Ambulans ratuje drzewa

Co się dzieje, gdy drzewa chorują?

W Polsce zazwyczaj wycinamy, a w Delhi (Indie) przyjeżdża ambulans do ratowania drzew.

Drzewa nie mogą się ruszać i odwiedzać lekarza, ani iść do kogoś, kto będzie w stanie zrozumieć ich problemy zdrowotne i zapewnić im odpowiednie leczenie. To my musimy iść do drzewa, zdiagnozować problem i leczyć go.

Po monsunach w 2009 r. na terenie utrzymywanym przez New Delhi Municipal Corporation (NDMC)  znaleziono około 100 drzew wyrwanych z korzeniami. Drzewa, które miały zaledwie około 25 lat, nie były w stanie wytrzymać żywiołu, podczas gdy ich odpowiedniki, które mają ponad sto lat, walczyły z ulewnym deszczem i stały mocno zakorzenione w ziemi.

“Niedługo potem, w lutym 2010 roku, w obszarze NDMC zainaugurowano pierwszy ambulans drzewny, aby zająć się drzewami w tym regionie. Większość drzew w Lutyen’s Delhi, gdzie przede wszystkim działa NDMC, została zasadzona na początku XX wieku, prawdopodobnie w latach 1911-1925 “- mówi Jitender Kaushik, zastępca dyrektora NDMC.

Te ponad stuletnie drzewa mają swoje własne problemy zdrowotne i w ciągu ostatnich siedmiu lat ten ambulans był w stanie skutecznie sobie z nimi poradzić.

Karetka pogotowia należąca do NDMC i zarządzana przez nią to niestandardowy pojazd, który może przewozić środki ochrony roślin, bardzo długą rurę , która służy do mycia liści drzew i wysoką drabinę, która może pomóc dotrzeć do wierzchołka 60-metrowego drzewa.

Drzewa cierpią na różne choroby, które są generalnie wywoływane przez szkodniki, grzyby i owady.
Pustka w pniu drzewa to najbardziej poważny problem, z którym muszą poradzić sobie prawie wszystkie stare drzewa.

ambulans drzew 3

Zespół obsługujący ambulans i opiekę nad drzewami stanowią cztery osoby.Zostali specjalnie przeszkoleni w Forest Research Institute, w Indyjskim Instytucie Badawczym Rolnictwa oraz w Szkole Ogrodnictwa . Są niezwykle biegli w szukaniu problemów medycznych w drzewach i dobieraniu środków leczniczych .

“W ciągu pierwszych kilku lat nauczyliśmy się dużo więcej w terenie, kiedy wprowadzamy całą naszą wiedzę książkową w życie. Teraz staliśmy się ekspertami w wykrywaniu problemu drzew, nawet gdy jedziemy obok nich “- mówi Rohtash Sharma.

Jeśli nie otrzymują żadnego wezwania pomocy, członkowie zespołu jeżdżą karetką powoli wzdłuż dróg, uważnie obserwując każde drzewo.

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane jednym z głównych problemów, z którymi borykają się te stare drzewa, jest pustka pnia drzewa.

Zespół musi najpierw wykryć, co spowodowało pustkę określonego drzewa. Pusta wnęka jest następnie myta i spryskana odpowiednim lekiem, aby zabić wszystko, co powoduje chorobę. Wnękę wypełnia się następnie obojętnym materiałem np. pianką

ambulans 5

Wcześniej do wypełnienia pustej wnęki po zastosowaniu leczenia stosowano cement lub beton. Jednak wkrótce zespół odkrył, że cement i beton utrudniają gojenie, a także wzrost nowych komórek. Co więcej, w większości przypadków drzewo również traciło swoją elastyczność.

Pianka zastąpiła teraz cement i beton, a wyniki są naprawdę pokrzepiające. W przypadku niektórych drzew, które potrzebują większej pomocy z powodu nadmiernej choroby stosuje się żelazne pręty, które muszą być zamocowane dookoła pnia, w celu zapewnienia drzewu wystarczającej podpory.

Zanieczyszczenia są największym wrogiem fotosyntezy, a drzewa są największymi generatorami tlenu na świecie.W wysoce zanieczyszczonym mieście, jakim jest Delhi, pory wszystkich liści drzew zostają łatwo zablokowane, co uniemożliwia fotosyntezę. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, liście należy dobrze zmyć w ciągu 10-15 dni. Jeśli deszcze nie zdarzają się regularnie, ambulans dla drzew dba również o tę potrzebę.

Translokacja drzewa jest inną czynnością, którą zespół musi zorganizować, jeśli to konieczne. Z biegiem lat betonowe konstrukcje i drogi  zostały zbudowane wokół pni i korzeni drzew. To z kolei utrudnia komfort drzewa, uniemożliwiając podstawowe istnienie i dalszy rozwój. Takie drzewa są przenoszone do pobliskiego miejsca lub do ogrodu lub parku, gdzie mogą się dobrze rozwijać.

Jeśli więcej takich pojazdów będzie można uruchomić we wszystkich naszych indyjskich miastach, nasze drzewa uzyskają najlepszą opiekę medyczną i będą mogły żyć i rozwijać się przez wiele lat, tak jak przewidywano.

 GRATULUJEMY POMYSŁU !

Serdeczne podziękowania dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału i zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 13 =