Park Narodowy nad brzegiem jeziora
Spis treści
Park Narodowy Nadbajkalski
Wśród 64 rosyjskich parków jest takich kilka… ale najbardziej znanym, nie tylko w Rosji, ale na całym świecie jest Nadbajkalski. To siódmy co do wielkości Park Narodowy w Rosji. Powstał w 1986 r i od tego czasu głównym jego celem jest ochrona unikatowych, naturalnych ekosystemów jeziora Bajkał i jego przybrzeżnych rejonów.
Jezioro Bajkał – dlaczego jest tak wyjątkowe?
- Bajkał to najgłębsze jezioro na naszej planecie – 1642m głębokości !
- Powierzchnia jeziora Bajkał jest w przybliżeniu równa powierzchni całej Belgii.
- 25 milionów lat – taki przypisuje się mu wiek, a są tacy którzy twierdzą, że jego wiek to nawet 35 mln lat.
- Bajkał ma najczystszą słodkowodną wodę na świecie. Uwaga ! Bajkał zawiera 19- 20% całej słodkiej wody na planecie.
- Z Bajkału wypływa tylko jedna rzeka – Angara, ale wpływa do niego aż 336 rzek.
- Woda Bajkału jest najbardziej przejrzystą ze wszystkich jezior słodkowodnych. W niektórych miejscach jeziora widać jego dno na głębokości 40 metrów! To efekt niskiej mineralizacji i zawartości dużej ilości tlenu w wodzie.
- Z kosmosu można obserwować topografię dna do głębokości 500 metrów.
- Nie tylko nad morzem, ale i tu możemy być świadkami 4 do 5 metrowych fal podczas silnych burz.
- Przy odrobinie szczęścia na Bajkale można zobaczyć świecące kule. Dla wielu to ‘’lokalne duchy’’, ale tak naprawdę to najprawdopodobniej emisje metanu, które samorzutnie zapalają się w powietrzu.
- Na jeziorze Bajkał odkryto sto wulkanów gazowych ( ‘’błotnych ‘’).
- Obszar jeziora jest aktywny sejsmicznie. W 2008 roku siła trzęsienia ziemi wynosiła tu 9 w skali Richtera.
- Na brzegach Bajkału spotkać możemy cedry w wieku 550 lat.
- Wody Bajkału zamieszkuje 1455 gatunków zwierząt, których nie znajdzie się nigdzie indziej
- Bajkał zimą to prawdziwa atrakcja. Przezroczysty lód w wielu miejscach sprawia, że możemy zobaczyć ‘’kwitnące’’ algi bajkalskie- tylko tu występujące.
- Zimą na lodzie powstają pęknięcia nawet do 30 km długości, a ich szerokość wynosi nawet 3 metry.
Nic więc dziwnego, że Bajkał znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i nic dziwnego, że powstał tu Park Narodowy.
Wyspa Olchon – święty punkt lub serce Bajkału
Największą atrakcją przyrodniczą z jakiej słynie Park Narodowy jest Wyspa Olchon – główny punkt i serce Bajkału. To miejsce koncentracji rzadkich i endemicznych gatunków roślin i zwierząt, z których część występuje tylko na wyspie.
Swoim kształtem przypomina zarysy jeziora Bajkał, a jej nazwa pochodzi od buriackiego słowa ‘’oikhon’’- mały las. Nic w tym dziwnego lasy zajmują ponad jedną trzecia terytorium wyspy.
Wyspę zamieszkuje 1500 mieszkańców- głównie rdzennych mieszkańców – Buriatów. Mówi się o niej szamańska wyspa, pełna legend i mistycyzmu.
Krajobraz wyspy jest różnorodny.
Zobaczymy tu step,’’bałtyckie ‘’ piaszczyste plaże z wydmami, gaje modrzewiowe, ciemne lasy iglaste cedrowo-jodłowe, bagna i marmurowe skały ozdobione gęstym czerwonym mchem. Do zabytków botanicznych należą dwa obiekty – cedr „Odwaga życia” oraz reliktowy las świerkowy.
Cenne obiekty przyrodnicze – Park Narodowy Nadbajkalski
Na terenie Parku znajduje się kilkadziesiąt cennych obiektów przyrodniczych. Do unikalnych niewątpliwie zaliczyć można:
- Bielaja Wyjemka – unikalny obiekt mineralogii, petrologii i geologii. Na długości 1,5 km występuje ogromna ilość różnorodnych rzadkich minerałów.
- Zimowisko ptactwa wodnego – największe miejsce zimowiska ptactwa wodnego na Bajkale
- Przylądek Ułan Nur – miejsce występowania rzadkich minerałów; niebieskie diopsydy, szafiry, cyrkony, rubiny i różnokolorowe spinele.
- Kaplica-jaskinia – znajduje się 1,5 km od brzegu jeziora Bajkał na stromym skalistym klifie “Strielka” rozdzielającym dwa wąwozy. Jej okrągły kształt jest dobrze oświetlony przez otwór w dachu, tak zwane “okno”.
- Urwisko Skripier – ma formę skalistego klifu pochodzenia jurajskiego, poddawanym procesom wietrzenia.
- Przylądek Kobyla Głowa – z profilu przypomina głowę konia, stąd jego obecna nazwa
- Przylądek Choboj – znajduje się w najbardziej na północ wysuniętym skrawku wyspy Olchon. Swoim kształtem przypomina kieł. Dawniej było to też ulubione miejsce przesiadywania fok bajkalskich.
- Przylądek Sagan-Chuszun – to wydłużony masyw skalny z białego marmuru długości 1 km stromo opadający w stronę jeziora. Nazwa w języku buriackim oznacza “Biały Przylądek”
- Uroczysko Piesczanoje – jest to obszar wydmowy, który powstał w wyniku działania wiatru, tworząc wzgórza i grzbiety. Zajmuje powierzchnię około 3 km. Jest to największy powierzchniowo obszar piaszczysty w całej zachodniej części wybrzeża Bajkału. Na wydmach rośnie endemiczny gatunek traganka – Astragalus olchonensis, który kwitnie w lipcu.
- Zatoka Piaszczysta – jedna z najpiękniejszych zatok jeziora Bajkał, nazywana “Riwierą Syberyjską”. Słynie także z tzw. kroczących sosen – drzew, którym wiatr i woda odsłoniły korzenie, niekiedy nawet do głębokości 1,5 m.
- Bazar ptaków – przylot w to miejsce ptaków w maju każdego roku, oznacza to, że Bajkał zostanie wkrótce oswobodzony z lodu.
- Jaskinia Aja – jedna z najstarszych na Syberii, najbardziej rozległa z bajkalskich jaskiń.
- Skała Sagan – Zaba – mocno różni się od okolicznych skał, zmienia swój kolor w zależności od pory dnia, czasami przyjmując kolor biały.
- Wapienie Kadilinskije – znajdują się na grzbiecie Gór Przymorskich.
- Kamień Baklankij – w przeszłości miejsce znane jako kolonia największego gniazdowania kormoranów na jeziorze.
Muzeum Bajkału i Polacy nad Bajkałem
Park Narodowy to także Muzeum Bajkału, które znajduje się w Listwiance, osiedlu położonym nad brzegiem jeziora Bajkał, w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Angara wypływa z Bajkału.
W muzeum znajduje się:
- tablica upamiętniająca Jana Czerskiego (zobacz również bogata wzmianka na temat Czerskiego w rosyjskiej Wikipedii)
Czerski latach 1877–1881 prowadził badania geologiczne brzegów jeziora Bajkał – opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora. Można powiedzieć, że dzisiejszy Park Narodowy Nadbajkalski czerpie z tego dorobku 🙂
W 1886 roku wydał pracę pt: “Rezultaty badań jeziora Bajkał “. Warto dodać, że atrakcją okolicy jest góra pod nazwą Kamień Czerskiego (ros. Камень Черского) – szczyt Gór Przymorskich o wysokości 728,4 m n.p.m., wznoszący się nad zachodnią częścią Listwianki. Z Kamienia Czerskiego rozciąga się doskonały widok na źródło Angary wypływającej z Bajkału i na samo jezioro Bajkał. Jest to także święta góra dla szamanizmu buriackiego.
Na cześć Czerskiego i jego działalności naukowej, nazwano nawet trzmiela !
- popiersie Benedykta Dybowskiego
Benedykt Dybowski wraz z Wiktorem Godlewskim ok. 1867 roku otrzymali pozwolenie zamieszkania we wsi Kułtuk nad Bajkałem i podjęli badania – często przy 40-stopniowym mrozie ! – fauny tego jeziora. Badania Dybowskiego doprowadziły do odkrycia szeregu nowych dla nauki form zwierzęcych.
Dybowski opisał 116 nowych gatunków skorupiaków z rzędu obunogów i 6 nowych gatunków ryb (poniżej jeden z nich nazwany na cześć badacza).
Na podstawie materiałów bajkalskich zebranych przez Benedykta Dybowskiego jego brat Władysław opisał 88 gatunków mięczaków i 9 gatunków gąbek.
Dzięki pomocy Wiktora Godlewskiego Dybowski zebrał kolekcję ok. 370 gatunków ptaków !
Obaj badacze dokonali pierwszego pomiaru głębokości południowej niecki jeziora Bajkał. Głębokość jeziora zmierzyli własną metodę wagową, w 1871, określili głębokość na 1373m.
Dybowski był wraz z Godlewskim współautorem 10 prac naukowych dotyczących jeziora Bajkał i wschodniej Syberii.
Można powiedzieć, że Polacy położyli podwaliny pod badania flory i fauny, które kontynuuje obecnie Nadbajkalski Park Narodowy.
Ale Nadbajkalski Park Narodowy nie jest jedynym z jeziorem w Rosji wartym uwagi 🙂
Park Narodowy – Jezioro Pleszczejewo
Ekologicznym rdzeniem tego Parku Narodowego jest jezioro Pleszczejewo – jeden z największych i najbardziej malowniczych zbiorników w centralnej Rosji. Nazywane często perłą Rosji.
To cenne przyrodniczo i historycznie terytorium, położone 130 kilometrów od Moskwy.
Zarys jeziora tworzy kształt idealnego owalu (6,7km x9,7 km)
Dawniej jezioro nazywało się Kleszczejewo. Nazwa zbiornika może się wiązać z ogromną populacją dawniej żyjącego tu leszcza, który kiedyś nazywany był ‘’kleszczem’’.
Leszcz to nie jedyna ryba zamieszkująca wodę. Żyje tu ponad 20 gatunków i podgatunków ryb słodkowodnych m.in. okoń, miętus, szczupak, sielawa.
Nie możemy więc mówić o dużej różnorodności, ale ‘’mieszkańców jeziora’’ można dostrzec gołym okiem, ponieważ woda jeziora jest bardzo przejrzysta.
Magiczny kamień nad jeziorem?
Tak jak w przypadku Bajkału, do jeziora wpływa ogromna ilość rzek, strumieni, ale z jeziora wypływa tylko jedna rzeka Veksa.
Park Narodowy pozwala nam podziwiać prawie 1000 gatunków roślin, w tym gatunki rzadkie i chronione. Roślinność parku to najciekawszy zespół botaniczny, nie tylko w tym rejonie, ale być może nawet w całej Europie.
Atrakcją Parku Narodowego jest kamień – ogromny głaz z wyraźnym niebieskim odcieniem.
Przypisuje się mu magiczne właściwości.
Zachowały się zapisy, które opisują walkę z kamieniem miejscowego duchowieństwa. Niebieski Kamień został zakopany, był zatopiony w jeziorze, ale za każdym razem …powracał !
Z magią można mieć do czynienia także nad samym jeziorem. Wczesnym rankiem można doświadczyć mlecznej wręcz mgły. Wchodząc w jej strefę można przenieść się do innego wymiaru czasu. Minuta wydaje się wiecznością.
Jezioro ma więcej tajemnic: podwójne dno, kule ognia wędrujące po powierzchni jeziora i wiele innych.
Spójrzmy na jeden atrakcyjny Park Narodowy położony nad jeziorami.
Park Narodowy Marij Czodra
To zakątek najczystszych jezior i źródeł, głębokich rzek i lasów, bogatych w liczną faunę i florę.
Park powstał w 1985 roku. Otrzymał przeszło 36 tys hektarów gruntów leśnych, w tym ogród dendrologiczny oraz teren pod uprawy roślin przeznaczonych do odtworzenia.
Liczne akcje ekologiczne to znak rozpoznawczy tego parku.
Na terenie działają liczne szkółki, w których studiuje się przyrodę, zdobywa dodatkową wiedzę z zakresu ekologii, dyscyplin leśnych, prowadzone są także prace badawcze i eksperymentalne.
Każdego roku odbywają się na terenie parku liczne zjazdy i konferencje. Park aktywnie współpracuje z mediami.
Ponadto wydaje własną gazetę MARIJ CZODRA, która jest przekazywana do szkół, bibliotek i lokalnych instytucji.
Główną misją i celem Parku jest chronić rzadkie gatunki roślin. Spośród udokumentowanych na tym obszarze 115 gatunków, aż 56 odnotowanych jest w czerwonej księdze, jako gatunki zagrożone.
Zagrożonych wyginięciem jest 17 gatunków ssaków, 44 gatunki ptaków, 1 gatunek płazów, 7 gatunków ryb i 9 gatunków owadów.
W Parku wytyczonych jest 14 tras turystycznych.
Koniecznie warto odwiedzić jedną z nich na której ujrzymy najbardziej okazały pomnik przyrody – Dąb Pugaczowa.
Dąb ma 26 metrów wysokości, a średnica jego pnia na poziomie gruntu wynosi 159 cm. Wiek dębu szacowany jest nawet na 400 lat.
zdjęcie wprowadzające: Nina Zhavoronkova, licencja: CC BY-SA 4.0
Artykuł powstał w ramach:
Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich