Proszek do prania przepis

Testuje ostatnio różne eko rozwiązania związane z praniem.

Czasem są to kompletne porażki a czasem niewielkie sukcesy.

Dlaczego chce uniknąć prania w szeroko dostępnych proszkach?

Ponieważ aż 60% chemikaliów dostaje się do naszego organizmu przez skórę, a kiedy wyobrażę sobie pościel, ręczniki czy ubrania wymaczane w tych wszystkich chemikaliach to mam dreszcze.

CO JEST W PROSZKU ?

Optyczne rozjaśniacze i enzymy, które mogą powodować reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. Natomiast produkty z enzymami mogą podrażniać skórę, powodować wysypki i inne problemy dermatologiczne.

Wybielacze, takie jak podcholoryn sodu, powoduje podrażnienia oczu i skóry. Badania wykazały że w wielu przypadkach owy podchloryn sodu w pomieszaniu z naturalnymi chemikaliami takimi jak olejki eteryczne czy inne surfakanty (które występują wielu środkach czystości) powodują postanie Lotnych związków organicznych, które w większości są toksyczne i rakotwórcze.

Liniowy alkilobenzenosulfonian (LAS) który jest najczęściej używanym składnikiem proszków do prania. LAS uzyskiwany jest z benzenu i linear parafin, której wdychanie w minimalnej ilość powoduje przyspieszenie rymu serca, zawroty, bóle głowy czy utratę przytomności. Benzen natomiast niszczy szpik kostny i może spowodować zanik czerwonych krwinek w organizmie co prowadzi do anemii, dodatkowo powoduje białaczkę.

CO OSTATNIO TESTUJĘ ?

Właśnie ostatnio zrobiłam proszek z mydła, boraksu i sody. Działa dość dobrze, muszę jedynie bardziej wyplamione rzeczy namaczać przed praniem.

PRZEPIS NA DOMOWY PROSZEK DO PRANIA – wystarcza na ok. 45 prań

  • 140g zmielonego szarego mydła
  • 125g sody kalcynowana
  • 125g boraksu
domowy proszek do prania przepis
domowy proszek do prania przepis

Wszystko wymieszaj.

Do średnio wybrudzonego prania używaj 1 łyżkę stołową proszku, zaś do cięższych plam 2 łyżki stołowe.

Aby wzmocnić siłę prania warto dać 250ml wody utlenionej do płukania prania oraz 100ml soku z cytryny aby rozjaśnić kolory.

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie mieszaj domowych środków czystości z tymi kupowanymi w sklepie, gdyż nie wiadomo jaki efekt uzyskasz.

 

P.S.

Odnośnie boraksu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − dwa =