Sposoby przechowywania ziół lub warzyw zimą.

suszenie ziół i warzyw

Z uwagi, ze w naszych warunkach klimatycznych możemy tylko sezonowo liczyć na świeże warzywa czy zioła warto je zgromadzić w okresie, kiedy jest ich pod dostatkiem, czyli najlepiej latem lub jesienią.
Niestety problemem do rozwiązania pozostaje kwestia- prawidłowego ich przechowania, tak, aby nie straciły swoich walorów smakowych i bogactwa cennych składników.
Jest kilka sprawdzonych sposobów. Najpopularniejsze to: suszenie, zamrażanie, kwaszenie, marynowanie i konserwacja metodą ogrzewania.

Suszenie:


To najtańsza metoda przechowywania poprzez odwodnienie. Taka metoda poprzez pozbawienie wody zabezpiecza warzywa/ziołowe przyprawy przed rozwojem drobnoustrojów i psuciem się ( czyli destrukcyjnym działaniem enzymów ). Ważne, aby do suszenia wybrać świeże, zdrowe i dojrzałe warzywa lub zioła.

Nigdy nie suszymy roślin uszkodzonych przez szkodniki, zwiędłych, nadgniłych czy przemrożonych.
Rośliny, które najczęściej się suszy to: liście pietruszki, selera, lubczyku, szałwii, majeranku, estragonu, hyzopu, mięty, melisy, bazyli, cząbru, rozmarynu i tymianku.
Suszyć można  także korzenie warzyw , a także z powodzeniem groszek zielony, kalafior, fasolkę, pomidory, pory, cebulę .

Według Zofii Zawistowskiej autorki książki ”Warzywa w kuchni i spiżarni” suszyć możemy na powietrzu, albo nad kuchnią albo w lekko nagrzanym piekarniku lub nad grzejnikiem c.o.

Autorka podaje ciekawą metodę  suszenia zwłaszcza na powietrzu… w słońcu

„ suszenie w słońcu najlepiej przeprowadzać na sitach wyłożonych czystą słomą lub papierem, ustawionych na nasłonecznionej pochyłości dachu.
Zamiast sit można użyć okorowanych gałązek wikliny, sznurka lub drutu, na które nasadza się plasterki warzyw.
Konieczne jest zabezpieczenie suszących się surowców przed dostępem kurzu i owadów, najlepiej za pomocą czystej gazy”

W piekarniku natomiast

”trzeba dostosowywać jego temperaturę do rodzaju przetwarzanego surowca. Ważne jest przeto wyposażenie piekarnika w termometr .W trakcie suszenia piekarnik nie powinien być szczelnie zamknięty. Należy pozostawiać szparę umożliwiającą odprowadzanie pary”

Zioła  możemy związać i powiesić blisko grzejnika, a następnie po ususzeniu – oberwać listki i umieścić w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Co może zaskoczyć ?

Objętość suszu. Zakłada się, że z 1 kilograma warzywa do przetworzenia otrzymamy tylko 30-40 gram suszu.

Dobra wiadomość dla właścicieli małych mieszkań i piwnic – ta metoda przechowywania ziół czy warzyw bardzo się sprawdza, bo nie zastawimy pomieszczeń dużą ilością słoików,

I jeszcze jedna cenna wskazówka- opiszmy każdy słoik z suszem ( zwłaszcza dotyczy to przypraw ziołowych ), aby nie mieć zimą problemu z ich rozpoznawalnością.

A że suszyć można prawie wszystko– przepis z na suszenie buraczków z książki : ”Warzywa w kuchni i spiżarni ”

 

Suszone buraczki

Wybrać buraki średniej wielkości, zdrowe, jędrne. Umyć je starannie szczotką, opłukać.

Ugotować ( wkładać do wrzącej wody) lub upiec w piekarniku. Ostudzić, obrać ze skóry, pokrajać w plasterki lub rozdrobnić na szatkownicy do warzyw.

Rozdrobnione rozłożyć cienką warstwa na blachach wyłożonych słomą lub pergaminem.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 70 stopni Celcjusza.

Drzwiczki piekarnika lekko otworzyć, pozostawiając szparkę szerokości około 1 cm. W trakcie suszenia trzeba susz kilkakrotnie przemieszać, najlepiej za pomocą drewnianej łyżki.

Przechowywać w słoikach lub puszkach szczelnie zamkniętych. Przed użyciem moczyć w wodzie, wykorzystywać tak jak świeże.

 

Fragmenty pochodzą z książki: ”Warzywa w kuchni i spiżarni” autorstwa Zofii Zawistowskiej ( Wydawnictwo ALFA- Warszawa 1989 )

Zdjęcie : Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =