”Wiosna w kuchni Pięciu Przemian”- Anna Czelej

Rewelacyjne przepisy wegetariańskie z sugestywnymi zdjęciami potraw ! Może to powinno wystarczyć tytułem zapowiedzi… ale to nie tylko zbiór przepisów. To fantastyczna wskazówka autorki Anny Czelej , jak gotować według zasady pięciu przemian… bo nie sztuką jest gotować – sztuką jest gotować tak, aby zachowana była przez cały czas równowaga organizmu…

Gotowanie według Pięciu przemian to metoda wywodząca się ze Wschodu, powszechna w tradycyjnej medycynie chińskiej, zakładająca, że w każdej z pięciu grup smakowych znajdują się produkty zrównoważone, rozgrzewające i wychładzające.
Każdy produkt w zależności od swoich właściwości wpływa w określony sposób na organizm człowieka- aby osiągnąć pełną harmonię należy spożywać produkty żywnościowe w pięciu smakach, nie eliminując przy tym żadnej grupy ani żadnej przemiany.

Ważne jest to, że każdy przepis zachęca do wypróbowania… może dlatego, że jest prosty, nie jest udziwniony .

Nie ma uncji, gramów, tuzinów, nie ma przypraw z drugiego końca świata… Jest garść…, jest jeden ząbek…, 2 łyżki… dla wielu naprawdę ma to znaczenie.

Najprostsze warzywa, najprostsze przyprawy i prosty sposób wyczarowania rewelacyjnego urozmaiconego dania na każdy dzień.

Co jeszcze ważne?

Składniki do każdej potrawy to jakby zdjęcie z pobliskiego targowiska lub łąki ( zielone, dojrzałe, soczyste i wręcz czujemy ich zapach… ) dostępne dla każdego także cenowo .

Najważniejsza jest myśl autorki o naszym zdrowiu i zachowaniu harmonii w życiu.

102 podniebnych uniesień !!!

…pasta z orzechami i sezamem,…deser z kukurydzą i bananem,…ciasteczka gryczane z orzechami,…naleśniki z sezamem i polewą czekoladową,…zapiekanka z kaszy jaglanej z pieczarkami…

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa: ILLUMINATIO Łukasz Kierus Łukasz Kierus ( Białystok 2014 )

wiosna w kuchni PP rgb 300dpi
Wiosna w kuchni Pięciu Przemian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 9 =