Sadzenie drzew dla Janion – 19 Święto Drzewa

Sadzenie drzew dla profesor Marii Janion

W tym roku ogólnopolskie sadzenie drzew – inauguracja Święta Drzewa odbędzie się 11 października o godz. 11.30 w Służewskim Domu Kultury.

Klub Gaja wspólnie z partnerami, środowiskami twórczymi, ambasadorami programu – aktorami Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą oraz zaproszonymi gośćmi posadzi drzewa dla upamiętnienia niedawno zmarłej prof. Marii Janion, wybitnej znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu.

Gościem inauguracji będzie Georgiana Keable prekursorka odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii.

Wydarzenie zwieńczy koncert „Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał i Manuela Albána. Inauguracja programu w Warszawie to sygnał dla uczestników w całym kraju do organizowania lokalnych obchodów Święta Drzewa.

Wspólnie posadziliśmy ponad 942 tysiące drzew i krzewów!

19 edycja programu Święto Drzewa odbędzie się pod hasłem „Dla przyrody”. W ten sposób chcemy przypomnieć, że drzewa są jednymi z najdoskonalszych tworów natury. Należąc do najdłużej żyjących organizmów na Ziemi i mają ogromne znaczenie dla przyrody. Bez drzew życie na naszej planecie nie byłoby możliwe, dlatego powinniśmy je doceniać i chronić.

Święto Drzewa Klubu Gaja to program edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i klimatu – popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku, 10 października, Klub Gaja inicjuje społeczne inicjatywy – sadzenie drzew – do czego angażuje ludzi, przedszkola i szkoły, samorządy, różne instytucje i firmy, zachęcając je do opieki nad  drzewami i krzewami oraz podejmowania lokalnych działań dla drzew.

Jakie drzewa sadzić ?

“Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew. To także udzielanie wsparcia tym społecznościom, które chronią stare drzewa, parki czy aleje.

Różnorodność biologiczną można także wspierać sadząc odpowiednie gatunki drzew i krzewów, by zapewnić dzikim zwierzętom schronienie i pożywienie.

Wybierajmy rodzime gatunki, dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych, klimatycznych i krajobrazowych, a wsparcia w wyborze roślin szukajmy u specjalistów. Świętujmy z przyrodą i dla niej, a ona da nam życie, pokarm i odpoczynek” – komentuje Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Profesor Marię Janion nazywano Mistrzynią, Wielką Matką polskiej humanistyki, czasem też Wielką Niedźwiedzicą, bo dla przyjaciół była Misią.

Zmarła w wieku 93 lat. Z okazji 80-ych urodzin dostała od uczniów i uczennic wielką Księgę Janion, zawierającą, oprócz tekstów, obraz drzewa Janion. Są na nim, w postaci gałęzi i liści, wszyscy uczeni potomkowie i uczone potomkinie profesor.

Drzewo naukowego życia jest potężne, zielone, rozgałęzione. Teraz, 13 lat później, obok tego symbolicznego rysunku powstać mają także rzeczywiste drzewa Janion. Tegoroczne Święto Drzewa uczci jej pamięć sadzeniem drzew już rozrośniętych. Dąb przez swą długowieczność, lipa przez zdolność wiecznego puszczania pędów nawet na zwalonym, całkiem spróchniałym pniu – od starożytności symbolizują nieśmiertelność.

Sadzone drzewa mają trwać i rosnąć w intencji wartości, które wyznawała profesor i roztaczać opiekę nad młodymi ludźmi zainteresowanymi czytaniem, pisaniem, rozumieniem” – mówi Kazimiera Szczuka, historyczka literatury i nauczycielka.

Sztuka opowiadania o drzewach i naturze

Gościem inauguracji Święta Drzewa będzie Georgiana Keable, wykładowczyni sztuki opowiadania na Uniwersytecie w Oslo.

Wyszukuje historie, które mówią o naszej relacji z naturą. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla najaktywniejszych uczestników Święta Drzewa – laureatów konkursu Czarodziejskie Drzewo i Drzewo Roku oraz Certyfikaty i Podziękowania dla partnerów. Przedszkolom i szkołom ze stolicy, które zgłosiły się do akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” zostaną przekazane sadzonki klonów, lip, jarzębów i dzikich jabłoni.

Wydarzenie odbędzie się we współpracy z m.st. Warszawa oraz Lasami Państwowymi, które od 19 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Inaugurację Święta Drzewa i sadzenie drzew zwieńczy koncert „Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał – fortepian i taniec oraz Manuela Albána – instrumenty perkusyjne.

Wysłuchamy słynnych kompozytorów hiszpańskich i kubańskich m.in. Manuela de Falla, Joaquina Turina, Ernesta Lecuony.

Licznik drzew

Do 19 edycji Święta Drzewa może dołączyć każdy – osoby indywidualne, a także placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców czy firmy. Posadzone drzewa i krzewy dopiszcie do Licznika drzew. Pamiętajcie, że sadzenie drzew to nie wszystko, ważne jest by otaczać opieką drzewa już rosnące. Zaproście innych do współpracy. Zgłoś udział w 19. Święcie Drzewa

Święto Drzewa 2021
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, ALDI, Davines,

Partnerzy: BNP Paribas Bank Polska S.A, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Billion Tree Campaign
Współpraca: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Sosnowiec, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan Polska, Troton, Blac Point S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − trzynaście =