Pizza z pieca czy czyste powietrze?

Jak donosi Atmospheric Environment – piece opalane drewnem do pieczenia pizzy stwarzają większe zagrożenie dla środowiska, niż można by przypuszczać.

Od lat naukowcy na całym świecie analizują potencjalne przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
Tym razem to naukowcy z Brazylii wykazali negatywny wpływ piecy opalanych drewnem na środowisko.

”Co miesiąc ponad 7,5 ha lasów eukaliptusowych ulega spaleniu przez pizzerie i steakhouses w Sao Paulo.”

Taka wielkość ”spalonych lasów” to już duża degradacja, ale gdy dodamy do tego emisję niebezpiecznych pyłów ( 307.000 ton ) zwrócenie uwagi naukowców na kolejne źródło zanieczyszczenia atmosfery jest całkowicie uzasadnione
Do tej pory za główną przyczynę zanieczyszczenia środowiska w dużych miastach uznawano transport. To na nim skupiano główną uwagę i monitorowano w tym zakresie . Inne potencjalne źródła, w tym szybko rozwijające się sieci gastronomiczne między innymi pizzerie lub steakhouses nie były brane pod uwagę lub były traktowane jako zagrożenie minimalne.
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że takich punktów przybywa w miastach na całym świecie i niezaprzeczalnym faktem jest to, że pizza i grillowane potrawy coraz częściej są tradycyjnym obiadem i wypierają tradycyjną kuchnię

Dziś 10 lipca. To nie regionalne dania na bazie fasoli i ryżu (np. feijoada ) zagoszczą tego dnia na stole mieszkańców wspomnianego Sao Paulo, ale właśnie tego dnia całe rodziny przy stole świętować będą ”Pizza Day” i niewątpliwie to właśnie pizza będzie stanowiła danie główne.

Biorąc pod uwagę,że Sao Paulo jest ”domem” dla ponad 6000 pizzerii, w tym około 1000 opalanych drewnem ( źródło: REUTERS ) trudno sie nie zgodzić z wypowiedzią Winicjusza Casella Abramidesa jednego z zarządców pizzerii ….. ” mówimy o górach pizzy”

Czy jest szansa, aby w kontekście przedstawionych danych przez naukowców utrzymać czyste powietrze i zjeść pizzę ?

Może być z tym problem.

Zakaz korzystania z pieców opalanych drewnem, które nie są wyposażone w filtry chciało wprowadzić jedno z włoskich miast.
Fala protestów producentów pizzy i niektórych mieszkańców włoskiego miasteczka San Vitaliano to…. odpowiedz na regulację która miała pozytywnie wpłynąć na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + jedenaście =