Sukces projektu: ”Ochrona orlika krzykliwego”

Zdjecie grupowe uczestnikow fot. A. Sidor

W Białowieży w dniach 17-18 września br. miała miejsce konferencja kończąca projekt Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000.

W spotkaniu wzięło udział ponad 150 uczestników reprezentujących partnerów projektu (RDLP w Białymstoku, PTOP, FPP Enviro), przyrodników, naukowców, gości z zagranicy i leśników realizujących projekt jak również przedstawicieli organów rządowych i samorządowych.

Konferencja podsumowała pięć lat realizacji projektu, na który przeznaczono około 19 mln złotych. Przy jego obsłudze pracowało ponad 200 osób, monitorowano ponad 100 par orlików krzykliwych, ustawiono 80 sztucznych czatowni, 6 wież widokowych i kilka ścieżek edukacyjnych.

Odtworzono około 1000 hektarów łąk, wykopano 100 oczek wodnych oraz przywrócono dawne koryto rzeki Narewki wzbogacając tym samym bazę pokarmową dla tych drapieżników. Projekt przewidywał również, podniesienie świadomości ekologicznej wśród lokalnych społeczności i turystów oraz wymianę informacji z zainteresowanymi w całej Europie.

Jak zauważył w swoim wystąpieniu dyrektor RDLP w Białymstoku Ryszard Ziemblicki

„Projekt musiał zakończyć się sukcesem ponieważ prowadzony był przez zespół specjalistów z różnych dziedzin nie tylko leśników, przyrodników, ale także z zakresu consultingu i zarządzania projektami”

„To również bardzo dobre zajęcie edukacyjne, dla nas leśników. Po okresie realizacji projektu z programu LIFE+ wiemy już jak zarządzać i rozdzielać zadania zespołom, w tak skomplikowanych administracyjnie projektach” – dodał dyrektor.

Głównym celem projektu „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000″ było zatrzymanie spadku, polepszenie stanu i zasięgu lęgowej populacji orlika krzykliwego na obszarach Natura 2000 Puszcza Białowieska i Knyszyńska.

Roman Kalski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zauważył, że:

„Na koniec realizacji projektu obserwujemy wzrost sukcesu lęgowego orlików w Puszczy Białowieskiej, który jest wyższy niż we wcześniejszym okresie w tym rejonie. Natomiast sukces lęgowy w Puszczy Knyszyńskiej jest stabilny”.

Realizujący projekt leśnicy i przyrodnicy zauważają, że obserwacje orlików znajdujących się na odtwarzanych powierzchniach pokazują, że ptaki te chętnie korzystają z przygotowanych dla nich czatowni oraz polują głownie na wykaszanych łąkach.

To nasz wspólny sukces! – dodają, Orliki mają się świetnie.

 

Materiał i zdjęcie: RDLP W BIAŁYMSTOKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + trzy =