Warszawa – Mokotów przyjazna ptakom
”Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów…”
Klub Gaja po zrealizowaniu inicjatywy obywatelskiej pt. „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” w dniu 18 października 2016 r. (wtorek) ok. godz. 14.00 w Parku Arkadia w rejonie stawów oficjalnie przekaże Urzędowi Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy jej wykonanie. 20 sztuk tratew dla ptactwa wodnego oraz 200 sztuk budek lęgowych zamontowanych na terenie 8 parków miejskich Dzielnicy Mokotów w Warszawie trafi pod opiekę warszawiaków.
Inicjatywa „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana była w latach 2015 – 2016 przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcami Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Inicjatywa zrealizowana została w celu poprawy walorów siedlisk gniazdowania i wypoczynku np. noclegu, ptaków wodnych i gniazdujących w dziuplach w 8 parkach miejskich ze zbiornikami wodnymi w Dzielnicy Mokotów w Warszawie. Inicjatywa powstała, ponieważ konieczne było utworzenie i późniejszy monitoring pływających tratew dla ptactwa wodnego oraz skrzynek lęgowych. Brak zwartych powierzchni trzcinowisk utrudnia ptactwu wodnemu m.in. mewom, kaczkom krzyżówkom, łabędziom niemym i kokoszkom znalezienia miejsca na odpoczynek, a łyskom na założenie gniazda. Natomiast ptaki gniazdujące w dziuplach drzew np. puszczyk, sikory, szpak, mazurek, muchołówka żałobna, kowalik w zieleni miejskiej, z powodu braku starych drzew cierpią na niedostatek bezpiecznych dla nich miejsc lęgowych. Dlatego w ramach inicjatywy m. in.: wykonano i zamontowano na stawach w ośmiu parkach Mokotowa 20 tratew dla ptactwa wodnego oraz wykonano i zawieszono 200 sztuk skrzynek lęgowych różnych typów.
Inicjatywa obywatelska „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana została przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcem Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
KLUB GAJA