Potroić ilość składników odżywczych marchewki.

Kroisz marchewkę lub mrozisz to duży błąd !

Praktycznie każdego dnia króluje w naszej kuchni. Dodajemy ją do zup, sosów, sałatek lub traktujemy jako przekaskę lub dekorację.

Skąd te przywileje? Marchewka zawiera mało tłuszczu,dużo błonnika i mało kalorii…  Dobre żródło beta-karotenu to niewątpliwy atut.

Niestety często swoim nieodpowiednim działaniem niszczymy to co w niej najcenniejsze. A wystarczy  kilka zasad, aby nawet potroić ilość składników odżywczych marchewki.

8 kluczowych zasad:

1. Odradzane jest kupowanie marchewki i spożywanie w wydaniu baby carrot, ponieważ te marchewki to nic innego jak dojrzałe marchewki pomniejszone do jednakowych rozmiarów. Spożywanie ich jest bardzo wygodne, ale jest jedno ale… część zewnętrzne warzywa, którą najczęściej wyrzucamy w rzeczywistości jest zdrowsza niż wnętrze. ” Zewnętrzna warstwa warzywa jest jego pierwsza linią obrony przed światłem UV, pleśnią, zwierzętami, owadami, grzybami i chorobami. Im więcej fitoskładników w tych zewnętrznych warstwach, tym lepiej roślina może się bronić. “
Wyrzucając zewnętrzną warstwę marchwi, usuwamy jedna trzecią zawartych w niej przeciwutleniaczy.

2. O ile to możliwe warto zawsze kupować marchew z zieloną nacią. Marchewka bez naci niezupełnie może być świeża i niekoniecznie może mieć zachowany na skutek wielomiesięcznego leżakowania smak.

3. “Obieranie, blanszowanie, mrożenie i rozmrażanie marchewki niszczy połowę zawartych w niej przeciwutleniaczy”

4. Więcej wartości odżywczych zawiera marchew po ugotowaniu, ponieważ “wysoka temperatura rozbija jej twarde ścianki komórkowe, powodując, że niektóre składniki w niej zawarte są łatwiej biodostępne.”

5. Najlepiej gotować marchewkę na parze – “gotowanie w wodzie zmiękcza ścianki komórkowe, przez co wiele składników odżywczych wypływa do wody”

6. Ugotowane w całości marchewki zawierają nawet 25 % więcej falkarinolu ( związek zwalczający nowotwory ) niż te pokrojone przed gotowaniem.

7. Gotowana marchew w całości zachowuje więcej swojej naturalnej słodyczy.

8. Spożywanie marchewki z tłuszczem sprawi, że bedzie najzdrowsza, bo beta karoten to zwiazek rozpuszczajacy sie w tłuszczach…

Te cenne porady  zawdzięczamy Jo Robinson autorce ”Dzikiej Strony Jedzenia”

na podstawie: ”Dzika Strona Jedzenia” Jo Robinson

Zdjęcie: Pixabay

Warto przeczytać:

9 zasad dobrego odżywiania.

Marchew nie jest taka zwyczajna !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =