Recykling w 100 procentach

Recykling na serio

Recykling w 100 procentach to ambitny cel polegający na całkowitym unikaniu wysyłania odpadów na wysypiska śmieci lub do spalarni. W praktyce oznacza to, że wszystkie produkty i materiały muszą być przetwarzane i ponownie wykorzystywane w taki sposób, aby nie generować żadnych odpadów, które nie mogą zostać ponownie przetworzone. Nie jest to takie proste.

Aby osiągnąć tak wysoki poziom recyklingu, społeczności, firmy i jednostki muszą wdrożyć szereg strategii, w tym:

  1. Wydajne i kompleksowe systemy segregacji i recyklingu odpadów, obejmujące różne rodzaje materiałów, takie jak plastik, papier, szkło, metal, a także odpady organiczne.
  2. Rezygnację z jednorazowych opakowań, czyli promowanie ponownego użycia, przekształcania i ponownego wykorzystania opakowań, a nie wyrzucania ich po jednym użyciu.
  3. Promowanie minimalizacji konsumpcji, zmniejszania odpadów na etapie projektowania i produkcji produktów oraz zakupy zgodne z zasadami zero waste.
  4. Przetwarzanie odpadów organicznych na kompost, zamiast traktować je jako odpady.
  5. Opracowanie długoterminowych strategii i inwestycji, które będą wspierać recykling w 100 procentach.

Recykling w 100 procentach jest wyjątkowo ambitnym celem, ale jak się okazało możliwym do osiągnięcia. Udowodnili to mieszkańcy  japońskiego miasteczka Kamikatsou.

Co jest tak wyjątkowego w Kamikatsou?

Kamikatsou to urocze, małe japońskie miasteczko, które stoi na czele rewolucji w dziedzinie recyklingu !

Lokalna społeczność w Kamikatsou przyjęła podejście zero waste z ogromnym zaangażowaniem. Wspólnie pracują nad minimalizacją ilości odpadów i przyczyniają się do ochrony naszego środowiska. Każdy mieszkaniec  zaangażowany jest w segregację odpadów i dba o to, by odpady były przetwarzane w jak najbardziej ekologiczny sposób.

Miasteczko jest dumnym prekursorem innowacyjnych projektów recyklingowych.



Dzięki kreatywnym pomysłom i współpracy ze społecznością, udało się stworzyć systemy recyklingu, które są inspiracją dla wielu innych regionów na całym świecie.

Recykling – szansa na tworzenie czegoś nowego

W tej okolicy odpady to nie problem. Mieszkańcy postrzegają  recykling jako tworzenie czegoś nowego.

Dla wielu osób to może być “wielka przesada’’, ale w tym małym miasteczku, o populacji nieco ponad 1700 mieszkańców, ma miejsce realizacja programu albo wręcz misji “zero odpadów’’ w mieście.

Warto podkreślić, że mieszkańcy tego miasta dokonują segregacji śmieci w 34 kategoriach (!!).

W Polsce często  mamy problem z segregacją śmieci na szkło, plastik czy papier. Bez regulacji i nakazów administracyjnych być może w ogóle byśmy tego nie robili.

Mieszkańcy Kamikatsou robią to chętnie i uważają, że kiedy człowiek się do tego przyzwyczai – segregacja staje się czymś normalnym i nie sprawiającym trudności.

Segregują wręcz z automatu i nie myślą o tym. Podział na tak wiele kategorii jest możliwy  ponieważ  posiadają zaawansowany system recyklingu i instalacje do przetwarzania wielu rodzajów odpadów.

Początki tego ekologicznego przedsięwzięcia zapewne nie były dla nich łatwe, ale na filmie poniżej  widać, że opanowali sztukę recyklingu do perfekcji.

zobacz jak segregują odpady w Japonii

W centrum zbiórki odpadów w Kamikatsu istnieją oddzielne pojemniki dla różnych rodzajów wyrobów z papieru: gazety, czasopisma, kartonów, ulotek.

Następnie istnieją oddzielne pojemniki dla puszek: z aluminium, ze stali. Istnieją pojemniki do plastikowych butelek i oddzielnie do ich nakrętek .

Oddzielnie  są segregowane  elementy drewniane  lub  szklane.

Odpady mokre są oczywiście kompostowane.

W centrum nad wszystkim czuwa pracownik, który nadzoruje i pomaga mieszkańcom w procesie sortowania.

Profesjonalizm mieszkańców w tym zakresie to także efekt powstałych filmów edukacyjnych i poglądowych na temat recyklingu, które mają pomóc w działaniu mieszkańcom.

Wiele wyrzuconych przedmiotów, jak materiały czy ubrania jest ponownie wykorzystane.  

Zajmują się tym organizacje ekologiczne, kobiece, a także producenci wyrobów ze zużytych materiałów ’’. 

recykling odpadow
A Ty segregujesz odpady ?

Dzięki swojemu  zaangażowaniu, kreatywnym zdolnościom zamieniają’’ kimona, odzież, a nawet flagi w piękne kolorowe zabawki, torby wielokrotnego użycia na zakupy lub inne przedmioty do ponownego użytku.

Kamikatsou udowadnia, że każde, nawet najmniejsze miasteczko, może odegrać znaczącą rolę w ochronie naszej planety. To piękny przykład na to, jak wspólna determinacja może przynieść pozytywne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 6 =