Zalety domu z paczki

Novo Decko Modular Home Australia 1

Dlaczego istnieją fabryki domów ?
Montowane domy, zwane również prefabrykowanymi, szkieletowymi lub modułowymi, są to domy budowane przede wszystkim w fabryce, przed wysyłką do miejsca docelowego montażu.
Warto przyjrzeć się kilku korzyściom ekologicznym i ekonomicznym, które dają domy modułowe (ten na fotografii kosztuje ok 30tys dolarów).

Mniej odpadów
Jedna czwarta wszystkich odpadów nieprzemysłowych w USA jest generowana przez przemysł budowlany i rozbiórkowy.

Łączna ilość odpadów, którą kraj ten produkuje jest ogromna.
Dlatego procesy produkcyjne zostały opracowane tak by budować efektywniej, co zapewnia produkcja przemysłowa domów.

W warunkach kontrolowanej produkcji można dokładniej ocenić, ile materiału jest wymagane do budowy, co skutkuje mniejszą ilością odpadów.
Ponieważ materiały do konstrukcji elementów domów są przechowywane w fabryce oznacza to także, że odpady poprodukcyjne mogą być przechowywane i ponownie użyte.
Również jest mniej prawdopodobne, że materiały zostaną skradzione, zniszczone lub uszkodzone w fabryce domów, co zdarza się często na budowach.
Jednak domy prefabrykowane z uwagi na wymogi nieodkształcenia się konstrukcji podczas transportu wymagają od 10 do 30 procent materiałów więcej niż domy budowane na placu budowy.
Patrząc na wszystkie czynniki, które powodują utratę materiałów na miejscu budowy: wandalizm, kradzieże, zalania, rdza lub po prostu wyrzucenie, i biorąc pod uwagę, że dodatkowe materiały użyte do wzmocnienia konstrukcji domu prefabrykowanego czynią go bardziej trwałym, ma to większy sens.

Trwałe
Powstałe w fabryce domy modułowe odznaczają się także większą precyzją wykonania, co przyczynia się do ich większej trwałości.
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zauważyła ich trwałość w sprawozdaniu z 1993r.

Bazując na szkodach powstałych w wyniku huraganu stwierdzono:

“Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo minimalne uszkodzenia strukturalne odnotowano na osiedlach modułowych.

Połączenie modułu do modułu, daje system z natury sztywny, a tym samym dużo lepsze wyniki niż konwencjonalnie budowane obiekty mieszkaniowe. “

Krótszy czas budowy
Montowane domy mogą być wykonane w krótszym czasie.

Zamiast czekać na dekonstrukcję wcześniejszych budynków lub układania fundamentu pod budynek, elementy zabudowy mogą być wykonane w fabryce w tym samym czasie, kiedy te procesy się dzieją. Warto tez zwrócic uwagę, że produkcja elementów odbywa się w budynku, wiec nie dochodzi do opóźnień związanych z pogodą, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego budownictwa.
Według National Association of Home Builders, modułowe domy mogą być budowane w średnio 5 miesięcy w porównaniu do 6,9 miesiąca w domu budowanym na placu budowy, choć wielu producentów twierdzi, że mogą być budowane znacznie szybciej !

Są firmy , które na swoich stronach internetowych gwarantują dostarczenie i montaż w mniej niż 60 dni.

Lepsze dla środowiska
Domy prefabrykowane kompletowane są w jednym centralnym miejscu przed zmontowaniem w docelowej lokalizacji, pracownicy mogą osiedlić się blisko fabryki i dojeżdżać do pracy z niewielkiej odległości, bez konieczności podróżowania do odległych miejsc budowy każdego dnia, co powoduje mniejszą emisję CO2.

Zdrowsze
Ponieważ materiały na budowach są poddawane wpływom deszczu i śniegu, mogą zostać pokryte nieprzyjemnymi toksynami środowiskowymi, takimi jak pleśń i rdza.

Lepsze dla odległych lokalizacji
Dla osób mieszkających w regionach oddalonych, modułowe domy są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są wyprodukowane w jednym miejscu, a następnie dostarczone, co zmniejsza trudności ze znalezieniem wykonawców chętnych do dojazdu na dużą odległości, aby zbudować dom.

Koszt ogólny
Koszt zależy od wielu zmiennych, więc trudno powiedzieć, czy jeden typ budowy domu jest tańszy niż inne.
Modułowe domy mają krótszy czas budowy, mniejsze ilości odpadów.
Ale mogą kosztować drożej pod pewnymi względami, takimi jak transport komponentów do miejsca instalowania domu i koszt dźwigu.

tekst na podstawie: by editor, licencja CC BY-ND 2.0

foto: Linda Mandy Digital Realism/Asset photography, lic. CC BY-ND 2.0

 

zobacz >> POPUP-HOUSE tani, lekki i pasywny dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − trzy =