Tesla i samochód elektryczny o największym zasięgu

Samochód zasilany energią z … promieniowania kosmicznego ?

Samochód elektryczny o największym zasięgu, który nie potrzebuje akumulatorów ? Oczywiście nie zużywa też benzyny, nie potrzebuje płynu do chłodnicy, nie hałasuje – nie ma rury wydechowej i tłumika oraz nie wydziela zanieczyszczeń. Taki samochód to cel – marzenie.

Czy wiecie, że samochody elektryczne, które na początku przypominały powozy, już od  początku XX w konkurowały z pojazdami spalinowymi ?

Wiele elektrycznych samochodów używano w USA już w pierwszych latach XX w.

1913r Beardsley Electric
1913 rok Beardsley Electric ; foto: JOHN LLOYD ; lic. CC BY 2.0

Dostawcze pojazdy elektryczne były używanych w dużych miastach amerykańskich i japońskich aż do lat 60. XX wieku.

Tama czy byl to samochod elektryczny z 1947r
“Tama Denki Jidosha” – Japoński samochód elektryczny zbudowany przez Tokyo-Denki-Jidosha w 1947r, nie był to jednak samochód elektryczny o największym zasięgu, przeciwnie akumulatory dawały ograniczony zasięg ; foto: baku13 , lic. CC BY-SA-3.0

Niestety już w końcu lat 30-tych XX w zaczęły przegrywać konkurencję z pojazdami spalinowymi. Problem z samochodami elektrycznymi polegał na ich małej, z konieczności ekonomicznej prędkości oraz krótkim zasięgu.

Detroit Electric car 2014r 1
Detroit Electric Car z 1914 roku ( z prawej strony otwarta maska i widoczne akumulatory) – zbudowany przez Anderson Electric Car Co., która wytwarzała samochody elektryczne od 1907 do 1938 roku; foto: brewbooks ; lic. CC BY-SA 2.0

Wynikało to z charakterystyk akumulatorów, które wymagały częstego ładowania – tak zasilany pojazd nie był to samochód elektryczny o największym zasięgu..

Detroit Electric car akumulatory 1
bateria 40 akumulatorów w samochodzie Detroit Electric Car z 1914 roku – pozwalał przejechać od 50 do 85 mil na jednym ładowaniu (czyli od 80 do 136km). Na ówczesne czasy był to popularny samochód elektryczny o największym zasięgu; foto: brewbooks ; lic. CC BY-S
detroit electric car stacja ladowania 1
stacja ładowania akumulatorów z 1914 roku; foto: brewbooks ; lic. CC BY-S

Próby stosowania bardziej wydajnych akumulatorów mają oczywiście swoją historię, innowatorzy używali m.in. baterii zasilanych magnezem z wody morskiej, aby zwiększyć zasięg swojego samochodu elektrycznego czterokrotnie. Ostatnio szersze zastosowanie znajdują wydajniejsze akumulatory litowo – jonowe.

Czy jednak historia samochodów elektrycznych już w latach 30 XX w wieku mogła potoczyć się inaczej, gdyby samochód elektryczny o największym zasięgu (właściwie nieograniczonym) wszedł do produkcji ?

Niezwykła historia samochodu elektrycznego, z 1931, który testował Nikola Tesla

Tesla, wykorzystał do testów samochód marki Pierce-Arrow Co. (wytwórnia istniała do 1938 roku). Zamiast silnika benzynowego użył bezszczotkowego 80-konnego silnika elektrycznego na prąd przemienny.

Źródłem napędu była skrzynka o wymiarach około 25 cali długości na 10 cali szerokości i 6 cali wysokości, która łączyła się z silnikiem dwoma grubymi kablami wyprowadzonymi do wnętrza kabiny kierowcy, gdzie Tesla umieścił zagadkową skrzynkę.

Według dwóch, nieznacznie różniących się relacji, skrzynka zawierała 12 radiowych lamp próżniowych, trochę przewodów i różne rezystory, które Tesla nabył w zwyczajnym sklepie elektrotechnicznym.  Ze skrzynki wystawała para 3-calowych prętów. Na dachu samochodu Tesla zamontował antenę o długości 6 stóp.

Wsiadając do samochodu Nikola Tesla, wcisnął do skrzynki wspomniane dwa wystające pręty i oznajmił: „Mamy teraz moc”. Jazdy trwały samochodem przez tydzień, często z prędkością dochodzącą do 90 mil na godzinę.

Ten udany eksperyment lub nawet dwa sądząc po dwóch odrębnych relacjach nie znalazł finału w postaci zastosowania tajemniczego napędu w samochodach.

Skąd Tesla czerpał energię do napędzania silnika elektrycznego w samochodzie ?

Tesla Nikola
Nikola Tesla

Promieniowanie kosmiczne z eteru przetworzone na prąd elektryczny ?

Tesla w gazecie Brooklyn Eagle 10 lipca 1932, stwierdził:

Ponad 25 lat temu rozpocząłem starania o okiełznanie promieni kosmicznych i teraz mogę stwierdzić, że za ich pomocą udało mi się operować urządzeniem napędowym.

Powiem najogólniej: promień kosmiczny jonizuje powietrze, uwalniając wiele ładunków jonów i elektronów. Ładunki te są wychwytywane w kondensatorze, który jest rozładowywany przez obwód silnika.

Miałem nadzieję, że zbuduję swój silnik i wykorzystam na dużą skalę, ale okoliczności nie sprzyjały realizacji mojego planu.

Tesla uważał, że używa energii  o naturze kosmicznej i nazwał ją „tajemniczym promieniowaniem wychodzącym z eteru”.

Wiele razy podczas wywiadów prasowych potwierdzał istnienie promieni kosmicznych. Mówił, ze przeprowadził z nimi znaczące pod względem naukowym doświadczenia.

Tesla o wykorzystaniu promieniowania kosmicznego

W wywiadzie opublikowanym w Modern Mechanics and Inventions, (lipiec 1934), Tesla wspomniał:

Rozszczepiłem atomy w moich eksperymentach z lampą próżniową o wysokim potencjale, którą wynalazłem w 1896 roku, którą uważam za jeden z moich najlepszych wynalazków. Pracowałem przy napięciu od 4 000 000 do 18 000 000 woltów.

Niedawno zaprojektowałem aparat na 50 000 000 woltów, który powinien dać wiele wyników o wielkim znaczeniu naukowym. Ale jeśli chodzi o energię atomową, moje obserwacje eksperymentalne wykazały, że procesowi rozpadu nie towarzyszy wyzwolenie takiej energii, jakiej można by oczekiwać na podstawie obecnych teorii.

A co do promieniowania kosmicznego: zwróciłem uwagę na to promieniowanie, badając promienie rentgenowskie i radioaktywność.

W 1899 roku zbudowałem w Colorado Springs stację radiową, pierwszą i jedyną istniejącą w tamtym czasie bezprzewodową elektrownię i tam potwierdziłem swoją teorię faktyczną obserwacją. Moje odkrycia nie zgadzają się z nowszymi teoriami.

W powyższym wywiadzie nawiązał do prac w swoim laboratorium w Colorado Springs w latach 1899-1900.

Tesla laboratorium w Colorado Springs
W tym laboratorium eksperymentował w zakresie bezprzewodowej transmisji mocy. Miedziana kula na szczycie teleskopowej wieży jest terminalem jego ogromnego nadajnika powiększającego.

Co dziś pozostało z eksperymentów Tesli i jego dążenia do tego by powstał samochód elektryczny o największym zasięgu, bez potrzeby wykorzystania akumulatorów ?

Współczesny samochód elektryczny o największym zasięgu

Dziś o pracach o pracach zbliżonych do prac Nikola tesli niewiele słychać..

Jeżeli chodzi o źródło energii dla napędu, współcześnie inwencja konstruktorów samochodów elektrycznych poszła w trzech kierunkach:

  • konstruowanie samochodów, w których szybko można wymienić baterie – poniżej w taksówce wymiana trwa ok. 7 minut
  • wydłużanie czasu eksploatacji akumulatora, bez potrzeby wymiany baterii akumulatorów w samochodzie – akumulatory obecnych samochodów elektrycznych powinny wytrzymać ok.1000 cykli ładowania przy co najmniej 80 proc. pojemności po 1000 cykli ładowania, co teoretycznie powinno przekładać się na 200-300tys przejechanych km
wspolczesne baterie litowo jonowe do BMW
współczesne baterie litowo-jonowe – tak powstanie samochód elektryczny o największym zasięgu ? ; foto: RudolfSimon ; lic. CC BY-SA 3.0
  • wydłużenie zasięgu – ilości km jakie samochód może przejechać na jednym ładowaniu – to prawie konkurs na samochód elektryczny o największym zasięgu 🙂 Przy czym tutaj konstruktorzy pracują również nad zmniejszeniem oporów toczenia się pojazdu
Tesla Model S
podwozie/ płyta podłogowa samochodu elektrycznego Tesla model S ;
foto: Martin Gillet ; lic. CC BY-NC-SA 2.0

Tesla Inc. (dawniej Tesla Motors) uwolniła swoje patenty ale nie wszystkie

Pisząc o rozwoju współczesnych samochodów elektrycznych i odnosząc to do dokonań Nikoli Tesli warto wspomnieć o współczesnej firmie Tesla, najbardziej znanym producencie samochodów elektrycznych i firmie które chce być postrzegana jako lider w wyścigu o samochód elektryczny o największym zasięgu.

Otóż firma ta w 2014 roku uwolniła prawie wszystkie swoje patenty na samochody elektryczne.

A może i były dobre dawno temu (dop. red. – patenty), ale zbyt często dziś służą jedynie do tego by stłumić postęp, ugruntować pozycje gigantycznych korporacji i wzbogacić ludzi pracujących w zawodach prawniczych, a nie faktycznych wynalazców.

Wierzymy, że zastosowanie filozofii open source do naszych patentów wzmocni pozycję Tesla w tym zakresie zamiast ją pomniejszać.

– Elon Musk – prezes firmy na blogu firmowym

Jednak Tesla Inc. nie uwolniło patentów dotyczących chemicznego składu elektrolitu i samej konstrukcji akumulatorów. To kluczowy element konstrukcji i konkurencyjności firmy. Poprzez poprawę osiągów akumulatorów Tesla Inc chce zbudować samochód elektryczny o największym zasięgu. Zapowiedzi dotyczą akumulatorów zdolnych o żywotności (potencjalna ilość cykli ładowania) na poziomie 1,5mln km przebiegu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =