Sen polifazowy czyli spanie w dzień
Brakuje Ci czasu w ciągu doby?
Potrzebujesz kilka dodatkowych godzin?
Jeśli tak, to prawdopodobnie wertując informacje zawarte w sieci zetknąłeś się z pojęciem snu polifazowego.
Niektórzy przekonują, że ludzki organizm może przestawić się w taki sposób, by przy dwóch, trzech lub czterech godzinach snu w ciągu doby, zregenerował się całkowicie.
Nieliczne gatunki zwierząt sypiają w taki sposób.
Oznaczałoby to, że w ciągu doby robisz sobie kilka krótkich drzemek w regularnych odstępach czasu, śpiąc w sumie te 2-3 godziny, a i tak jesteś wyspany.
Niestety, coś podobnego NIE działa.
Metodę tę stosują na swoich szkoleniach niektóre najbardziej wymagające jednostki sił specjalnych, np. Rangersi.
W ciągu ostatnich dni szkolenia komandosi śpią po dwie godziny na dobę, ucinając sobie pół godzinne drzemki co sześć godzin. Nie jest to jednak sposób na dłuższą metę.
Oczywiście próbowałem osobiście tą metodę i odradzam każdemu.
To zwykła strata czasu. Sen ludzki jest z natury bifazowy, co oznacza, że potrzebujesz kilku godzin snu w nocy i jednej, krótkiej drzemki za dnia (Woźniak, 2005).
Jeśli jesteś nastolatkiem, w Twoim mózgu zachodzi tak wiele zmian, że mózg wymaga nawet około 9 godzin snu nocą. Jeśli jesteś dorosły, wystarczy Ci prawdopodobnie 7 godzin.
Drzemka w ciągu dnia ma ciekawy wpływ na pamięć.
Jak pokazały badania, krótkie drzemki skutecznie konsolidują wspomnienia deklaratywne, czyli naszą pamięć epizodyczną oraz semantyczną.
Innymi słowy, jeśli po nauce utniesz sobie krótką drzemkę, to zapamiętasz lepiej to, czego się uczyłeś i uczyłaś (np. Tucker et al., 2006).
Ponieważ zdrowy tryb życia ma niebagatelny wpływ na wydajność pracy naszego umysłu, warto rozważyć wprowadzenie drzemki do dziennego rozkładu zajęć.
Nie powinieneś drzemać zbyt późno w ciągu dnia, gdyż może to zaburzyć Twój główny sen w nocy.
Najlepiej zdrzemnąć się gdzieś po południu, gdy zaczynamy odczuwać lekką senność.
To naturalna reakcja organizmu, szczególnie w ciepłych porach roku. Ponieważ drzemka ułatwia zapamiętywanie, warto rozplanować ją tak, by następowała tuż po nauce.
Możesz bez wyrzutów sumienia przespać się, wracając ze szkoły. Drzemka po kawie nie ma też sensu, bo kofeina zwykle zaburza naturalny dla człowieka cykl dobowy.
Na podstawie: Lochy Pamieci (Krzysztof Galos), licencja CC BY-NC-SA 3.0 PL