Poznaj Wyspę Sobieszewską

Wyspa Sobieszewska

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING organizuje spotkania przyrodnicze na platformie widokowej  w rezerwacie Mewia Łacha.

To doskonała okazja do poznania tego wyjątkowego zakątka, położonego tak blisko Gdańska. Ścieżka turystyczna to wyśmienite miejsce na spacery i odkrywanie tajemnic przyrody o każdej porze roku – zapewnia Jowita Kurach z GBPW KULING.

Obserwacje przyrodnicze na Wyspie Sobieszewskiej odbywają się od kilku lat. Co roku uczestniczy w nich około 3 500 turystów z Polski i zagranicy.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków w Polsce i Europie. Piaszczyste wydmy, zarośla, zbiorowiska leśne i jeziora przymorskie, piaszczyste łachy stożka ujścia Wisły – to bez wątpienia miejsce niezwykłe.

W rezerwacie przyrody Mewia Łacha znajduje się jedyna w Polsce kolonia lęgowa rybitw czubatych. Gniazdują tu także coraz rzadziej występujące w Polsce rybitwy białoczelne i sieweczki obrożne. Stałe miejsce odpoczynku znalazły w rezerwacie również foki szare.

Dzięki ścieżce edukacyjnej oraz odbudowanej platformie obserwacyjnej walory tego miejsca mogą podziwiać turyści i mieszkańcy – przekonuje Jowita Kurach.

Dzięki platformie zmniejszyła się liczba osób schodzących ze ścieżki dydaktycznej. Ma to pozytywny wpływ na efektywność czynnej ochrony rezerwatu, w tym ptaków gniazdujących, odpoczywających i żerujących na plaży. Widok sieweczek obrożnych na gniazdach lub wodzących młode przekonuje turystów, że zakazy obowiązujące w rezerwacie mają głęboki sens- dodaje.

Letnie spotkania z edukatorem odbywać się będą codziennie aż do 11 września.

Rozpoczynają się o godzinach: 11:30, 13:00, 15:00, 16:30, 18:00.

Do platformy widokowej w rezerwacie można dojść ze Świbna (autobus 112, przystanek Przystań) wzdłuż Przekopu Wisły.

Pogadanki i obserwacje przyrodnicze to część programu „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”. Czynną ochronę, monitoring oraz edukację w rezerwacie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Źródło :WFOŚiGW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − trzynaście =