Rade Kosanovic – serbski eko projektant

Pewnie można uzgodnić, że terminy takie jak: zielony, ekologiczny, zrównoważone projektowanie, ślad węglowy stały się ważną częścią języka mediów.

W artykule przedstawiono trzy projekty serbskiego eko projektanta Rade Kosanovic’a , który reprezentuje wszechogarniający trend ekologiczny.

Kosanovic jest absolwentem belgradzkiego Wydziału Sztuki Stosowanej i Wzornictwa (projektowanie wnętrz i projektowanie przemysłowe) i właściciel studia projektowego Abelo w Belgradzie (Serbia).

Jego pierwszym projektem jest OGRÓD OKNO – wewnętrzny ogród, gdzie specjalne, w kształcie serca doniczki zapewniają doskonały rozwój korzeni.

Projekt ogrodu oparty jest na hydroponice, został wyróżniony przez Izbę Handlu, w Belgradzie, w 2007 roku.

Podobna filozofia i technika wykorzystywane są również w takich projektach jak: SchreberMeister i Windowfarms.

Podstawową jednostką zielonej ściany jest okno – plantacja, które zawiera system wymiany płynu pomiędzy poszczególnymi jednostkami.

Pozytywnym efektem zielonej ściany jest to, że budynki stają się bardziej energooszczędne, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Jeśli zielona ściana znajduje się na zewnątrz budynków, to izoluje przed hałasem, wibracjami i zmniejsza przenikanie dźwięku.

Kiedy zielona ściana znajduje się wewnątrz pomieszczenia, stanowi filtr powietrza i tworzy tlen.

Według niektórych nowoczesnych badań naukowych – wewnątrz pomieszczeń może być nawet dziesięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz (środowisko znane jako syndrom chorego budynku ).

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zawiera trujące gazy, takie jak formaldehyd, tlenek węgla, benzen, toluen i ksylen, by wymienić tylko kilka.

Ostatni projekt tot ekologiczny dom (sfinalizowano projekt gotowy do dalszego rozwoju), dom drzewo.

W opinii Kosanovic’a jest to bardzo ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że ludzie i budynki, w których żyją są nierozerwalnie związane z naturą.

Ponadto strategie architektoniczne i urbanistyczne powinny komunikować się z naturą i budynki muszą być przestrzegane jako ekosystem, który działa według tych samych zasad jak ekosystemy w przyrodzie.

Ekologiczny dom jest zrównoważony, prefabrykowany i pasywny. 

Budynek oparty jest o zasady projektowania zrównoważonego, które zaczynają się od intymnego zrozumienia otaczającej nas natury, bez możliwości jej zepsucia.

Rade Kasanovic zielone eko projekty
zielone projekty

 Autor tekstu: Nina Cavz, współpracownik designeast.eu ze Słowenii.

Żródło tekstu i zdjęć – artykuł Autorki ze strony designeast.eu, na licencji  (CC BY-NC-SA 3.0)

ZOBACZ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − cztery =