Tree Hunter na tropie Słowianina…

dab Slowianin

Klub Gaja zaprasza na spotkanie z Tree Hunterem, pasjonatem drzew i reporterem współpracującym między innymi ze stacją BBC – Robem McBride, które odbędzie się 9. lutego, o godz. 10.00 pod dębem Słowianin we wsi Dębina (gm. Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie). Słowianin walczy o tytuł Europejskiego Drzewo Roku 2015.

Rob McBride to znany Tree Hunter z Wielkiej Brytanii. Od 10 lat tropi niezwykłe drzewa z Europy i spotyka się z nimi „twarzą w pień”. Poznając ich historie, walory przyrodnicze oraz społeczne, popularyzuje postawy szacunku wobec tych niemych świadków historii.

Przez cały luty, kiedy to odbywa się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2015, Rob McBride odwiedza 14 drzew ubiegających się o ten zaszczytny tytuł. 450 – letni dąb Słowianin z Dębiny, zwyciężył w konkursie Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja, zapewniając sobie tym samym, udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

Głosy na polski dąb Słowianin można oddawać do końca lutego na stronie http://www.treeoftheyear.org/ lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl.

Zachęcam wszystkich gorąco do głosowania na “Słowianina”. Niech wskazanie na stary śląski dąb będzie znakiem naszych uczuciowych związków z ziemią, z której wyrósł, i z krajobrazem, który jest tak pięknie przez niego od wieków wzbogacany – apeluje profesor Jan Miodek, polski językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim oraz ambasador konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

Więcej informacji na temat Słowianina >>>

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety

Dodatkowe informacje:
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554;
Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa – tel. 609 495 871, e mail: j.migdal@klubgaja.pl

Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + dwanaście =