Soplówki – zwiastun wczesnej i srogiej zimy ?
W lesie, na starych, powalonych bukach pojawiły się podobne do lodowych nawisów, białe i zjawiskowo piękne twory. Czy to zapowiedź zimy?
Nic podobnego! To dzieło przyrody ożywionej!
Soplówka bukowa to gatunek z królestwa grzybów należący do rodzaju soplówek. Jego plechy przybierają misterne, zjawiskowo piękne formy o ażurowej strukturze. Owocniki osiągają nawet 40 cm średnicy.
To ogromna rzadkość w świecie grzybów – wyjaśnia Jarosław Opas, inżynier nadzoru NadleśnictwaOlsztynek.
Soplówka bukowa podlega ochronie ścisłej i znajduje się na Czerwonej Liście, jako gatunek narażony na wymieranie. Do rozwoju grzybi potrzebuje dużej wilgotności oraz grubych, leżących pni bukowych, rzadziej rośnie na innych gatunkach liściastych.
Jarosław Opas uważa, że to powód do dumy leśniczych, ponieważ ich dbałość o zwiększanie zasobów martwego drewna w ekosystemie daje już wymierne efekty. Zwiększa się bioróżnorodność. W nadleśnictwie pojawiły się dwa nowe stanowiska tego chronionego grzyba.
Ponieważ gatunek ten częściej spotykany jest w rejonach górskich, w naszych lasach wybrał rejon Wzgórz Dylewskich.
Co zatem zwiastuje soplówka bukowa ?
Jest dowodem na stałą poprawę kondycji ekosystemów leśnych. Jako grzyb saprofityczny rozkłada ligninę zawartą w drewnie przez co przyspiesza jego powrót do cyklu obiegu materii.
Soplówki do rozwoju potrzebują dużej wilgotności, dlatego ich występowanie świadczy o poprawie lokalnego bilansu wodnego.
Mamy nadzieję, że sopolówki zwiastują sukces aktywnych metod ochrony ekosystemów leśnych stosowanych na co dzień przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.
To przepiękne zdjęcia potwierdzają sens zwiększania ilości martwego drewna w naszych lasach.
Tekst: Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek
Foto: Jarosław Opas, Nadleśnictwo Olsztynek
PS. Soplówka bukowa Hericiumcoralloides..ma kształtem przypominający koralowce.Tworzy kolczasty hymenofor, pokrywający niemal cały owocnik.Powierzchnię gałązek porastają skupienia skierowanych ku dołowi „kolców” długości 1-1,5 cm. Spotykana w lasach liściastych i mieszanych najczęściej na terenach górskich.Owocniki wysokości do 25 cm o kulistym lub wydłużonym nieregularnym kształcie.Spotykane są na leżących, rozkładających się pniach gatunków liściastych. Najczęściej są to buki, rzadziej dęby, sporadycznie inne gatunki. Przy dużym szczęściu łatwo dostrzec pień często licznie pokryty białymi, nietrwałymi owocnikami. Soplówki pojawiają się od sierpnia do października. Z czasem owocniki żółkną i podczas obumierania brązowieją.
Materiał i zdjęcia: RDLP w Olsztynie