Przedsiębiorcy odnieśli sukces w transformacji żuzytych butelek PET w papier mineralny

W celu oszczędzania drewna drzewa i nie marnowania wody, grupa młodych Meksykanów zaprojektowała system, który konwertuje używane butelki PET w papier mineralny lub papier peta, który jest biodegradowalny i spełnia standardy jakości wymagane do drukowania książek, pudełek czy papeterii.

“Produkujemy papier ekologiczny utworzony z recyklingu plastikowych butelek, węglanu wapnia i kruszywa.

Nie używamy wody ani środków chemicznych, takich jak chlor. Papier mineralny jest silniejszy niż w standardowy, nie można podrzeć go w rękach, jest wodoodporny, fotodegradowalny i tylko pochłania niezbędną ilość atramentu podczas drukowania “, powiedział Ever Adrian Nava, współzałożyciel “Cronology” firmy “, znajdujej się w Ecatepec, gminie w Meksyku, na północ od Mexico City.

Wspierana przez “Cronology” technologia, przy jednej wytworzonej tonie papieru pozwala zaoszczędzić do 20 drzew i 56.000 litrów wody !

Poza tym, proces produkcji jest 15 procent tańszy, ponieważ nie wymaga on żadnych substancji chemicznych, m.in takich jak chlor.

Inną zaletą tego systemu jest to, że z 235 kg granulatu (kulki PET) uzyskuje się tonę papieru mineralnego, ponadto w zaledwie osiem godzin 24000 kilogramów plastiku można otrzymać.

Przed przekształceniem PET na papier konieczne jest, aby najpierw przekształcić w procesie recyklingu butelki z tworzyw sztucznych do postaci kulek z tworzywa sztucznego, przez kruszenie ich dodatkiem węglanu wapnia, w celu utworzenia mieszaniny, która jest poddawana procesowi odlewania w temperaturze ponad sto stopni Celsjusza, tworząc duże arkusze papieru, które są następnie walcowane (rolowane) i formowane w arkusze.

Oryginalny pomysł na tego typu produkt to obniżenie kosztów produkcji i unikanie wylesiania, ponieważ kraj produkuje obecnie 700.000 ton papieru rocznie na potrzeby lokalnego rynku, co przekłada się w 10.000.300 milionów dolarów.

33 procent wyprodukowanego papieru w Meksyku zużywane jest na potrzeby książek i zeszytów, 25 procent na opakowania, a reszta na papier toaletowy i pakowanie żywności, produkty meksykańskiej firmy zamierzają je zastąpić.

Urządzenie, które tworzy Ever Adrian Nava wraz z kolegą , Erick’iem Zamudio działa podobnie, jak w przypadku wytwarzania tortilli, ponieważ peta papier wykonany jest z “pasty”, która powoduje wodoodporność papieru o teksturze podobnej do wypieku i jest przyjazna dla środowiska, ponieważ rozkłada się w ciągu sześciu miesięcy.

Jedynym minusem jest to, że nie może być zapisany z żelowym atramentem, ponieważ zawiera alkoholu.

“Poprzez nie wycinanie drzew, ani nie zużywanie wody możemy obniżyć koszty i pomóc planecie.

Produkcja jednej tony tradycyjnego papieru powoduje pogorszenie na 100 lat w środowisku, z peta papierem jest wyeliminowana”, mówi Ever Adrian Nava.

Mimo, że w firmach w Hiszpanii i na Tajwanie w zakresie produkcji PETA papieru istnieją już podobne procesy, system firmy “Cronology” jest cztery razy tańszy.

Jednak, aby ugruntować projekt, założyciele wzięli udział w konkursie dla nowo powstających przyjanych środowisku firm, które powstały w ciągu ostatnich pięciu lat w Meksyku, w celu uzyskania finansowania dla swojej firmy.

Tekst oryginalny :Investigación y Desarrollo

Dziękujemy AlphaGalileo za możliwość skorzystania z materiału.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 11 =