Piękno grzybów w minireportażach
Rusza cykl minireportaży o najciekawszych grzybach…
Grzyby te można znaleźć i… sfotografować w lasach Nadleśnictwa Stare Jabłonki.
O olbrzymiej roli jakie “martwe drewno” odgrywa w ekosystemach leśnych nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Bardzo trafnie określił ją prof. Andrzej Strumiłło mówiąc, że “las, w którym nie ma martwych drzew jest chory”. To właśnie wspólne zainteresowanie organizmami żyjącymi na “martwym drewnie” dało początek owocnej współpracy Nadleśnictwa Stare Jabłonki z Panem Arturem, który określa siebie mianem “grzybniętego”. Wspólnym pomysłem jest cykl minireportaży, które będą zamieszczane na stronie oraz facebook’u Nadleśnictwa Stare Jabłonki.
Nie jestem leśnikiem, ale bardzo często bywam w lesie. Nie jestem fotografem ani fotografikiem, ale często robię zdjęcia. Nie jestem mikologiem, ale urzekły mnie grzyby. Nie jestem grzybiarzem, jestem ”grzybnięty”! – mówi o sobie ich autor.
Pan Artur od 20 lat interesuje się grzybami. Za szczególne wyzwanie uważa grzyby rzadkie, chronione i te z „Czerwonej listy”.
Mam zamiar przedstawiać tu co jakiś czas minireportaże ze swoich wypraw grzybowych z terenów Nadleśnictwa Stare Jabłonki, gdzie mam letni domek. Chciałbym pokazać piękno grzybów i może zaszczepić w ludziach odrobinę fascynacji tymi organizmami Może dzięki temu będę widział mniej kopniętych lub rozdeptanych grzybów w lesie… Co prawda zwykle przynoszę więcej grzybów na karcie pamięci niż w koszyku, jednak nie są mi obce kulinaria grzybowe, czym też będę chciał się z Państwem podzielić – deklaruje zapalony grzybiarz.
Na początek materiał poświęcony soplówkom (Hericium). – Pierwszy raz dowiedziałem się o ich istnieniu (konkretnie soplówki bukowej) dzięki opisowi i rysunkowi w „Wielkiej Księdze Grzybów”. Gdzieś też przeczytałem, że spotkanie z soplówką jest przeżyciem estetycznym. Zapragnąłem tego doświadczyć – opowiada Pan Artur. Znalezienie pierwszego owocnika zajęło mu około pięciu lat. Faktycznie jest to przeżycie estetyczne. Teraz zna sześć stanowisk na terenie Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Soplówka bukowa (Hericium coralloides albo clathroides) wygląda tak:
Wiecej pięknych zdjęć: RDLP w Olsztynie