Zaczerniona CETA
Foodwatch skrytykowała brak przejrzystości Komisji Europejskiej w debacie na temat umowy o wolnym handlu.
Przejrzystość – dominujące hasło UE. Problem w tym, że kiedy na tej przejrzystości nam zależy to z przejrzystością jest już gorzej.
Komisja Europejska opublikowała na wniosek organizacji konsumenckich (w tym foodwatch) kontrowersyjną analizę prawną w sprawie FTA CETA.
Problem w tym, że decydujące fragmenty są zaczernione lub całkowicie usunięte.
”…kocham urzędników UE. Dlaczego od razu cały papier nie został pokryty czarnym tuszem,” mówi Lena Blanken, ekonomista foodwatch. “
”Rzekoma Europejska inicjatywa na rzecz przejrzystości TTIP i CETA jest absurdem’’.
foodwatch to niezależna organizacja non-profit, która obnaża praktyki w przemyśle spożywczym, które nie są w interesie konsumentów. foodwatch walczy o prawa konsumentów, aby dokładnie wiedzieć, co kupują i cieszyć się dobrym jedzeniem, które jest zdrowe i nieskażone.
Niepokój foodwatch jest uzasadniony . Standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności są wyższe w UE niż w Kanadzie, CETA nie gwarantuje obowiązywania zasady ostrożności. Kwestie ochrony środowiska pozostają tylko w preambule…
Tymczasowość przepisów oby nie okazała się najbardziej trwała…
”CETA” w Polsce …
W Polsce: Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 przedstawił kulisy dotychczasowego procedowania sprawy umowy CETA, a także TTIP, w sejmie.
Przejrzystość w zakresie CETA ….nie do końca…
Podsumował to sam wicemarszałek Tyszka
”Tematy strategiczne, te dotyczące polskich interesów, kieszeni Obywateli, są wyciszane albo zakrzykiwane przez partyjniaków i służących im klakierów. Nie ma żadnej “dobrej zmiany”, zmieniła się tylko ekipa oszukująca Obywateli.”
WARTO PRZECZYTAĆ:
CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście