Pizza z pieca czy czyste powietrze?

Jak donosi Atmospheric Environment – piece opalane drewnem do pieczenia pizzy stwarzają większe zagrożenie dla środowiska, niż można by przypuszczać.

Od lat naukowcy na całym świecie analizują potencjalne przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
Tym razem to naukowcy z Brazylii wykazali negatywny wpływ piecy opalanych drewnem na środowisko.

”Co miesiąc ponad 7,5 ha lasów eukaliptusowych ulega spaleniu przez pizzerie i steakhouses w Sao Paulo.”

Taka wielkość ”spalonych lasów” to już duża degradacja, ale gdy dodamy do tego emisję niebezpiecznych pyłów ( 307.000 ton ) zwrócenie uwagi naukowców na kolejne źródło zanieczyszczenia atmosfery jest całkowicie uzasadnione
Do tej pory za główną przyczynę zanieczyszczenia środowiska w dużych miastach uznawano transport. To na nim skupiano główną uwagę i monitorowano w tym zakresie . Inne potencjalne źródła, w tym szybko rozwijające się sieci gastronomiczne między innymi pizzerie lub steakhouses nie były brane pod uwagę lub były traktowane jako zagrożenie minimalne.
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że takich punktów przybywa w miastach na całym świecie i niezaprzeczalnym faktem jest to, że pizza i grillowane potrawy coraz częściej są tradycyjnym obiadem i wypierają tradycyjną kuchnię

Dziś 10 lipca. To nie regionalne dania na bazie fasoli i ryżu (np. feijoada ) zagoszczą tego dnia na stole mieszkańców wspomnianego Sao Paulo, ale właśnie tego dnia całe rodziny przy stole świętować będą ”Pizza Day” i niewątpliwie to właśnie pizza będzie stanowiła danie główne.

Biorąc pod uwagę,że Sao Paulo jest ”domem” dla ponad 6000 pizzerii, w tym około 1000 opalanych drewnem ( źródło: REUTERS ) trudno sie nie zgodzić z wypowiedzią Winicjusza Casella Abramidesa jednego z zarządców pizzerii ….. ” mówimy o górach pizzy”

Czy jest szansa, aby w kontekście przedstawionych danych przez naukowców utrzymać czyste powietrze i zjeść pizzę ?

Może być z tym problem.

Zakaz korzystania z pieców opalanych drewnem, które nie są wyposażone w filtry chciało wprowadzić jedno z włoskich miast.
Fala protestów producentów pizzy i niektórych mieszkańców włoskiego miasteczka San Vitaliano to…. odpowiedz na regulację która miała pozytywnie wpłynąć na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 5 =