Zastosowanie soli – mało znane fakty

Codzienne zastosowanie soli

Zastosowanie soli znane jest ludzkości od niepamiętnych czasów. W niektórych krajach sól była środkiem płatniczym, szczególnie w tych krajach, w których z powodu wysokiej temperatury i co za tym idzie nadmiernego wydalania soli wraz z potem, jej niedobór zagrażał poważnie życiu ludzi.  

Sól była cennym darem.

Któż nie zna legendy o tym jak księżna Kinga solą obdarowała polskie ziemie ?

W dzisiejszych czasach nie doceniamy soli. Zwłaszcza tej kamiennej.

Sól w miseczce
sól kamienna – zastosowanie soli – nie tylko w kuchni

Zastosowanie soli w medycynie

Badania wykazały, że płyny ustrojowe człowieka mają podobny skład biopierwiastków, jak sól naturalna i woda morska, co stanowi sprzężenie zwrotne z Hipokratesowską zasadą jedności wszechrzeczy. (Aleksandrowicz).

Hipokrates nauczał także o wpływie gleby, wody, powietrza na zdrowie ludzkie, kładąc tym samym fundament pod wspólną naukę o środowisku i przetrwaniu homo sapiens.

Obecnie, większość z nas odżywia się w sposób  niebezpieczny dla zdrowia. Wynika to w dużej mierze z trybu życia jaki zmuszeni jesteśmy prowadzić. Żyjemy w biegu. Korzystamy z gotowych produktów, które są konserwowane lub wzmacniane sztucznymi substancjami.  Jeśli połączymy to z zanieczyszczonym środowiskiem to mamy odpowiedź, co do odpowiedzialnych czynników wywołujących niepokojące nasilenie tzw. chorób cywilizacyjnych.

 Już w 1973 roku Światowa Organizacja Zdrowia  w Biuletynie informacyjnym stwierdziła:

 Spożywanie skażonych chemicznie produktów żywnościowych lub pozbawianie ich biopierwiastków poprzez różnorodną technologię powoduje ciężkie i niekiedy nieodwracalne uszkodzenia narządów ciała, choroby nowotworowe i niekiedy może wyzwalać uszkodzenia następnej generacji

Korzyści zdrowotne z przyjmowania soli ?

W jaki sposób odnaleźć brakujące ogniwa w przerwanym przez współczesną technologię, łańcuchu pierwiastków śladowych a zarazem w odwiecznej cyrkulacji: gleba – roślina – zwierzę – człowiek ?

Otóż jedną z dróg prowadzących do uzupełniania poziomu biopierwiastków w ustroju jest naturalna sól „ tzw. ”szara” lub ”zielona”, kopalniana lub morska, odparowywana z mórz lub słonych jezior, sól podawana człowiekowi bądź zwierzętom w postaci naturalnej i nie pozbawionej ”zanieczyszczeń”, zawierających te właśnie dla życia niezbędne mikroelementy.

Nie zwracamy więc uwagi na wygląd soli, a powinniśmy.

walory soli

Ta miałka, biała ma niewątpliwie ładniejszy wygląd lecz oczyszczana jest ługiem sodowym, zawiera wyłącznie chlorek sodu (NaCl) i resztki wodorotlenku sodu (NaOH), a pozbawiona jest życiodajnych i zdrowotnych pierwiastków.

Naturalna sól, pozbawiona w sposób sztuczny biopierwiastków wywiera niekorzystne działanie na rozwój ludzi i zwierząt (miażdżyca, nowotwory etc). Dowiódł tego niezbicie słynny lekarz prof. dr Julian Aleksandrowicz prowadząc badania nad tym zagadnieniem w Krakowskiej Akademii Medycznej.Umiarkowane zastosowanie soli to konieczność

Soląc produkty żywnościowe należy rozbić to jednak z umiarem. Wiele osób, zwłaszcza tych cierpiących na wysokie ciśnienie, choroby nerek i wątroby powinna zredukować zużycie soli do absolutnego minimum, bowiem już Paracelsus powiedział:

Wyłącznie ilość decyduje o tym, by rzecz ta nie stała się trucizną

 Niestety sól w przypadku osób z tymi schorzeniami może poważnie zaszkodzić. 

Nasza współczesna dieta wielkomiejska odznacza się nadmiarem spożywanego białka zwierzęcego i ubóstwem zasad mineralnych; zaś niedostateczną ilość soli mineralnych naszych pokarmach ”dorabiamy” zazwyczaj chlorkiem sodowym (solą kuchenną), dzięki czemu niektórzy ludzie za bardzo przesalają pokarm i muszą później uprawiać dietę bezsolną z powodu zakłóceń funkcjonalnych.

Zapotrzebowanie na sól dorosłego człowieka waha się w granicach: 2 – 6g dziennie.

Ciekawostka: zapotrzebowanie to pokrywamy spożywając chociażby chleb, który zawiera spore ilości soli.

Osoby stosujące dietę mleczno – jarska mogą dosalać potrawy w niewielkich ilościach. Czerpią sól z roślin, które zawierają ją w dostatecznej ilości.

Zwiększone minimalnie zastosowanie soli – solenia, oczywiście solą kamienną, jest wskazane w okresie upałów. Wtedy szybciej pocimy i wydalamy przez skórę zwiększone ilości soli.

brylki soli kamiennej
zastosowanie soli – szara kopalniana jest najzdrowsza

Stosujmy więc w naszej kuchni tylko sól biologiczną, tą szarą kopalnianą, tę która w swoich kryształkach zasklepiła tysiącletnie dzieje stygnących oceanów i morskiej flory.

(fragment z książki: “Leki z Bożej Apteki”, autorstwa Jan Schultz, Edyta Uberhuber, ChIW “Znaki Czasu” W-wa 1990r)

Zastosowanie soli w gospodarstwie domowym

Lista zastosowań jest naprawdę długa.

Zostań wtajemniczonym i używaj soli nie tylko jako tradycyjnej przyprawy do potraw.

Szczypta soli:

 • utrzymuje świeżość mleka
 • wydobywa zapach z gotujących się jabłek, zmiękcza je.
 • przyspiesza ubijanie śmietany i białek na krem
 • dodaje smaku kawie i herbacie
 • dokwasza rabarbar i pozwala na użycie mniejszej ilości cukru.
 • podnosi smak czekoladowy w kremach i tortach
 • zastosowanie soli zapobiega pękaniu gotowanych jajek
 • dodana do żółtka sprawia, że ciasto jest bardziej żółte
 • posypana na patelnię lub rondel powoduje, że tłuszcz nie będzie pryskał
 • dodana do wody utrzymuje kwiaty cięte przez dłuższy czas
 • dosypana do krochmalu powoduje, że żelazko nie przywiera do nakrochmalonej bielizny
 • Wsypana do butów wchłania pot i utrzymuje skórę obuwia w doskonałym stanie
 • sól w solniczce nie zwilgotnieje, nie zrobią się grudy, jeśli na dno wrzucimy kilka ziarenek ryżu
 • szpinak płuczemy solona wodą – dalsze mycie jest już zbędne
 • zapach ryby lub cebuli łatwo można usunąć z rąk, wystarczy umyć je w wodzie z dodatkiem soli (garść )
 • gdy przypali się garnek emaliowany, należy do niego nalać wody z solą i pozostawić na kilkanaście godzin, następnie wodę zagotować, a spalenizna odejdzie
 • pokrojone na sałatkę jabłka, gruszki czy ziemniaki wrzucamy do lekkiego roztworu soli, a nie będą ciemnieć…
 • mętny olej sklaruje się, jeśli wsypiemy do butelki łyżkę soli
 • kąpiel w wannie z dodatkiem kilku garści soli to relaks i odpoczynek
 • szyby okienne wystarczy natrzeć od wewnątrz gąbką zwilżoną słoną wodą, a następnie wypolerować zmiętą gazetą . Nie zamarzną przez wiele tygodni nawet przy niskich temperaturach.
 • szyba natarta wilgotną solą nie zamarznie na mrozie.
 • przetłuszczone kołnierzyki możemy wyczyścić słoną wodą z dodatkiem małej ilości octu.
 • gdy ślady rdzy na tkaninie nie chcą puścić, skropimy te miejsca sokiem z cytryny i posypujemy solą. Po kilku godzinach spłukujemy je wodą, a ślady znikną.
 • czerwone pomarszczone dłonie będą ładniej wyglądały gdy je przez 5 min. wymoczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli – to kosmetyczne zastosowanie soli ucieszy Panie 🙂
 • szklanki i inne naczynia szklane będą miały ładny połysk jeżeli będziemy je myć z dodatkiem soli i wypłuczemy je potem w czystej wodzie.

Lista ciekawostek pochodzi z Kalendarza Rolników, WDR Włocławek 1994

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 1 =