Wino nie tylko w święta.

Picie wina to doskonała profilaktyka zdrowotna.

Na pewno trzeba kontrolować jego związek z alkoholem i nie pić zbyt dużo. Jednak propaganda pełnej  trzeźwości to juz przesada, ponieważ  kieliszek wina przy kolacji może przynieść wiele korzyści.

Najważniejsze…

Ochrona żołądka

Różnym zaburzeniom przewodu pokarmowego można zapobiec pijąc tylko pół szklanki czerwonego wina dziennie. Napój ten pozbywa się bakterii, które powodują zapalenie żołądka i wrzody.Popijając posiłek  czerwonym winem, można uniknąć pewnego rodzaju zatruć pokarmowych.

Obniżenie cholesterolu

Według badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców, czerwone winogrona są bogate w błonnik, który może znacząco wpłynąć na poziom cholesterolu. Zdrowi uczestnicy badania, którzy spożywali tę samą substancję wyizolowanego z czerwonego wina, zauważyli, że ich poziom cholesterolu spadł średnio o 10%. U osób z podwyższonym cholesterolem o nastąpił spadek o 12%.

Optymalizacja cukru

Skórki czerwonych winogron – bogate źródło resweratrolu, naturalnego związku, którego  jest dużo w  czerwonym  winie. Dlatego napój ten może rzeczywiście pomóc diabetykom regulować poziom cukru we krwi. Uczestnicy w badaniu opublikowanym w Journal of Nutrition, brali 250 mg roztworu resweratrolu raz dziennie przez trzy miesiące. Zauważono, że ich poziom cukru staje się znacznie niższy niż u tych, którzy nie akceptowali  rozwiązania. Udowodniono, że resweratrol może stymulować wydzielanie insuliny lub aktywować białko, które pomaga regulować czułość glukozy i insuliny.

Oszczędzanie pamięci

Podobnie resweratrol może być  sposobem na zachowanie pamięci, według starszego badacza ośrodka badawczego Litwin-Zucker w Nowym Jorku do zbadania choroby i zaburzenia pamięci Alzheimera -Filippa Marambo. Związek zapobiega powstawaniu szkodliwego białka beta-amyloidu w organizmie w wyniku długiego przebiegu wyniszczających chorób.

Odmłodzenie

Przeciwutleniacze, które są zawarte w czerwonym winie są korzystne dla skóry. Umiarkowane ilości tego napoju mogą przyczynić się do zmniejszenia zmarszczek, a nawet spowolnić efekt starzenia.

Piękna figura

Czerwone wino chroni wzrost liczby komórek tłuszczowych. Jest to spowodowane faktem, że związki te są dostępne w tej napoju, wiążą się z receptorem insuliny z komórek tłuszczowych i blokują możliwość wzrostu i dojrzewania niedojrzałych komórek tłuszczowych.

Mocne kości

Kobiety, które czasami piją czerwone wino mają większą gęstość kości niż te, które nigdy nie spożywają tego napoju. Uważa się, że zwiększa się poziom estrogenów w organizmie, spowalnia utrata masy kostnej pod wpływem zmian związanych z wiekiem.

Materiał:hronika.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 9 =