Safe Harvest z Indii podpowiada…!

zdrowe jedzenie

Uzyskaj bezpieczniejsze i zdrowsze, wolne od pestycydów jedzenie na talerzu bez ”wypalania dziury w kieszeni”

Większość z nas waha się przejść na ekologiczne produkty spożywcze głównie dlatego, że nie są one łatwo dostępne i są droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki.

Z drugiej strony, nawet rolnicy chcą uniknąć kłopotów z uzyskaniem certyfikacji organicznej ze względu na jej złożoność i wysokie koszty.
Safe Harvest znalazła sposób, aby rozwiązać ten podwójny problem, zachęcając do wykorzystywania produktów spożywczych wolnych od pestycydów, które są zdrowsze i bezpieczniejsze w przystępnych cenach….

Loy jest zawodowym kierowcą ciężarówki, który pracuje w Safe Harvest- organizacji, która sprzedaje towary rolno uprawiane bez użycia pestycydów.
Wcześniej kupował co tydzień podstawowe pożywienie dla swojej rodziny w Yeshwanthpur Mandi w Bangalore ,ale teraz zaczął kupować dla swojej rodziny i swoich krewnych dużą ilość zasobów żywności od Safe Harvest.

Władze Safe Harvest początkowo sądziły, że może on sprzedawać te produkty osobom trzecim uzyskując za to dodatkowe dochody. Ale byli zaskoczeni i zachwyceni poznając rzeczywistość.
Loy kupuje te produkty dla jego osobistego spożycia, a także dla swoich znajomych i rodziny.

“Mimo, że mój dochód jest mniejszy chcę spożywać zdrowe produkty, które znam, są bezpieczne i bez chemikaliów i pestycydów. Jedynym problemem były wysokie ceny dostępnych produktów ekologicznych, na które nie mogłem sobie pozwolić. Ale odkryłem, że te produkty wolne od pestycydów, choć kosztują nieco więcej niż te dostępne w Yeshwantpur Mandi, są nadal w moim zasięgu i chcę aby moja rodzina spożywała zdrową i bezpieczną żywność ” mówi Loy.

To było “Aha!” Moment dla nas, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że to, co robimy w rzeczywistości może zmienić los rolników, którzy próbują sprzedawać bezpieczne i zdrowe produkty”, mówi Neju George Abraham, Chief Operating Officer, Safe Harvest.

Wielu rolników skupia się na maksymalizacji produktów, a nie na optymalizacji ich, co zmusza ich do korzystania z substancji chemicznych i pestycydów w nadziei na większą ilość zbiorów.
Brak rynku i świadomości, to wszystko przyczyniło się do obecnego problemu, a sytuacja pozostaje taka sama bez względu na to, jak bardzo chcemy być organiczni.

To nie jest tylko historia Loy, ale jest codzienna historia ludzi takich jak my, którzy chcą zdecydować się na zdrowsze i bezpieczniejsze opcje jedzenia, ale nie robią tego albo z powodu niedostępności lub wysokich cen produktów.

“Pomimo zwiększenia świadomości na temat skutków zdrowotnych pestycydów w naszej żywności, bezpieczna żywność jest trudna do uzyskania. Certyfikat żywności ekologicznej jest uzyskiwane przez niewielką liczbę rolników, i często jest wyceniony na znaczną premię z ograniczoną dostępnością w sklepach dla małych klientów, “mówi Neju.

Mówiąc o ekologicznej żywności nadal są mali i marginalni rolnicy w Indiach, którzy nie korzystają z chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ są one zbyt drogie lub nie są wymagane w ich ekologicznym kontekście.
Ci rolnicy prawie nie dostają premii lub nie mają korzyści za bycie wolnym od pestycydów, ponieważ są niezorganizowani i mają ograniczony dostęp do rynków.
Safe Harvest Private Limited jest pomostem pomiędzy tymi rolnikami a rynkiem.

Początek zmiany i jak to zrobili

Zły stan i brak struktury tego sektora zrodziło organizacje, po osiem grup rolników, które wspólnie budują rynek dla swych zdrowszych i bezpieczniejszych produktów.

Chodziło o to, aby promować i wspierać indyjskich rolników, którzy chcą się rozwijać w wyniku Non Pesticide Management (NPM) technik rolniczych.

Proces rozpoczyna się od identyfikacji potencjalnych rolników, którzy nie wykorzystują pestycydów w swoich gospodarstwach.
Zespół Safe Harves audytuje te farmy, mówi do rolników i wreszcie daje świadectwo NPM po całkowitych badaniach i testach laboratoryjnych.

Rolnicy są następnie powiązani z rynkiem, gdzie sprzedawane są produkty z premią nie większą niż 15-20% od cen produktów konwencjonalnych.
Następuje proces pakowania, znakowania i końcowy produkt dostępny dla konsumenta końcowego, pod marką “Safe Harvest”, zapewniając w ten sposób tożsamość i wiarygodność produktów z NPM rolników, którego nie miały wcześniej.

Żeby rozwijać zaufanie, SHPL opracował specjalnie etykietę ‘zero certyfikacji’, która obiecuje zerowe stosowanie syntetycznych pestycydów, fungicydów, herbicydów, i zmodyfikowanych genetycznie nasion podczas uprawy, przetwarzania, magazynowania, transportu i pakowania produktów.

bez pestycydów

 

Co dostają rolnicy?

Najważniejszą rzeczą jest tworzenie rynku.

“Rolnicy niechętnie przyjmując praktyki wolne od pestycydów, z powodu braku informacji i obawiają się niższych plonów w przypadku ataków szkodników, bo żniwo jest trochę mniejsze i bardziej kosztowne niż w konwencjonalnych uprawach. Bardzo szybko zdają sobie sprawę, że przyjęcie praktyk NPM prowadzi do obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej wydajności. To prowadzi do trwałego przyjęcia procesów NPM “, mówi Rangu Rao, dyrektor generalny, Safe Harvest.

W przypadku upraw ekologicznych, nawet jeśli rolnicy są gotowi przejść na organiczną produkcje, skomplikowany i kosztowny jest proces uzyskiwania certyfikacji ekologicznej, która staje się wyzwaniem.
Uprawy bez pestycydów są mniej skomplikowane i bardziej przyjazne dla rolnika, i prowadzą do zerowych kompromisów w kwestiach bezpieczeństwa, gwarantując w ten sposób same korzyści dla konsumentów.

Stwarza to zwycięstwo – wygraną sytuację rolników, konsumentów i środowiska, “mówi Rao.
Produkty NPM są sprzedawane po wyższej cenie od 2 do 5 procent na rynku, który działa jako środek zachęcający dla rolników, skłaniając ich do wyboru zdrowszych technik rolnictwa.

Co dostają konsumenci?

“W przeciwieństwie do żywności ekologicznej, która zaspokajają rynek niszowy, wolna od pestycydów żywność może potencjalnie mieć szersze odwołania i zaspokoić wiele innych konsumentów,” mówi Rao.

Oprócz niskich kosztów, jest łatwa dostępność tych produktów w rynku, ułatwiona przez Safe Harvest, co sprawia, że dostęp do tych produktów jest łatwiejszy dla odbiorców końcowych.

Pomocna dłoń

Gdy Safe Harvest chciał dotrzeć do większego rynku, Program Marico Innovation Foundation’s Social Innovation Acceleration Program (MIF-SIAP) pomógł im uzyskać dostęp do niego, zarówno geograficznie (począwszy od Bangalore, Hyderabad, Chennai i Bombaju), a także taktycznie (kierowanie sklepów Kirana oraz sieci supermarketów).

Oprócz tego, SIAP pracuje żeby pomoc Safe Harvest tworzyć strategiczne połaczenie z regularnych użytkowników produktów spożywczych, takich jak sieci restauracje, firm cateringowych i programów mid-dniowych posiłek.

“To jest już dwuletnie zaangażowanie ! Czekamy na wielkie pozytywne wyniki i na większą skalę”, mówi Abraham.

Serdeczne podziękowania za materiał i zdjęcia: The Better India

 

 zobacz też >>> Stać Cię na jedzenie ekologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =