach szukać konkretnych zagrożeń ?
Tropem trucicieli dzieci podążyła grupa robocza Washington Post. Na co według nich należy zwrócić uwagę?

Produkty szkolne zawierające PVC lub chlorek winylu

Przede wszystkim uważajmy na produkty zawierające PVC lub chlorek winylu. Jednym z takich produktów może być plastikowy, błyszczący model plecaka. Kupując plecak zawierający PVC pozyskujesz w pakiecie ftalany, a te mogą być przyczyną astmy, cukrzycy czy innych przewlekłych chorób wpływających na uczenie się dziecka.
Ftalany bowiem stosowane są ”do produkcji żywic ftalanowo-glicerynowych (tzw. gliftali), które stanowią bazę dla lakierów i farb ftalowych, klejów (syntetyczna guma arabska) oraz niektórych laminatów. Używane również jako plastyfikatory” (Wikipedia ).
‘’Ftalany są rozpuszczalne w ślinie i łatwo przedostają się do przewodu pokarmowego i krwi co ma wpływ na narządy wewnętrzne. W eksperymentach na zwierzętach substancje te okazały się być szkodliwe dla nerek i wątroby, a także dla płuc po długotrwałej ekspozycji. Ostanie doniesienia mówią o wpływie tych związków na rozwój cukrzycy’’ (Biotechnologia.pl )

Produkty szkolne zawierające BPA

Kolejne produkty to produkty zawierające BPA. Jest zakaz stosowania bisfenolu w butelkach dla niemowląt czy kubeczkach dla dzieci. Niestety pojemniki dla dzieci szkolnych zwane popularnie lunch pudełka… bisfenol wielokrotnie zawierają, a ten może spowodować otyłość, więc niekoniecznie nasze ukochane dziecko zasługuje na taki prezent.
Naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research w materiałach badań opublikowanych PLOS One  stwierdzili “Nasze badania sugerują, że bisfenol A jest nowym, nie branym dotąd pod uwagę, chemicznym czynnikiem otyłości. Prawdopodobnie zaburza on metabolizm lipidowy oraz normalny rozwój i rytm przemiany materii. W takim razie wystawienie na całym świecie młodszych nastolatków na oddziaływanie BPA jest nowym czynnikiem mającym swój udział w światowej epidemii otyłości” – ( ”Bisfenol A- trucizna w opakowaniu”)

Produkty szkolne zawierające azbest

Według najnowszych badań w kredkach do malowania może wystąpić rakotwórczy azbest ( artykuł:….

Co powinniśmy wiedzieć o azbeście?

Szkodliwość włókien azbestowych zależy od średnicy i długości włókien. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne nie są włókna długie (>5 μm), lecz cienkie (do 0,01 μm) – przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. (Wikipedia)
Jedno jest pewne te przykłady to tylko wierzchołek góry, bo toksyczne substancje występują w wielu produktach dla dzieci.

Oczywiście trudno wychwycić produkt z domieszką trującej substancji, bo nie zawsze jest odpowiednio oznaczony przez producenta.

Idąc na zakupy i majac w planach zakup dla dziecka sprawdzajmy każdy produkt dokładnie. Jeżeli nie mamy pewności, co do materiału czy składu chemicznego wstrzymajmy się z zakupem do momentu, kiedy sprawdzimy bezpieczeństwo danego produktu.

Najlepiej wybierajmy produkty naturalne. Może nie będą bajecznie kolorowe, nie będą pachnieć truskawką, maliną czy cytrusami , może nie będą według dziecka ”na czasie”, ale ważne, że będą bezpieczne.

10 miesięcy kontaktu z rakotwórczą, cukrzyco twórczą, astmo twórczą substancją czy substancją powodującą otyłość to delikatnie rzecz ujmując zbyt …nieodpowiedzialny prezent dla kogoś, kogo kochamy najbardziej na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − trzynaście =