W Alei Drzew Polskich każdy liść pochłania CO2

kazdy lisc pochlania co2

Klub Gaja zaprasza na inaugurację 12.edycji Święta Drzewa na Śląsku, która odbędzie się 24 października 2014 r. w Katowicach. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie ścieżki dydaktycznej „Aleja Drzew Polskich” przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz happening „Każdy liść pochłania CO2″

Od kliku lat przy współpracy Klubu Gaja, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej powstaje„Aleja Drzew Polskich”, która jest przedsięwzięciem o charakterze nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim edukacyjnym.

W Alei znajdują się tylko polskie gatunki drzew, takie jak lipa, jesion, grab czy klon.

Pierwsze drzewo w ramach tej inicjatywy – klon polski został posadzony podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa w 2012 roku. Rok później kolejne 12 polskich drzew posadziło 12-tu Dziekanów Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku w Alei staną tablice edukacyjne na temat rodzimych gatunków drzew, a o 12.00 zostanie oficjalnie otwarta ścieżka dydaktyczna z udziałem m.in. przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz dzieci i młodzież z placówek oświatowych z Katowic.

W uroczystości wezmą udział także przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego, który planuje przedłużenie ścieżki w swoim kampusie. Wcześniej (o godz. 11.30) zaproszeni goście wezmą udział w konferencji prasowej poświęconej lasom i parkom naszych miast, ze szczególnym uwzględnieniem promocji gatunków rodzimych.

Podczas inauguracji uczestnicy wydarzenia będą rozwieszali kolorowe eko-liście z hasłem „Każdy liść pochłania CO2″ zrobione z materiałów z recyklingu z nadrukowanym hasłem akcji. Każdy liść posiada kod QR, który pozwala na połączenie się ze stroną www.chronklimat.pl, gdzie można będzie znaleźć porady na temat ekologicznego stylu życia.

Dowiemy się tu m.in. w jaki sposób, dzięki zmianie codziennych przyzwyczajeń sami możemy redukować emisję gazów cieplarnianych.

12. edycja Święta Drzewa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lat Wolności. Poprzez działania na rzecz środowiska świętujemy w tym roku 25-lecie odzyskania swobód obywatelskich. Drzewa zasadzone z tej okazji w całej Polsce otrzymają imię „Drzewo Wolności”. W ciągu 11 lat Święta Drzewa w programie uczestniczyło blisko 550 tysięcy osób, przy szerokim udziale społecznym posadziliśmy ponad 700 tysięcy drzew i zebraliśmy ponad 3 tysiące ton makulatury!

inaguarcja 2013 katowice

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, Miasta Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia.

Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton,
Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace
Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Dodatkowe informacje:
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554;
Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa – tel. 609 495 871.

Więcej informacji www.swietodrzewa.pl
Wydawnictwa – broszury, plakaty, ulotki >>>>

Fot. Archiwum Klubu Gaja

Tekst: Klub Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + 16 =