Zastosowanie soli – mało znane fakty
Spis treści
Codzienne zastosowanie soli
Zastosowanie soli znane jest ludzkości od niepamiętnych czasów. W niektórych krajach sól była środkiem płatniczym, szczególnie w tych krajach, w których z powodu wysokiej temperatury i co za tym idzie nadmiernego wydalania soli wraz z potem, jej niedobór zagrażał poważnie życiu ludzi.
Sól była cennym darem.
Któż nie zna legendy o tym jak księżna Kinga solą obdarowała polskie ziemie ?
W dzisiejszych czasach nie doceniamy soli. Zwłaszcza tej kamiennej.
Zastosowanie soli w medycynie
Badania wykazały, że płyny ustrojowe człowieka mają podobny skład biopierwiastków, jak sól naturalna i woda morska, co stanowi sprzężenie zwrotne z Hipokratesowską zasadą jedności wszechrzeczy. (Aleksandrowicz).
Hipokrates nauczał także o wpływie gleby, wody, powietrza na zdrowie ludzkie, kładąc tym samym fundament pod wspólną naukę o środowisku i przetrwaniu homo sapiens.
Obecnie, większość z nas odżywia się w sposób niebezpieczny dla zdrowia. Wynika to w dużej mierze z trybu życia jaki zmuszeni jesteśmy prowadzić. Żyjemy w biegu. Korzystamy z gotowych produktów, które są konserwowane lub wzmacniane sztucznymi substancjami. Jeśli połączymy to z zanieczyszczonym środowiskiem to mamy odpowiedź, co do odpowiedzialnych czynników wywołujących niepokojące nasilenie tzw. chorób cywilizacyjnych.
Już w 1973 roku Światowa Organizacja Zdrowia w Biuletynie informacyjnym stwierdziła:
Spożywanie skażonych chemicznie produktów żywnościowych lub pozbawianie ich biopierwiastków poprzez różnorodną technologię powoduje ciężkie i niekiedy nieodwracalne uszkodzenia narządów ciała, choroby nowotworowe i niekiedy może wyzwalać uszkodzenia następnej generacji
Korzyści zdrowotne z przyjmowania soli ?
W jaki sposób odnaleźć brakujące ogniwa w przerwanym przez współczesną technologię, łańcuchu pierwiastków śladowych a zarazem w odwiecznej cyrkulacji: gleba – roślina – zwierzę – człowiek ?
Otóż jedną z dróg prowadzących do uzupełniania poziomu biopierwiastków w ustroju jest naturalna sól „ tzw. ”szara” lub ”zielona”, kopalniana lub morska, odparowywana z mórz lub słonych jezior, sól podawana człowiekowi bądź zwierzętom w postaci naturalnej i nie pozbawionej ”zanieczyszczeń”, zawierających te właśnie dla życia niezbędne mikroelementy.
Nie zwracamy więc uwagi na wygląd soli, a powinniśmy.
Ta miałka, biała ma niewątpliwie ładniejszy wygląd lecz oczyszczana jest ługiem sodowym, zawiera wyłącznie chlorek sodu (NaCl) i resztki wodorotlenku sodu (NaOH), a pozbawiona jest życiodajnych i zdrowotnych pierwiastków.
Naturalna sól, pozbawiona w sposób sztuczny biopierwiastków wywiera niekorzystne działanie na rozwój ludzi i zwierząt (miażdżyca, nowotwory etc). Dowiódł tego niezbicie słynny lekarz prof. dr Julian Aleksandrowicz prowadząc badania nad tym zagadnieniem w Krakowskiej Akademii Medycznej.
zobacz: sól a alkoholizm
Umiarkowane zastosowanie soli to konieczność
Soląc produkty żywnościowe należy rozbić to jednak z umiarem. Wiele osób, zwłaszcza tych cierpiących na wysokie ciśnienie, choroby nerek i wątroby powinna zredukować zużycie soli do absolutnego minimum, bowiem już Paracelsus powiedział:
Wyłącznie ilość decyduje o tym, by rzecz ta nie stała się trucizną
Niestety sól w przypadku osób z tymi schorzeniami może poważnie zaszkodzić.
Nasza współczesna dieta wielkomiejska odznacza się nadmiarem spożywanego białka zwierzęcego i ubóstwem zasad mineralnych; zaś niedostateczną ilość soli mineralnych naszych pokarmach ”dorabiamy” zazwyczaj chlorkiem sodowym (solą kuchenną), dzięki czemu niektórzy ludzie za bardzo przesalają pokarm i muszą później uprawiać dietę bezsolną z powodu zakłóceń funkcjonalnych.
Zapotrzebowanie na sól dorosłego człowieka waha się w granicach: 2 – 6g dziennie.
Ciekawostka: zapotrzebowanie to pokrywamy spożywając chociażby chleb, który zawiera spore ilości soli.
Osoby stosujące dietę mleczno – jarska mogą dosalać potrawy w niewielkich ilościach. Czerpią sól z roślin, które zawierają ją w dostatecznej ilości.
Zwiększone minimalnie zastosowanie soli – solenia, oczywiście solą kamienną, jest wskazane w okresie upałów. Wtedy szybciej pocimy i wydalamy przez skórę zwiększone ilości soli.
Stosujmy więc w naszej kuchni tylko sól biologiczną, tą szarą kopalnianą, tę która w swoich kryształkach zasklepiła tysiącletnie dzieje stygnących oceanów i morskiej flory.
(fragment z książki: “Leki z Bożej Apteki”, autorstwa Jan Schultz, Edyta Uberhuber, ChIW “Znaki Czasu” W-wa 1990r)
Zastosowanie soli w gospodarstwie domowym
Lista zastosowań jest naprawdę długa.
Zostań wtajemniczonym i używaj soli nie tylko jako tradycyjnej przyprawy do potraw.
Szczypta soli:
- utrzymuje świeżość mleka
- wydobywa zapach z gotujących się jabłek, zmiękcza je.
- przyspiesza ubijanie śmietany i białek na krem
- dodaje smaku kawie i herbacie
- dokwasza rabarbar i pozwala na użycie mniejszej ilości cukru.
- podnosi smak czekoladowy w kremach i tortach
- zastosowanie soli zapobiega pękaniu gotowanych jajek
- dodana do żółtka sprawia, że ciasto jest bardziej żółte
- posypana na patelnię lub rondel powoduje, że tłuszcz nie będzie pryskał
- dodana do wody utrzymuje kwiaty cięte przez dłuższy czas
- dosypana do krochmalu powoduje, że żelazko nie przywiera do nakrochmalonej bielizny
- Wsypana do butów wchłania pot i utrzymuje skórę obuwia w doskonałym stanie
- sól w solniczce nie zwilgotnieje, nie zrobią się grudy, jeśli na dno wrzucimy kilka ziarenek ryżu
- szpinak płuczemy solona wodą – dalsze mycie jest już zbędne
- zapach ryby lub cebuli łatwo można usunąć z rąk, wystarczy umyć je w wodzie z dodatkiem soli (garść )
- gdy przypali się garnek emaliowany, należy do niego nalać wody z solą i pozostawić na kilkanaście godzin, następnie wodę zagotować, a spalenizna odejdzie
- pokrojone na sałatkę jabłka, gruszki czy ziemniaki wrzucamy do lekkiego roztworu soli, a nie będą ciemnieć…
- mętny olej sklaruje się, jeśli wsypiemy do butelki łyżkę soli
- kąpiel w wannie z dodatkiem kilku garści soli to relaks i odpoczynek
- szyby okienne wystarczy natrzeć od wewnątrz gąbką zwilżoną słoną wodą, a następnie wypolerować zmiętą gazetą . Nie zamarzną przez wiele tygodni nawet przy niskich temperaturach.
- szyba natarta wilgotną solą nie zamarznie na mrozie.
- przetłuszczone kołnierzyki możemy wyczyścić słoną wodą z dodatkiem małej ilości octu.
- gdy ślady rdzy na tkaninie nie chcą puścić, skropimy te miejsca sokiem z cytryny i posypujemy solą. Po kilku godzinach spłukujemy je wodą, a ślady znikną.
- czerwone pomarszczone dłonie będą ładniej wyglądały gdy je przez 5 min. wymoczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli – to kosmetyczne zastosowanie soli ucieszy Panie 🙂
- szklanki i inne naczynia szklane będą miały ładny połysk jeżeli będziemy je myć z dodatkiem soli i wypłuczemy je potem w czystej wodzie.
Lista ciekawostek pochodzi z Kalendarza Rolników, WDR Włocławek 1994