Rade Kosanovic – serbski eko projektant
Pewnie można uzgodnić, że terminy takie jak: zielony, ekologiczny, zrównoważone projektowanie, ślad węglowy stały się ważną częścią języka mediów.
W artykule przedstawiono trzy projekty serbskiego eko projektanta Rade Kosanovic’a , który reprezentuje wszechogarniający trend ekologiczny.
Kosanovic jest absolwentem belgradzkiego Wydziału Sztuki Stosowanej i Wzornictwa (projektowanie wnętrz i projektowanie przemysłowe) i właściciel studia projektowego Abelo w Belgradzie (Serbia).
Jego pierwszym projektem jest OGRÓD OKNO – wewnętrzny ogród, gdzie specjalne, w kształcie serca doniczki zapewniają doskonały rozwój korzeni.
Projekt ogrodu oparty jest na hydroponice, został wyróżniony przez Izbę Handlu, w Belgradzie, w 2007 roku.
Podobna filozofia i technika wykorzystywane są również w takich projektach jak: SchreberMeister i Windowfarms.
Podstawową jednostką zielonej ściany jest okno – plantacja, które zawiera system wymiany płynu pomiędzy poszczególnymi jednostkami.
Pozytywnym efektem zielonej ściany jest to, że budynki stają się bardziej energooszczędne, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Jeśli zielona ściana znajduje się na zewnątrz budynków, to izoluje przed hałasem, wibracjami i zmniejsza przenikanie dźwięku.
Kiedy zielona ściana znajduje się wewnątrz pomieszczenia, stanowi filtr powietrza i tworzy tlen.
Według niektórych nowoczesnych badań naukowych – wewnątrz pomieszczeń może być nawet dziesięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz (środowisko znane jako syndrom chorego budynku ).
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zawiera trujące gazy, takie jak formaldehyd, tlenek węgla, benzen, toluen i ksylen, by wymienić tylko kilka.
Ostatni projekt tot ekologiczny dom (sfinalizowano projekt gotowy do dalszego rozwoju), dom drzewo.
W opinii Kosanovic’a jest to bardzo ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że ludzie i budynki, w których żyją są nierozerwalnie związane z naturą.
Ponadto strategie architektoniczne i urbanistyczne powinny komunikować się z naturą i budynki muszą być przestrzegane jako ekosystem, który działa według tych samych zasad jak ekosystemy w przyrodzie.
Ekologiczny dom jest zrównoważony, prefabrykowany i pasywny.
Budynek oparty jest o zasady projektowania zrównoważonego, które zaczynają się od intymnego zrozumienia otaczającej nas natury, bez możliwości jej zepsucia.

Autor tekstu: Nina Cavz, współpracownik designeast.eu ze Słowenii.
Żródło tekstu i zdjęć – artykuł Autorki ze strony designeast.eu, na licencji (CC BY-NC-SA 3.0)
ZOBACZ: