Skrzydlata ekipa sprzątająca

Wstyd ! Ptaki będą sprzątać !

Dwaj inżynierowie z Amsterdamu utworzyli start-up Crowded Cities, który będzie szkolił wrony, by zbierały niedopałki papierosów na ulicach i wrzucały je do pojemników w zamian za nagrodę.

Wynalazcy najpierw zainstalują automatyczne podajniki z otwartym wierzchem w parkach miejskich. Umieszczą niedopałki papierosów i trochę orzeszków ziemnych. Kiedy wrony wybiorą orzeszki ziemne i zdadzą sobie sprawę, że jedzenie się kończy, będą wrzucać niedopałki do maszyny. Za to ptaki natychmiast otrzymają nagrodę: urządzenie da im trochę więcej orzeszków ziemnych.

wrona zbiera papierosy

Oczekuje się, że wrony nauczą się łączyć zależność pomiędzy wrzucaniem niedopałków do leja a pozyskiwaniem żywności.

Następnie pomysłodawcy rozrzucą niedopałki papierosów w pobliżu maszyny. Zgodnie z planem, ptaki zdecydują się podnieść niedopałki papierosów i wrzucić je do pojemników – karmników, pomagając oczyścić miasto.

wrony sprzataja

Pierwotnie, Holendrzy myśleli o przystosowaniu do czyszczenia ulic gołębi, ale ornitolodzy stwierdzili, że to wrony są najbardziej inteligentnymi miejskimi ptakami.

Autorzy projektu mają nadzieję nie tylko na to, by miasto mniej cierpiało z powodu zanieczyszczeń , ale także aby zwrócić uwagę ludzi na problem śmieci. Być może, widząc, że wrony nauczyły się sprzątać niedopałki, ludzie zastanowią się zanim wyrzucą niedopałek.

Materiał: green-city.su

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + siedem =