Długopisy, które rozwijają sie w drzewa.

Papierowe długopisy które nie tylko zmniejszają ilość odpadów foliowych, ale także mają nasiona, które rozwijają się w drzewa!

Te papierowe długopisy, to świetna alternatywa dla plastikowych długopisów, nie tylko odnoszą się do plastikowego zagrożenia, ale również zawierają nasiona, które mogą rosnąć i zamienić się w przyszłości w drzewa.

Pozornie nieszkodliwe długopisy –tracimy ich więcej niż w rzeczywistości używamy! Wyrzucamy je do kosza zamiast dokonać  zakupu nowych wkładów.

Czy zdajemy sobie sprawę, że te miliony małych długopisów sprzedawanych codziennie są wykonane z tworzywa sztucznego i przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego?

W odróżnieniu od większości z nas, Lakshmi Menon, eko-entuzjastka, jest bardzo świadoma tego problemu. Projektant z zawodu, prowadzi organizację w południowej Keralii, której działalność jest dedykowana  znalezieniu rozwiązań dla zrównoważonych środków do życia, zwana Pure Living.

Lakshmi Menon
Długopisy, które rozwijają sie w drzewa.

Lakshmi połączyła swoje umiejętności projektowania z miłością do środowiska naturalnego i spreparowała długopisy wykonane z makulatury. Na dole każdego długopisu, znalazło się ziarno drzewa.
Gdy długopis zostaje wykorzystany, może po prostu zostać zasadzony w ziemi. Nasiona będą kiełkować od dołu długopisu.

Nawet jeśli zdarzy ci się zgubić używany długopis, są szanse, że może jeszcze wykiełkować w drzewko!

Lakshmi nazywa te długopisy “Entree”, ponieważ symbolizują wpis przez użytkownika do ekologicznego życia. Była zdeterminowana nie używać nowego papieru do ich produkcji; jej surowcem jest makulatura generowana przez prasy drukarskie. Papier jest zwijany przy użyciu maszyny, którą sama zaprojektowała i opatentowała. Urządzenie gwarantuje, że papier jest zwinięty na tyle mocno, aby być tak trwały jak długopisy z tworzyw sztucznych.

Nasiona które są zawarte w długopisach pochodzą z wszechstronnego drzewa Agasthya, znanego również jako drzewo kolibra. Drzewa te posiadają specjalne miejsce w Ayurvedzie ze względu na ich właściwości lecznicze.

Entreepens 2
Długopisy, które rozwijają sie w drzewa.

 

Do osiągnięć długopisów należą – recykling papieru, redukcja odpadów i tworzyw sztucznych i plantacja drzew. Ponadto zapewniają one impuls do wzmocnienia pozycji kobiet i zmniejszenia dyskryminacji .

Lakshmi zatrudnia kobiety i osoby z porażeniem kończyn dolnych z ubogich środowisk, do produkcji tych długopisów.

Entrée obniża zużycie plastiku za długopis do jednej piątej normalnego długopisu. Jest to jedna piąta a nie nic, ponieważ wkłady wciąż są zrobione z plastiku. Ograniczenia kosztowe zmusiły Lakshmi zachować plastikowe wkłady.

Sprzedaje każdy długopis za  12 rupii, natomiast musi konkurować z długopisami plastikowymi które inni sprzedają za 5 rupii każdy.

Ale są klienci, którym nie przeszkadza poświęcić trochę więcej pieniędzy dla dobra sprawy.

Lakshmi ma nadzieję, że będzie wkrótce mogła pozbyć się plastikowych wkładów łącznie; Do tego czasu jedna piąta jest wielkim osiągnięciem!

Lakshmi planuje również przeprowadzenie kampanii zbierania zużytych długopisów w szkołach Kerali i zrobienia instalacji artystycznej w celu tworzenia świadomości na temat problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Instalacja będzie wizualnie oddawać ilość ogromnych odpadów z tworzyw sztucznych którą możemy wygenerować.

W popularnej powieści science-fiction „Autostopem przez galaktykę”, jest student, który kojarzy się z tajemniczym zaginięciem wszystkich długopisów które kupił w ostatnich latach. Twierdzi, że odkrył planetę, gdzie te długopisy wymknęły się – planetę, która jest bez wątpienia pełna odpadów z tworzyw sztucznych.

Ale wyobraźcie sobie co by się stało gdyby to długopisy Lakshmi zniknęły? Mielibyśmy planetę pełną drzew!

Serdeczne podziękowania dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału i zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =