Przestawienie czasu nie jest zdrowe

Przestawienie czasu – jakie rodzi konsekwencje ?

Dlaczego przestawienie czasu nie jest zdrowe ? Wkrótce przestawimy wskazówki zegara. Przyzwyczailiśmy się i właściwie traktujemy tę czynność, jako coś naturalnego.

Jesienią zmieniamy zegary na czas zimowy, wiosną powracamy do czasu letniego. Taki powtarzający się rytm każdego roku. Każdego roku także  rozpoczyna się dyskusja, czy przestawienie czasu  ma sens i czy tak naprawdę jest potrzebna.

Na kanwie tych corocznych dyskusji pojawia się coraz więcej materiałów, w których naukowcy z różnych instytutów badawczych łączą coroczne przestawienie czasu na czas letni z częstszymi udarami, zawałami serca i przede wszystkim brakiem snu nastolatków.

zawal

Można więc mówić o poważnych konsekwencjach z przestawienia czasu  dla naszego zdrowia.  

Więcej na ten temat przedstawiła w swoim artykule profesor neurologii i pediatrii, dyrektor działu snu –  Beth Ann Malow z Vanderbilt University Medical Center w Nashville.   

 W swoim artykule wyjaśnia szczegółowo możliwe zależności pomiędzy tymi chorobami, a przestawieniem czasu.

 Ponadto pani profesor odniosła się do uwarunkować geograficznych, które mogą mieć wpływ na to, jak czas letni wpływa na ludzi.

Według niej i innych naukowców  ludzie mieszkający na zachodnim krańcu strefy czasowej, gdzie słońce pojawia się później rano i później zachodzi śpią mniej niż osoby mieszkający na wschodnim krańcu strefy czasowej. Niestety z przeprowadzonych badań wynika, że  mieszkańcy mieli wyższy wskaźnik otyłości, cukrzycy, chorób serca, raka piersi i  innych schorzeń.

Naukowcy uważają, że:

Problemy zdrowotne mogą wynikać z połączenia przewlekłej deprywacji snu i „niewspółosiowości dobowej”.

Niewspółosiowość dobowa odnosi się do niedopasowania czasu między naszymi rytmami biologicznymi a światem zewnętrznym.

Innymi słowy według naukowców…

Harmonogram codziennej pracy, szkoły czy snu jest oparty na zegarze, a nie na wschodzie i zachodzie słońca.

Bazując na tych danych można podsumować, że zmiana czasu nie jest zdrowa dla organizmu wielu ludzi, może nawet dla zdecydowanej większości.

Czas tak zwany letni powinien być zniesiony, aby nie doprowadzać do takich chorobotwórczych sytuacji.  Dodatkowymi utrudnieniami, które negatywnie mogą wpłynąć na  wiele osób są kłopoty związane z podróżowaniem  transportem lotniczym czy kolejowym. Nikt nie lubi opóźnień  o dodatkową godzinę.  

dworzec

W przypadku wielu banków zablokowane są przez godziny serwisy transakcyjne.

Przestawienie czasu – krótka historia

Pierwszą osobą, która mówiła o potrzebie stosowania czasu letniego był Benjamin Franklin. Był wtedy 1784 rok.  Humorystyczny przekaz w tej kwestii sprawił, że nie brano  wcześniejszego wstawania i kładzenia się spać na poważnie.

Pomysłu nie udało się także przeforsować  Brytyjczykowi Williamowi Willettowi w 1907 r.

Jako pierwsi czas letni wprowadzili Niemcy. Zrobili to podczas I wojny światowej. Tak więc 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, czas przesunięto o godzinę do przodu. (wikipedia)

Niedługo później i Brytyjczycy pomysł został wdrożony w Wielkiej Brytanii, a  w marcu 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego, aby zaoszczędzić paliwo służące do produkcji prądu.

W Polsce

W Polsce przestawienie czasu zostało wprowadzona pomiędzy I a II wojną światową.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. W prawie wszystkich państwach Europy. Jedynie Islandia, Rosja i Białoruś nie przeprowadzają zmiany czasu.

Jednak coraz częściej coraz więcej państw jest przeciwna zmianie czasu. W 2018 roku przeprowadzona została, w tej sprawie nawet internetowa ankieta w Unii Europejskiej.

W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021, jednak dalsze prace utknęły w  Radzie Unii Europejskiej.  

przesuniecie czasu 2
przestawienie czasu – z zimowego na letni – czy ma sens ?

Kiedy przestawiony zostanie czas w 2022r?

Zmiana czasu w 2022 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 marca, a dokładnie 27 marca o godzinie 2:00 w nocy. Wtedy przestawimy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00.  

Jeśli nic się nie zmieni to w kolejnych latach przestawianie czasu wygląda następująco:

W 2023 roku zmiana czasu nastąpi 26 marca,  a w 2024 roku będzie to 31 marca.

Pytanie jednak, czy w świetle przedstawionych argumentów i wniosków z badań  dotyczących przestawiania czasu w okresie letnim ma dalszy sens ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =